Mulan (film 1998)


Mulan (film 1998) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mulanpełnometrażowy film animowany z 1998 roku, nawiązujący do starożytnej chińskiej legendy o Hua Mulan. Film został wyprodukowany przez wytwórnię filmową Walt Disney Pictures.

Serwis Rotten Tomatoes przyznał filmowi wynik 86%[1].

W 2004 na kasetach VHS i płytach DVD wydany został sequel filmu pt. Mulan II.

W 2020 będzie miał premierę remake pod tym samym tytułem, zrealizowany w technice CGI.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu toczy się 2 tysiące lat temu, podczas najazdu Hunów na Chiny. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna o imieniu Mulan. Kiedy jej schorowany ojciec dostaje wezwanie do wojska, dziewczyna postanawia uciec z domu i udając mężczyznę stawić się zamiast niego. Duchy przodków rodziny, chcąc ratować jej honor, przydzielają Mulan opiekuna - Wielkiego Kamiennego Smoka. W wyniku nieszczęśliwego wypadku pomnik smoka zostaje zniszczony przez Mushu - miniaturowego smoka, byłego strażnika rodziny. Wyrusza on na pomoc Mulan, jednocześnie planując podstęp, dzięki któremu powróci na miejsce strażnika rodziny.

Podczas ataku Hunów, Mulan w brawurowym akcie odwagi ratuje wszystkich żołnierzy, włącznie z ich przywódcą, kapitanem Shangiem. W czasie walki z wodzem wroga zostaje ranna, a badający ją lekarz odkrywa prawdę o jej płci. Niepisaną karą za podszywanie się jest śmierć, ale kapitan daruje jej życie w podzięce za ratunek. Wojsko wyrusza w podróż powrotną do pałacu cesarskiego, zostawiając dziewczynę samą w górach. Jest ona świadkiem, jak spod zasp śniegu wyłaniają się resztki wojska Hunów, które przeżyły lawinę, żeby odebrać Shan Yu zwycięstwo. Mulan rusza do pałacu cesarskiego, gdzie ratuje cesarza, czym przywraca honor swojej rodzinie i sobie.

Obsada | edytuj kod

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

Mulan: An Original Walt Disney Records Soundtrack - oryginalna-anglojęzyczna ścieżka dźwiękowa ukazała się 2 czerwca 1998 roku nakładem wytwórni muzycznej Walt Disney Records. Wydawnictwo stanowią utwory skomponowane przez Jerry’ego Goldsmitha, Matthew Wildera oraz Davida Zippela. Płyta dotarła do 24. miejsca listy Billboard 200 w USA[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Mulan (1998) - Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-25]  (ang.).
  2. Mulan Soundtrack Billboard CHart (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-04-09].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mulan (film 1998)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy