Mstysław (Skrypnyk)


Mścisław (Skrypnyk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Mstysław (Skrypnyk)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Patriarcha Mstysław, Stepan Iwanowycz Skrypnyk, Степан Іванович Скрипник (ur. 10 kwietnia 1898 w Połtawie, zm. 11 czerwca 1993 w Grimsby) – ukraiński żołnierz i polityk, poseł na Sejm RP III, IV i V kadencji 1930-1939, hierarcha Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej.

Życiorys | edytuj kod

W młodości zamierzał poświęcić się karierze wojskowej, był w szkole oficerskiej w Orenburgu na Uralu. Odbywał służbę wojskową w wojsku rosyjskim, po rewolucji październikowej w wojsku Ukrainy. Był adiutantem Symona Petlury, swojego wuja. Pełnił też obowiązki kuriera dyplomatycznego. Po zawieszeniu broni w wojnie polsko-bolszewickiej w listopadzie 1920 internowany w Kaliszu wraz z żołnierzami URL.

W okresie międzywojennym pracował w spółdzielczości ukraińskiej w Galicji i na Wołyniu. Kształcił się w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie. W roku 1930 obrany posłem do Sejmu RP, pełnił tę funkcję do wybuchu wojny. Był zastępcą burmistrza Równego i współpracował z wojewodą Henrykiem Józewskim. Pod okupacją niemiecką przebywał w Chełmie.

W roku 1940 został obrany przewodniczącym Tymczasowej Rady Kościoła Prawosławnego. Owdowiawszy, 14 maja 1942 został wyświęcony w Kijowie na biskupa połtawskiego Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, przybierając imię Mścisława.

Decyzją Reichskommissariat Ukraine miał zostać deportowany do Generalnego Gubernatorstwa. Nie podporządkował się decyzji i został aresztowany w Równem, a następnie uwięziony w Czernihowie i Pryłukach. W roku 1944 zamieszkał w Warszawie. W tym samym roku przez Słowację wyjechał do Niemiec, gdzie objął biskupstwo w Wirtembergii.

Od roku 1947 w Kanadzie pełnił obowiązki metropolity Winnipeg i całej Kanady (głowa Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Kanady).

Na Wszechukraińskim Soborze Prawosławnym 6 czerwca 1990 obrany (mimo nieobecności) patriarchą Kijowa i całej Ukrainy w niekanonicznym Ukraińskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym.

Zmarł w domu swojej córki w Kanadzie w wieku 95 lat i został pochowany w Bound Brook w New Jersey w USA.

Bibliografia | edytuj kod

  • Andrzej A. Zięba: Skrypnyk Stepan (1898—1993). W: Polski Słownik Biograficzny. T. XXVIII. Warszawa — Kraków : Polska Akademia Nauk, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla, 1997—1998, s. 410—415.
  • Wołodymyr Kubijowycz, Zenon Kuzelia, Енциклопедія українознавства (Encyklopedia Ukrainoznawstwa), 3 tomy, Kijów, 1994, ​ISBN 5-7702-0554-7​. {{}}
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Mstysław (Skrypnyk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy