Murzasichle


Na mapach: 49°18′42″N 20°02′37″E/49,311667 20,043611

Murzasichle w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Murzasichlewieś podhalańska w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin[4][5].

W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Wieś o charakterze letniskowo-wypoczynkowym, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Zachód słońca nad Murzasichlem

Murzasichle położone jest na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820–950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską.

Centralna część wsi, położona na wzgórzu ciągnącym się wzdłuż ul. Sądelskiej nazywana jest przez mieszkańców Za Sichłą. W tej części wsi znajduje się m.in. kościół parafialny, szkoła, poczta, apteka, OSP Murzasichle, przystanek PKS. Do Murzasichla należą ponadto osiedla Capówki, położone w górnej części ul. Sądelskiej oraz Budzów Wierch, położony na równoległym wzgórzu w kierunku zachodnim. Obecnie, na skutek gęstej zabudowy, wszystkie 3 części wsi tworzą już jedną całość.

Murzasichle sąsiaduje z następującymi miejscowościami i przysiółkami: Majerczykówka (należąca do Poronina), Kośne Hamry (do Poronina), Małe Ciche, Toporowa Cyrhla (należąca do Zakopanego). Od wszystkich wymienionych osad Murzasichle oddzielone jest lasami, z wyjątkiem Majerczykówki, której zabudowania bezpośrednio przylegają do zabudowań Budzowego Wierchu.

Do Murzasichla należy także administracyjnie osiedle Lichajówki, położone bezpośrednio w pobliżu Małego Cichego. W praktyce jednak Lichajówki tworzą jedną całość z Małym Cichem, zaś z Murzasichlem osiedle połączone jest jedynie starą drogą leśną, nienadającą się do przejazdu samochodem.

Integralne części wsi | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Murzasichle jako wieś istnieje od 1630 r.

Nazwa miejscowości | edytuj kod

Kościół NMP w Murzasichlu

Nazwę miejscowości wypowiada się Mur-zaśichle (litery „r” i „z” czytamy oddzielnie; litera „i” zmiękcza „s”). Lokalnie miejscowość nazywa się również Sichła (Sichle) lub najczęściej Za Sichłom (Siychłom).

W gwarze podhalańskiej zdania takie jak mieszka w Murzasichlu, jedzie do Murzasichla, przyjechali ludzie z całego Murzasichla formułuje się na bazie gwarowej nazwy: siedzi za Siychłom, jedziy za Siychłe, przyjechali ludziy zzo całyj Siychły.

Mieszkańcy Murzasichla w gwarze to Sichlanie oraz (z osiedla Budzów Wierch) Budzowianie lub Budzowiany.

Sama nazwa wywodzi się z połączenia dwóch nazw osad: Mur oraz Zasichle. Przez teren obecnej miejscowości przepływała niegdyś mała rzeka o nazwie „Sichła”. Niedaleko tej rzeki była położona wieś, której nazwa wzięła się właśnie od jej położenia „Zasichle” – za rzeką Sichłą. Pierwsza cząstka nazwy – „mur” wzięła się od nazwy miejscowości leżącej nieopodal Zasichla – „Mur”. Gdy dwie wsie połączyły się ze sobą powstała osada o nazwie „Murzasichle”.

Widok na Tatry z Murzasichla

Ludzie związani z Murzasichlem | edytuj kod

 Zobacz też kategorię: Ludzie związani z Murzasichlem.

Przypisy | edytuj kod

  1. Portal polskawliczbach.pl
  2. GUS: Ludność – struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2018-02-24].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  4. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. a b GUS. Rejestr TERYT
Na podstawie artykułu: "Murzasichle" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy