Multipleks telewizyjny


Multipleks telewizyjny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 26 cze 2020. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T (w skrócie MUX lub MX z ang. multiplex) – pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo (multipleksowanych) do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości[1].

Multipleks to inaczej zespolony strumień danych cyfrowych składających się z co najmniej dwóch strumieni danych. Multipleks może zawierać w sobie dane: o programach radiowych, telewizyjnych, dostępu warunkowego i usługach dodatkowych (np. EPGElectronic Program Guide, MHPMultimedia Home Platform), mieszczących się w określonym kanale telewizyjnym.

Multipleks to paczka (pakiet, bukiet[2]) programów radiowych i telewizyjnych oraz danych towarzyszących (dokładniej jest to strumień danych cyfrowych tworzonych z kodowania treści audiowizualnych oraz danych dotyczących elektronicznego przewodnika po programach, systemu dostępu warunkowego lub usług dodatkowych).

Spis treści

Zasada działania | edytuj kod

Operator multipleksu, posiadający koncesję, odbiera strumienie danych (programy i usługi) od ich nadawców, łączy je w jeden pakiet i emituje.

Prawo telekomunikacyjne | edytuj kod

W 2011 r. pojęcie multipleksu zostało wprowadzone do ustawy Prawo telekomunikacyjne, przede wszystkim w związku z wdrażaniem w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. W art. 2 pkt 20a Prawa telekomunikacyjnego multipleks został zdefiniowany jako "zespolony strumień danych cyfrowych, składający się z dwóch lub więcej strumieni utworzonych z danych wchodzących w skład treści programów radiofonicznych lub telewizyjnych, oraz danych dodatkowych, obejmujących w szczególności dane związane z systemem dostępu warunkowego lub usługami dodatkowymi"[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Strategia przejścia z techniki analogowej na cyfrową - Dokument Ministerstwa Infrastruktury
  2. NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA (NTC)
  3. Dz.U. z 2004 r. nr 171, poz. 1800
Na podstawie artykułu: "Multipleks telewizyjny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy