Mupirocyna


Mupirocyna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mupirocynaorganiczny związek chemiczny, antybiotyk wytwarzany przez Pseudomonas fluorescens. Zaliczana jest do grupy antybiotyków działających miejscowo, gdyż bardzo szybko rozkładana jest w organizmie do nieczynnego metabolitu, a przez skórę wchłania się bardzo wolno.

Spis treści

Mechanizm działania | edytuj kod

Hamuje syntezę białka bakteryjnego poprzez wiązanie cząsteczki RNA transportującej izoleucynę – blokuje to wbudowywanie tego aminokwasu.

Zakres działania | edytuj kod

Bakteriostatyczne na ziarenkowce Gram-dodatnie, głównie na gronkowce (w tym szczepy oporne na metycylinę)[2]. Szybko narasta oporność na mupirocynę, ze względu na jej częste stosowanie, dlatego należy stosować ją tylko w sytuacjach koniecznych.

Wskazania | edytuj kod

Likwidacja nosicielstwa gronkowca w jamie nosowej, liszajec zakaźny i wtórnie zakażone urazowe uszkodzenia skóry.

Ciąża i laktacja | edytuj kod

Kategoria B[2]. Nie istnieją dane na temat wpływu mupirocyny na ludzki płód, więc należy ją stosować, tylko gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Brak również danych dotyczących wydzielania mupirocyny z pokarmem kobiecym. W trakcie leczenia popękanych brodawek sutkowych należy je dokładnie umyć przed karmieniem piersią.

Działania niepożądane | edytuj kod

W przypadku podania na skórę rzadko mogą wystąpić objawy podrażnienia w miejscu aplikacji – świąd, pieczenie, pokrzywka, zaczerwienienie i inne. Oprócz reakcji skórnych w przypadku podaniu do jamy nosowej mogą wystąpić reakcje ze strony błony śluzowej[2].

Postacie leku | edytuj kod

Maść do nosa i krem.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Mupirocyna (nr M7694) w katalogu produktów Sigma-Aldrich (Merck KGaA). [dostęp 2011-02-12].
  2. a b c Mupirocyna (opis profesjonalny) - Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja, bazalekow.mp.pl [dostęp 2018-08-14]  (pol.).

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Mupirocyna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy