Muminki (serial animowany)


Muminki (serial animowany) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muminki (jap. 楽しいムーミン一家 Tanoshii Mūmin Ikka) – serial animowany w koprodukcji japońsko-fińsko-holendersko-francuskiej oparty na serii książek, oraz komiksów o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Niektóre odcinki, a także postacie, nie mają swoich książkowych i komiksowych pierwowzorów.

Spis treści

Bohaterowie serialu | edytuj kod

Informacje o postaciach z Doliny Muminków, których pierwowzory można znaleźć w cyklu książek znajdują się w artykule Muminki. Poniżej wypisane są najważniejsze postacie epizodyczne z serialu niewystępujące w książkach, choć niejednokrotnie zostały wymyślone przez Tove Jansson na potrzeby jej komiksowych pasków, drukowanych w londyńskiej gazecie The Evening News.

 • Inspektor Policji – Bardzo miły i przyjacielski Policjant. Zawsze pomocny. Kocha się w Mimbli. Lubi grać w pokera z Panem Paszczakiem i Tatusiem Muminka. Postać z komiksów.
 • Bobek – lubi broić i niszczyć. Jedyny zbir w Dolinie Muminków. Zawsze bardzo wesoły i uśmiechnięty. Jest postacią wymyśloną przez Tove na potrzeby jej komiksowych pasków. Występuje też w opowiadaniu „Łobuz w Domu Muminków” (Skurken i Muminhuset, 1980 r.). Nie pojawia się w kanonicznym cyklu dziewięciu książek o Muminkach.
 • Alicja – młoda dziewczyna, która jest czarownicą, choć na taką nie wygląda; uczy się czarów od Babci. Zaradna i pomocna.
 • Czarownica, Babcia Alicji – nie lubi Muminków za ich dobroć, ale sama jak na czarownicę ma dobre serce.
 • Listonosz – W zasadzie miły i przyjacielsko nastawiony pracownik poczty w Dolinie Muminków. Nie lubi tylko gdy ktoś robi mu kawały.
 • Muttra – wynalazca, który przybywa do Doliny Muminków, aby odszukać „słynną fabrykę Migotka”, kiedy Migotek kończył budowę swojego pierwszego latającego statku. Poznajemy go jako szalonego wynalazcę, który wymyślił bardzo wiele dziwnych przedmiotów. Ma on pomóc rozwiązać ostatni problem związany z jego latającym statkiem. Wymyślił on paliwo, które ma wielką moc i mogłoby napędzać statek powietrzny. Jednak, nie będąc dobrym matematykiem, Muttra źle obliczył proporcję w jakiej trzeba rozpuścić paliwo. Najpierw wlał za dużo wody, a potem (wkradając się do hangaru, przy czym pomagał mu Bobek, który chciał pilotować statek), zmieszał je z za małą ilością wody i silnik wybuchł, razem ze statkiem i hangarem. Muminek opowiedział jednak zrozpaczonemu Migotkowi sen, który śnił się mu ostatniej nocy. Opowiadał on o statku Migotka. Z tą jednak różnicą że wyglądał on zupełnie inaczej niż statek, który wyleciał w powietrze. To była inspiracja do stworzenia nowego statku przez Migotka. Muttra został ostatecznie zaaresztowany przez Inspektora, za wysadzenie statku. Na sucho uszło to jak zwykle Bobkowi, który miał po statku pamiątkę – ster. Muttra był ubrany w brązowy płaszcz i szary kapelusik. Był zupełnie siwy, miejscami nawet łysy. Nosił także skręconego nieco wąsa, na nosie miał natomiast binokle. W rękach zawsze trzymał laskę oraz poobklejaną różnorodnymi naklejkami walizkę. Lista wynalazków Muttry
  • Szpilka, którą nie można się ukłuć, bo na obu stronach ma łebki
  • Gazeta, która sama się czyta
  • Portfel, który jęczy, gdy wyjmuje się z niego pieniądze
  • Taśma samoprzylepna, która klei się tylko do siebie
  • Wentylatorek napędzany mięśniami właściciela
  • Kwadratowy balon
  • Trójkątna chustka do nosa
  • Pięciokołowy samochód
  • Zatrzask bez klucza
  • Guzik z siedmioma dziurkami
  • Superpaliwo
  Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Wielki Wybuch.
 • Nana – Dziewczynka, która przybywa do Doliny Muminków w poszukiwaniu swojego narzeczonego, który pojechał uczyć się od swojego krewnego – Paszczaka sztuki tworzenia fajerwerków. Jej narzeczony pracuje u ojca Nany zajmującego się produkcją fajerwerków. Gdy przybywa do Doliny, jest bardzo chora. Znajduje ją Ryjek i zanosi do domu Muminków, gdzie jest pod dobrą ręką Mamusi Muminka. Występuje tylko w anime i tylko w odcinkach Co wybucha w nocy i Tajemnicze fajerwerki.
 • Narzeczony Nany – Jest to pewien Paszczak, który przybywa do Doliny Muminków, aby od swojego krewnego – Paszczaka (przyjaciela Muminków) zaczerpnąć wiedzy o fajerwerkach. Pracuje on u ojca Nany, który produkuje fajerwerki, ale jej ojciec stwierdził, że nie jest zbyt zdolny. Na czas pobytu w Dolinie narzeczony Nany mieszka w jaskini nad brzegiem morza. I tylko w nocy wypływa na morze, aby wypróbować fajerwerki, które stworzył. Występuje tylko w anime i tylko w odcinkach Co wybucha w nocy i Tajemnicze fajerwerki.
 • Duch z Lampy – Duch, który pojawił się po potarciu czarodziejskiej lampy przez Pannę Migotkę. Nie jest zbyt uczciwy, choć stara się spełniać życzenia, o które go poproszono. Dla przykładu naszyjnik, który dał Migotce, został skradziony Filifionce. Ostatecznie został on zabrany przez Czarnoksiężnika w swojej lampie na inną planetę – „bo gdyby spełniały się wszystkie nasze marzenia, to na świecie byłoby okropnie nudno”. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Duch z Lampy.
 • Pan Poszukiwacz – Paszczak, który przybywa do Doliny Muminków w poszukiwaniu złota. Znajduje nocleg u Muminków, chcąc przenocować przez jedna noc. Zostaje tam jednak dłużej z uwagi na swoją chorobę. W podziękowaniu za opiekę zostawia Muminkom pewne przedmioty. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Poszukiwacze skarbów.
 • Łakomek – Stworek, który przyszedł w zimie do domu Muminków. Jest czupurny. Jego życie opiera się tylko na sekretach i jedzeniu, choć jest mały i chudy. Mama Muminka zabiera go do Pani Filifionki, aby go trochę wychowała, ale i to nie pomaga. Odpiłował nogę z łóżka Muminka, bo lubi wiedzieć co jest w środku różnych rzeczy. Jest stworzeniem, który uwielbia cudze sekrety. Odchodzi z domu Muminkow, ponieważ nie umie mieszkać z ludźmi którzy nie mają sekretów. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Łakomek.
 • Ciotka Jane (w innym odcinku nazwana Ciotką Jonką) – Straszliwie bogata ciotka Tatusia Muminka, która przybywa do Doliny Muminków, aby porozmawiać z nim o pieniądzach. Ma dla nich wielki szacunek, ale Muminki i ich przyjaciel przekonują ją, że nie one są w życiu najważniejsze. Potem wydaje się być bardzo sympatyczna. Postać z komiksów.
 • Mama Małej Mi – Przybywa do Doliny Muminków razem ze swoją gromadą niewychowanych bachorów. Odwiedzają do Domu Muminków, ponieważ ich dom się zawalił (po zabawie jej dzieci na dachu w złodziei i policjantów), a dom Mimbli jest za mały żeby ich wszystkich pomieścić. Muminek postanawia się wyprowadzić i wybudować sobie dom. Potem jednak przekazuje ten dom Mamie Małej Mi, aby mieszkała tam ze swoimi dziećmi. Postać z komiksów.
 • Pirat – Kapitan Rumpel – Do Doliny Muminków przybywa po tym, jak jego statek rozbił się podczas sztormu u wybrzeży doliny. Jego załoga została złapana przez Inspektora. On jednak ukrył się w hangarze Migotka. Gdy Migotka przyszła odwiedzić brata, wziął ją za zakładniczkę. Muminek odbija ją po sprytnym pomyśle Włóczykija, a straszny Pirat idzie do więzienia. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Piraci.
 • Helena – Duch z dworu Goble – Ostatni duch, który pozostał w dworze Goble. Jest bardzo samotna. Nie ma się do kogo odezwać, dlatego jest bardzo szczęśliwa, kiedy może rozmawiać z Muminkiem. „Nie chce rozmawiać, tylko mówić” – Muminek. Gdy Muminki chcą opuszczać dwór Goble, Tatuś Muminka postanawia sprowadzić dla Heleny (aby nie czuła się samotna) ducha jego przyjaciela z wczesnych lat jego młodości.
 • Znajdek – Mały przybysz z kosmosu, który bez pozwolenia wziął latający spodek. Zostaje przygarnięty przez rodzinę Muminków, choć wiążą się z tym niemałe kłopoty. Jednym z przykładów jest zmniejszenie Mamusi Muminka do wymiarów lalki. Wraca jednak do normalnych rozmiarów, kiedy do Doliny przybywają rodzice Znajdka. Bardzo dziękują im za opiekę nad ich synkiem i odlatują na swoją planetę. Występuje tylko w odcinku Bliskie spotkania muminkowego stopnia.
 • Toft – nie mylić go z Homkiem Toftem. Jest to chłopak, który małą łodzią chciał dopłynąć do Doliny Muminków. Sztorm uniemożliwił mu to. Jego łódka rozbiła się. Uratował go latarnik i od tego czasu mieszka razem z nim na wyspie. Sprząta, gotuje i zajmuje się jego domem. Występuje tylko w anime i tylko w odcinkach Wyprawa do latarni morskiej oraz Latarnik.
 • Primadonna – Przyjechała do Doliny Muminków razem z cyrkiem. Porwała go jednak powódź. Zostaje uratowana przez Muminka, który się w niej zakochał. „Ma długi nos i rozczochrane włosy” – Ryjek. Bez porannej kawy nie wstaje z łóżka. Jest bardzo humorzasta. Owija wszystkich młodych chłopaków wokół małego palca. Postać z komiksów.
 • Klacz Primadonny – Występuje w cyrku razem z Primadonną i Emeraldem. Ma o wiele lepszy charakter niż jej Pani. Podobnie jak Primadonna zostaje uratowana i przygarnięta przez Muminka. Zaprzyjaźnia się z Panną Migotką. Postać z komiksów.
 • Emeraldo – Dryblas, który ma w pewnej chwili dość humorów Primadonny i postanawia założyć własny cyrk. Zachwyca wymyślnymi sztuczkami cyrkowymi. Postanawia wrócić jednak do Primadonny i dalej występować w dawnym składzie. Postać z komiksów.
 • Złośliwy Chochlik – Chochlik, który przebywał w jednym z lasów, gdzieś w Dolinie Muminków. Mieszkał w spróchniałym pniaku, zamknięty przez ludzi, aby nie robił szkód. Siedział tam od pięciuset lat. Podczas zabawy w chowanego Muminek, Panna Migotka, Ryjek, Mała Mi oraz dzieci Filifionki wypuściły Chochlika. Oszukał ich mówiąc że przez te 500 lat zmienił się. Tak się nie stało. Jak przystało na Chochlika chciał wszystkich pozamieniać w żabę lub w węża. Dopiero po udanym przechytrzeniu przez Włóczykija (nie wiadomo skąd się tam wziął, pewnie włóczył się po lesie) Chochlik wrócił do swojego pniaka. Pniak został wycięty i wrzucony przez Tatusia Muminka do morza.
 • Delfin Gładki – Delfin, którego uratował Muminek i Włóczykij wrzucając go z powrotem do wody. Delfin zaprasza Muminka, aby zwiedził z nim podwodny świat. Muminek odmawia ze względu na to, że nie może oddychać pod wodą. Prosi jednak o pomoc Czarownicę, która za pomocą magicznej mikstury pozwala oddychać Muminkowi pod wodą przez pół dnia. Gładki jest bardzo miły i uprzejmy. Uwielbia się bawić.
 • Poszukiwacze gorących źródeł – Załoga składająca się z trzech sympatycznych panów, którzy przybywają do Doliny, aby zbudować tam kurort z główną atrakcją jaką są gorące źródła. Muminki nie chcą aby Dolina Muminków została „zasypana” przez turystów, dlatego proszą o pomoc Czarownicę, która ma do tego taki sam stosunek. Poszukiwacze opuszczają Dolinę i więcej już nie powracają. Występują tylko w anime w odcinku Gorące Źródła. Można ich także odszukać w odcinku Złoty ogonek Muminka i Feniks.
 • Młodzieniec z odcinka Bal przebierańców – Młody szlachcic, który przybywa na bal przebierańców odbywający się w Dolinie Muminków. Jest bardzo uprzejmy. Miał on pójść na bal z Panną Migotką, ale ta na bal nie poszła. Porusza się na swoim białym koniu. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Bal przebierańców.
 • Panna Paszczakówna – Jest młodszą siostrą Pana Paszczaka. Przybywa do Doliny Muminków bo martwi się o swojego brata, który mieszka sam. Zamieszkuje jednak z w domu Muminków pod nieobecność rodziców Muminka. Lubi porządek i zasady (jak każdy Paszczak). Cały czas kogoś poucza jak się zachowywać. Jest jednak dobrym Paszczakiem. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Wizyta Panny Paszczakówny.
 • Pysia – Tytułowa wielka miłość Ryjka. Zupełnie nie zauważa, że Ryjek jest w niej zakochany. Odrzuca go. Jest jakby nie z tego świata. Zajmuje się roślinami i zwierzętami. Świadczą o niej wydarzenia za którymi stała: zrobienie opatrunku na nodze mrówki; założenie pokrowca na czajnik na gniazdo, aby utrzymywało stałą temperaturę; rozbicie słoika miodu dla pszczół. Jest naprawdę bardzo dziwna. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Wielka miłość Ryjka.
 • Hirek – Siostrzeniec Inspektora – Długo niewidziany krewny Pana Inspektora. Bardzo chce zostać policjantem. Nie ma za grosz doświadczenia. Ma za to ogromne ilości dobrych chęci. Aresztuje niemal wszystkich mieszkańców Doliny łącznie z przybywającym na wizytę komisarzem generalnym. Nie aresztuje tylko złoczyńców, których miał schwytać. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Siostrzeniec Inspektora.
 • Komisarz Generalny – Wysokiej rangi policjant, który przybywa do Doliny na kontrolę i wizytę u Inspektora. Zostaje jednak schwytany przez Hirka i wsadzony do więzienia. Poza tym jest bardzo miły i wyrozumiały. Daje Hirkowi prace w policji. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Siostrzeniec Inspektora.
 • Abdul – Szejk zamieszkujący namioty na pustyni. Jest niski i dobrze wychowany. Ma „bardzo dużą” żonę. Kiedy jej nie ma, w głowie mu inne panny. Chciał zawłaszczyć razem ze swoimi dwoma wspólnikami Mamę Muminka, Pannę Migotkę i Małą Mi. Po akcji ratowniczej Taty Muminka, Ryjka i Muminka uciekają z wioski i wracają wehikułem czasu do domu. Występuje tylko w anime i tylko w odcinku Wyprawa w przeszłość.

Odcinki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu animowanego Muminki.

Spis odcinków | edytuj kod

W innych językach | edytuj kod

Twórcy serialu | edytuj kod

Kierownictwo artystyczne: Lars Jansson, Dennis Livson
Scenariusz na podstawie książek Tove Janson: Akira Miyazuki, Shozo Matsudo
Kierownictwo artystyczne postaci: Lars Jansson
Reżyser: Hiroshi Saitō
Projekty postaci drugoplanowych: Yasuhiro Nakura
Animacja: Jiro Kohno
Drugi Reżyser: Masayuki Kojima
Piosenki: Pierre Kartner
Muzyka: Sumio Shiratori
Kierownictwo produkcji: Manabu Tamura, Matsuo Shimizu
Nadzór koprodukcji: Shigi Nonaka
Producent: Dennis Livsson
Studia: Telescreen Japan INC., Teleimage Japan INC.
Produkcja: Telecable Benelux we współpracy z TV Tokyo (Japonia), YLE/TV 1 (Finlandia), Marina Productions (Francja), TVE (Hiszpania)
(c) 1990 Moomin Characters – Telescreen Japan INC – Telecable Benelux INC

Obsada (głosy)[14] | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Wersja polska: Telewizyjne Studia Dźwięku
Reżyseria: Andrzej Bogusz
Dialogi:

Dźwięk: Paweł Gniado
Montaż: Zofia Dmoch
Kierownik produkcji:

Teksty piosenek: Andrzej Tylko-Tylczyński
Opracowanie muzyczne: Czesław Majewski
Śpiewał: Wiktor Zborowski
Wystąpili:

Wersja VHS, CD, DVD | edytuj kod

 • Dystrybutor VHS: Orange (15 kaset); Twoje Media (5 kaset po 2 odcinki, polski dubbing); Cass Film (2 kasety po 3 odcinki, polski dubbing)
 • Dystrybutor VIDEO-CD: Twoje Media (6 płyt po 2 odcinki, polski dubbing)
 • Dystrybutor DVD: Cass Film (2 płyty po 3 odcinki, polski dubbing)

Źródło:[15]

Przypisy | edytuj kod

 1. Muminki: Episode titles (1-78), Anime News Network
 2. a b Muminki: Wiosna w Dolinie Muminków, Czarodziejski kapelusz
 3. Muminki: Wrak łodzi, Na bezludnej wyspie
 4. a b Muminki: Tajemnicza walizka, Czarnoksiężnik
 5. Muminki: Niewidzialne dziecko
 6. a b Muminki: Tatuś Muminka ucieka, Tajemnicza skrzynia
 7. a b Muminki: Dżungla, Zoo
 8. a b Muminki: Duch z lampy, Wielki wybuch
 9. a b Muminki: Złota rybka, Latawiec
 10. Muminki: Zbliża się gwiazdka
 11. a b Muminki: Długi sen, Zimowe ognisko
 12. a b Muminki: Zaćmienie słońca, Przestępcy w Dolinie Muminków
 13. a b Muminki: Prezent urodzinowy, Primadonna
 14. Tanoshii Moomin Ikka (TV) - Anime News Network, animenewsnetwork.com [dostęp 2018-04-23]  (ang.).
 15. Muminki, anime.info.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muminki (serial animowany)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy