Muhammad Ibrahim Mustafa


Muhammad Ibrahim Mustafa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muhammad Ibrahim Mustafa (ur. 10 kwietnia 1953 w Suezie) – egipski wojskowy i polityk, minister spraw wewnętrznych Egiptu od 2013.

Życiorys | edytuj kod

Zawodowy wojskowy, generał major[1].

Pracował w egipskim ministerstwie spraw wewnętrznych, był odpowiedzialny za więziennictwo[2]. Kierownictwo resortu spraw wewnętrznych objął w styczniu 2013, w czasie rekonstrukcji gabinetu Hiszama Kandila[1][2].

Był krytykowany za swoją postawę w czasie protestów w Egipcie między r. 2012 a 2013, gdy polecił skierować znaczne siły policyjne do obrony siedziby Bractwa Muzułmańskiego w Kairze przed uczestnikami protestów przeciwko prezydentowi kraju Muhammadowi Mursiemu, który sam wywodzi się z tej organizacji[1]. W maju 2013 został skazany w pierwszej instancji na dwa lata pozbawienia wolności za odmowę podporządkowania się wyrokowi sądowemu (wypłata odszkodowania dwóm zwolnionym więźniom politycznym), jednak złożył apelację i sprawę wygrał[3].

Jako jeden z nielicznych ministrów nie został usunięty z rządu po zamachu stanu z lipca 2013, po którym Muhammad Mursi został odsunięty od władzy[3].

W końcu lipca 2013 stwierdził, że obozy zwolenników Mursiego w Kairze, zorganizowane w ramach protestów zwolenników odsuniętego prezydenta, muszą zostać zlikwidowane, bez stosowania przemocy. Zaprzeczał również, by w czasie tłumienia manifestacji Bractwa Muzułmańskiego siły porządkowe używały ostrej amunicji[4].

5 września 2013 przeżył próbę zamachu. Do jego zorganizowania nie przyznała się żadna działająca w Egipcie grupa, a Bractwo Muzułmańskie potępiło akt przemocy[5]. Zaatakowany został konwój, który przewoził ministra z jego domu w Nasr City w Kairze do pracy. Rannych zostało 10 policjantów i 11 cywilów[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c PM Beblawi and his cabinet
  2. a b Ten new ministers take oath in Cabinet reshuffle
  3. a b Who's Who: Egypt's Full Interim Cabinet
  4. Egypt's Interior Ministry blames Brotherhood for Cairo violence
  5. Egypt minister warns of terrorism wave after assassination attempt
  6. Egypt's Minister Mohammed Ibrahim survives bomb attack
Na podstawie artykułu: "Muhammad Ibrahim Mustafa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy