Muchtar wuld Dadda


Muchtar wuld Dadda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muchtar wuld Dadda, Moktar Ould Daddah (arab. مختار ولد داده; ur. 25 grudnia 1924 w Bu Tilimit, zm. 14 października 2003) – mauretański polityk, pierwszy prezydent Mauretanii, rządzący od 28 listopada 1960, po uzyskaniu niepodległości od Francji, do 10 lipca 1978, gdy został obalony przez wojskowy zamach stanu.

Został pierwszym prezydentem niepodległej republiki. Stanął na czele jedynej legalnej Partii Ludu Mauretanii[1]. Początkowo większość krajów arabskich nie uznała niezależności Mauretanii i potwierdzała słuszność marokańskich pretensji do obszarów Mauretanii - Wuld Dadda w rezultacie zmuszony była do zawiązania bliższych relacji z Francją i z państwami Czarnej Afryki. W 1969 roku Maroko uznało niepodległość Mauretanii co spowodowało zbliżenie kraju do państw arabskich. W 1975 roku wprowadził program reform zapowiadających ustanowienie demokracji islamskiej, narodowej, centralistycznej i socjalistycznej oraz wprowadził w życie porozumienie z Marokiem i Hiszpanią odnośnie do podziału Sahary Zachodniej[2]. W tym samym roku na północy Mauretanii doszło wojny z siłami Frontu Polisario[3]. W latach 1978 doszło do wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego obalono Wuld Daddę a władzę przejął Wojskowy Komitet Odrodzenia Narodowego a dotychczas rządząca Partia Ludu Mauretanii została zdelegalizowana[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Meredith, Martin (2005), The Fate of Africa: A History of Fifty Years of Independence, New York: Public Affairs Publishing, s. 69
  2. Mauretania. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-06-23] .
  3. Haidalla, Mohamed Khouna Ould (ang.). rulers.org. [dostęp 2009-07-23].
  4. Abdel Wedoud Ould Cheikh: Sozialstrukturen und politische Macht in Mauretanien, s. 4
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Muchtar wuld Dadda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy