Mr. and Mrs. Iyer


Pan i Pani Iyer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Mr. and Mrs. Iyer) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pan i Pani Iyer (ang.: Mr. and Mrs. Iyer) - indyjski dramat wyreżyserowany przez Aparna Sen w 2002, nagrodzony wieloma nagrodami indyjskimi i międzynarodowymi.

W rolach głównych wystąpili córka reżyserki Konkona Sen Sharma i aktor kina artystycznego Rahul Bose. Tematem filmu jest uczucie rodzące się między dwojgiem ludzi z obcych sobie światów: młodej hinduskiej mężatki i muzułmanina, fotografa. Tłem dla tej relacji jest sytuacja zagrożenia pasażerów autobusu, terror stosowany przez hinduistów wobec muzułmanów i przemoc jako odpowiedź muzułmanów. Temu światu śmierci dwoje ludzi różnych wyznań przeciwstawia rodzącą się wbrew wszelkim uprzedzeniom miłość, za którą film nagrodzono jako utwór przyczyniający się do budowania jedności Indii Nagrodą Nargis Dutt.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Autobus w drodze do Kalkuty. Każdy z jego pasażerów jest światem samym w sobie. Grupka rozbawionych nastolatków. Dwóch Sikhów. Silnie związana ze sobą stara para muzułmańska. Kobieta troskliwie zajmująca się swoim upośledzonym synkiem. I siedzący obok siebie Raja (Rahul Bose) i p. Iyer z niemowlęciem (Meenakshi – Konkona Sen Sharma). Nie znają się, ale traktują siebie życzliwie, chociaż z dystansem. Dystans pogłębia się, gdy p. Iyer, młoda ortodoksyjna braminka tamilska dowiaduje się, że Raja, otwarty na świat fotograf, jest muzułmaninem. Autobus zostaje zatrzymany z powodu rozruchów hinduistyczno-muzułmańskich. Terroryści ze skrajnego ugrupowania hinduistycznego wywlekają z autobusu parę muzułmanów. Szukają kolejnych ofiar wyznania muzułmańskiego. Meenakshi ratuje życie Raja podając go jako swojego męża.

Obsada | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

2002 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Locarno (Szwajcaria)

  • Netpac Award – Aparna Sen
  • II miejsce – Youth Jury Award – Aparna Sen
  • nominacja do – Golden Leopard – Mr. and Mrs. Iyer – Aparna Sen

2002 Hawaii International Film Festival (USA)

  • Best Feature Film – Mr. and Mrs. Iyer – Aparna Sen

2003 Philadelphia Film Festival (USA)

  • Nagroda Publiczności za najlepszy film – Mr. and Mrs. Iyer – Aparna Sen

2003 National Film Nagroda (Indie)

2003 Cinemanila International Film Festival (Filipiny)

  • Nagroda za Najlepszy Scenariusz- Aparna Sen

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mr. and Mrs. Iyer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy