Mount Benson


Mount Benson w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mount Bensonregion winiarski w Australii położony w rejonie Limestone Coast pomiędzy Kingston SE, a Robe, około 320 km na południe od Adelaide. Podobne jak w przypadku położonego w pobliżu regionu Coonawarra charakterystyczną cechą regionu jest czerwona, urodzajna gleba terra rosa.

Klimat oceaniczny, roczne opady deszczu ok. 630 mm z opadami przeciętnie 153 dni w roku. Przeciętna temperatura maksymalna to 18,1 °C, przeciętna temperatura minimalna to 10,9 °C.

Pierwsze, eksperymentalne plantacje winorośli zasadzono w 1978, a pierwsza komercyjna plantacja powstała w 1989, pierwszy dostępny ze sprzedaży rocznik win wyprodukowano w 1992. Obecnie (2007) w rejonie znajduje się 20 plantacji pokrywających łączny obszar 600 hektarów.

Z powodu bliskiego sąsiedztwa oceanu klimat Mount Benson różni się znacznie od cieplejszego klimatu Coonawarry, chłodniejsze temperatury Mount Benson bardziej sprzyjają produkcji białych win, a czerwonym winom nadają charakterystyczny dla tego rejonu smak. Podstawowe odmiany winorośli to merlot, syrah, cabernet sauvignon, pinot gris, petit verdot, chardonnay, viognier i sauvignon blanc.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mount Benson" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy