Murrili (meteoryt)


Murrili (meteoryt) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Murrilimeteoryt odnaleziony 31 grudnia 2015 w Australii w okolicach jeziora Eyre. Wiek meteorytu szacowany jest na 4,5 miliarda lat, jest on starszy od Ziemi.

Meteor | edytuj kod

Meteor został zaobserwowany przez Desert Fireball Network składający się 32 zdalnie sterowanych kamer umieszczonych na terenach Australii Zachodniej i Australii Południowej[1]. Upadek bolidu był widziany przez mieszkańców obszarów William Creek i Marree 27 listopada 2015[2] i został zarejestrowany przez kamery Desert Fireball Network w William Creek, Mount Barry, Billa Kalina i Wilpoorina[3].

Meteoryt | edytuj kod

Obserwacje Desert Fireball Network pozwoliły na zlokalizowanie miejsca upadku meteorytu na linii o długości 500 metrów[1]. Meteoryt uderzył w Ziemię w bardzo trudno dostępnej części jeziora Eyre[1]. Obiekt został odnaleziony w czasie trzydniowej wyprawy, w której udział wzięli pracownicy naukowi Curtin University, którzy do odnalezienia meteorytu użyli, oprócz danych z Desert Fireball Network, powietrznego obserwatora, drona i korzystali z pomocy lokalnych aborygeńskich przewodników[1]. Ważący 1,7 kilograma meteoryt został odnaleziony wbity w ziemię na ponad 40 centymetrów[2] tuż przed ulewnym deszczem, który najprawdopodobniej uniemożliwiłby jego późniejsze odnalezienie[1].

Odkrywcy meteorytu poprosili zamieszkujące te ziemie Aborygenów, należących do plemion Arabana, aby nazwali meteoryt w ich języku, nazwą nawiązującą do miejsca jego odnalezienia (jezioro Eyre, nazwa tradycyjna Kati Thanda)[1]. Początkowo używano nieoficjalnej nazwy Lake Eyre; nazwa Murrili została zatwierdzona w 2016 roku[2].

Wiek meteorytu – chondrytu lub aerolitu – oceniany jest na 4,5 miliarda lat[3]. Meteoroid został uformowany w czasie powstawania Układu Słonecznego, jeszcze przed powstaniem Ziemi[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Laura Gartry: Ancient meteorite 'older than Earth' from beyond orbit of Mars found at Lake Eyre (ang.). abc.net.au, 2016-01-07. [dostęp 2016-01-08].
  2. a b c Meteoritical Bulletin: Entry for Murrili (ang.). www.lpi.usra.edu, 2016-03-31. [dostęp 2020-02-15].
  3. a b c Amazing New Year’s Eve gift for fireball researchers (ang.). curtin.edu.au, 2016-01-06. [dostęp 2016-01-08].
Na podstawie artykułu: "Murrili (meteoryt)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy