Mosze Ze’ew Feldman


Mosze Ze’ew Feldman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mosze Ze’ew Feldman (hebr.: משה זאב פלדמן, ang.: Moshe Ze'ev Feldman, Moseh Zeev Feldman, ur. 14 listopada 1930 w Eisenstadt, zm. 9 lutego 1997 w Izraelu) – izraelski rabin i polityk, rosz jesziwa kilku szkół talmudycznych, w latach 1988–1989 wiceminister pracy i opieki społecznej, latach 1988–1992 poseł do Knesetu, przewodniczący partii Agudat Israel.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 14 listopada 1930 w Eisenstadt, w ówczesnej Republice Austriackiej[1] Pochodził z chasydzkiej dynastii Ger, wywodzącej się z Góry Kalwarii[2]. Przed II wojną światową jego rodzina wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył szkołę średnią i różne jesziwy. W 1949 dokonał alii do nowo powstałego Państwa Izrael. Uzyskał smichę rabinacką[1].

Kierował kilkoma jesziwami – „Omar Emet” oraz „Karlin” w Bene Berak, „Bet Jisra’el” w Aszdod i „Aguda” w Kefar Sawie. Kierował także komisją publiczną ds. osadzenia społeczności chasydzkiej w kibucu Chacor oraz był członkiem zarządu międzynarodowego przedsiębiorstwa „Shas Enterprise”[1].

W polityce związał się z ortodoksyjną chasydzką partią Agudat Israel, powołaną w 1912 w Katowicach[3]. Był wieloletnim członkiem zarządu partii, zasiadał także w egzekutywie Światowej Federacji Agudat Israel[1]. Jedyny raz został wybrany posłem w wyborach parlamentarnych w 1988. W dwunastym Knesecie był przewodniczącym frakcji Agudy oraz przewodniczył prestiżowej komisji finansów, zasiadał także w komisji konstytucyjnej, prawa i sprawiedliwości oraz komitecie wspólnym ds. budżetu Knesetu[1][2]. 22 grudnia znalazł się w składzie nowo powołanego rządu zgody narodowej Icchaka Szamira jako wiceminister w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, kierowanym przez samego premiera. Był jedynym przedstawicielem Agudat Israel w rządzie, pozostał na stanowisku do 31 października 1989[4]. Pod wpływem przywódcy dynastii Ger, rabina Pinchasa Menachema Altera, nie wystartował w wyborach w 1992, w których Aguda wystartowała w koalicji ze Sztandarem Tory jako Zjednoczony Judaizm Tory[2]. Został jednak przewodniczącym partii[5] i pozostał nim aż do śmierci[2].

Zmarł 9 lutego 1997 w Izraelu, po wieloletniej walce z rakiem[2][5]. W jego pogrzebie w Jerozolimie wzięło udział tysiące jego uczniów i wielbicieli[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Mosze Ze’ew Feldman (ang.) – profil na stronie Knesetu.
  2. a b c d e f Rabbi Moshe Ze’ev Feldman, Agudat Yisrael leader, is dead (ang.). Jewish Telegraphic Agency. [dostęp 2019-09-06].
  3. Rafał Żebrowski: Aguda. Żydowski Instytut Historyczny. [dostęp 2019-09-06].
  4. Government 23 (ang.). knesset.gov.il. [dostęp 2019-09-06].
  5. a b Zmarł rabin Mosze Ze’ew Feldman, były przewodniczący komisji finansów (hebr.). Globes. [dostęp 2019-09-06].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Mosze Ze’ew Feldman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy