Musée Rodin


Na mapach: 48°51′19″N 2°18′57″E/48,855278 2,315833

Musée Rodin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Musée Rodin (pol. Muzeum Rodina) – muzeum sztuk pięknych położone w Paryżu w 7. dzielnicy przy rue de Varenne 79 oraz w Meudon przy avenue Auguste Rodin 19. Posiada zbiór rzeźb Auguste’a Rodina oraz obrazy z jego kolekcji, podarowane muzeum. Muzeum odwiedza rocznie ok. 500 tys. gości, co sprawia, iż jest ono jednym z najpopularniejszych muzeów Francji (po Luwrze, Wersalu i Musée d’Orsay)[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Auguste Rodin mieszkał w willi Villa des Brillants (w Meudon pod Paryżem), natomiast na parterze paryskiego Hôtel Biron miał (od 1908) swoją pracownię. Później przekazał całą swoją kolekcję rzeźb (wraz z obrazami Vincenta van Gogha i Pierre-Auguste’a Renoira, które wcześniej zakupił) na rzecz państwa francuskiego pod warunkiem, że budynek pracowni zostanie zamieniony w muzeum poświęcone jego rzeźbom.

Muzeum zostało oficjalnie otwarte 4 sierpnia 1919.

Kolekcja | edytuj kod

W zbiorach muzeum (Hôtel Biron i Villa des Brillants w Meudon) znajduje się ok. 6600 rzeźb wykonanych w terakocie, gipsie, brązie, marmurze, kamieniu, wosku i in. Kiedy muzeum zostało otwarte, zdecydowano, iż w Paryżu będą eksponowane rzeźby z marmuru i brązu, a w Meudon rzeźby z gipsu, jako świadectwo początków działalności Rodina. Ten stan rzeczy przetrwał do dziś. Zbiory uzupełnia kolekcja ok. 8000 rysunków i ok. 8000 fotografii (w tym historyczne fotografie Steichena, Bulloza, Drueta i in.)[2].

W zbiorach Musée Rodin znajduje się większość znaczących dzieł Rodina, w tym: Myśliciel, Pocałunek i Brama piekieł. Wiele rzeźb artysty eksponowanych jest w przylegającym do muzeum ogrodzie.

W jednej z sal muzeum wystawione są też prace rzeźbiarki Camille Claudel, uczennicy Rodina. Kolekcje dzieł uzupełniają obrazy Moneta, Renoira i van Gogha będące niegdyś prywatną kolekcją Rodina.

Dzieła Rodina (wybór) | edytuj kod

Obrazy (wybór) | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Paris.com: Musée Rodin Paris – Rodin Museum in Paris. [dostęp 2011-06-18].
  2. Musée Rodin Website: Musée Rodin / Hôtel Biron, Paris. [dostęp 2011-06-18].

Bibliografia | edytuj kod

  1. Gustave Coquiot: Rodin à l’hôtel Biron et à Meudon. Paris: Ollendorff, 1917. (fr.)
  2. Judith Cladel: Rodin, sa vie glorieuse et inconnue. Paris: Grasset, 1936. (fr.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (muzeum sztuki):
Na podstawie artykułu: "Musée Rodin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy