Mury Obronne w Lwówku Śląskim


Na mapach: 51°06′37,37″N 15°34′54,66″E/51,110380 15,581850

Mury Obronne w Lwówku Śląskim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mury obronne (miejskie) w Lwówku Śląskim – ciąg podwójnego pierścienia murów miejskich wraz z budowlami o charakterze obronnym (m.in. bramami i basztami), otaczający niegdyś obszar całego Lwówka Śląskiego, którego większość odcinków została zachowana do dziś. W ciągu murów obronnych znajdują się wieże obronne: Baszta Bramy Lubańskiej i Baszta Bramy Złotoryjskiej. Mury obronne Lwówka Śląskiego należą do najciekawszych obiektów tego typu na Dolnym Śląsku.[1] Ze względu na niespotykany podwójny układ murów obronnych Lwówek Śląski jest często nazywany polskim Carcassonne.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Basteja w ciągu niższego muru obronnego

Mury obronne Lwówka Śląskiego wznoszone były w dwóch etapach. W pierwszym, który rozpoczął się przed 1261 r., do ok. 1301 r. wybudowano pierścień wewnętrzny, w drugim (od ok. 1435 do ok. 1494 r.) postawiono pierścień zewnętrzny. Do miasta prowadziły wówczas trzy bramy: Lubańska, Złotoryjska i Bolesławiecka. W połowie XVI w. mury miejskie zostały przebudowane, a w 1643 r. częściowo zniszczone. Ponownie przystosowano je do celów militarnych w czasie wojen śląskich. Wewnętrzny pierścień muru składał się z 23 prostokątnych baszt łupinowych, z których zachowało się 15. W zewnętrznym pierścieniu wybudowanych było 11 półokrągłych bastei.[2]

Do dziś w obrębie murów obronnych zachowała się brama Bolesławiecka z wieżą i Baszta Bramy Lubańskiej, której funkcje użytkowe przez wieki zmieniały się. W XVII w. znajdował się tu areszt. Następnie od czasów wojny siedmioletniej trzymano w niej proch dla miejscowego garnizonu. W latach 1744 – 1793 władze miasta wydały rozkaz wywieszenia na bramie tablic z nazwami karczm, w których podróżni mogli przenocować. W 1925 r. w wieży zorganizowano schronisko młodzieżowe, a następnie w 1946 r. umieszczono tu ewakuowane przez Niemców podczas odwrotu cenne zbiory m.in. książki z biblioteki uniwersyteckiej we Wrocławiu.[3]

Na północ od Baszty Bramy Lubańskiej w latach 1934 – 1935 został odrestaurowany fragment muru z drewnianym gankiem.[4]

 Obiekty wzdłuż murów | edytuj kod

Baszty | edytuj kod

 Osobny artykuł: Baszta Bramy Lubańskiej. Osobny artykuł: Baszta Bramy Bolesławieckiej.

Parki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Planty w Lwówku Śląskim.

Hydrografia | edytuj kod

Inne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Lwówek Śląski - Mury obronne (XIII-XIV, XV, XVI w.). Atrakcje turystyczne Lwówka Śląskiego. Ciekawe miejsca Lwówka Śląskiego, www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2017-08-27] .
  2. Mury i baszty obronne, al. Wojska Polskiego, Lwówek Śląski - dolny-slask.org.pl, dolny-slask.org.pl [dostęp 2017-08-27] .
  3. Szlaki Kulturowe: Lwówek Śląski – mury obronne z wieżami i basztami, www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl [dostęp 2017-08-27]  (pol.).
  4. Mury obronne z basztami, Lwówek Śląski - Zabytek.pl, zabytek.pl [dostęp 2017-08-27]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Mury Obronne w Lwówku Śląskim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy