Musée d'Orsay


Na mapach: 48°51′36,0″N 2°19′37,2″E/48,860000 2,327000

Musée d’Orsay w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Musée d'Orsay) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Panorama wnętrza muzeum Zegar znajdujący się we wnętrzu muzeum

Muzeum Orsay (fr. Musée d’Orsay) – muzeum w Paryżu, położone na lewym brzegu Sekwany. Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848–1918: malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz meble. Dzieła te są młodsze od tych, które prezentowane są w Luwrze, a starsze od zbiorów Centre Georges Pompidou. Rocznie muzeum odwiedza ok. 4 miliony zwiedzających. Najbliższą stacją metra jest Solférino.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1897 francuska Compagnie de chemins de fer zakupiła od państwa tereny pod budowę nowego dworca kolejowego, ponieważ dotychczas istniejący, Gare d’Austerlitz, znajdował się zbyt daleko od centrum miasta. Rok później spomiędzy trzech architektów – Lucien Bénarda, Lucien Magne’a i Victora Lalouxa na architekta dworca d’Orsay wybrano tego ostatniego. Nowy budynek musiał harmonizować z elegancką dzielnicą oraz sąsiedztwem Luwru i Legii Honorowej.

Zaprojektowany przez Lalouxa budynek miał eklektyczną fasadę i szklany dach oraz dwa ogromne zegary, zachowane do dziś (jeden znajduje się w głównym holu, drugi w kawiarni Café des Hauteurs). Uroczysta inauguracja budowli odbyła się 14 lipca 1900 roku, podczas wystawy światowej. Przez następnych 39 lat budynek pełnił rolę dworca kolejowego, jednak z powodu elektryfikacji kolei długość pociągów znacznie się zwiększyła i nie mieściły się one już na dworcu d’Orsay. Został więc zamknięty i od tego czasu zmieniało się jego przeznaczenie – mieścił się tam teatr Renault-Barrault, sale domu aukcyjnego Drouot, służył także jako tło w wielu filmach (m.in. w Procesie Orsona Wellesa).

Propozycja wyburzenia budynku napotkała na sprzeciw społeczeństwa, które nie chciało by dworzec podzielił los Les Halles. W 1978 roku wpisano go na listę zabytków i tym samym uniemożliwiono jego wyburzenie. Kilka lat wcześniej pojawił się też pomysł, by dawny dworzec przekształcić w muzeum sztuki XIX wieku. Prace nad realizacją tej koncepcji rozpoczęły się w 1979 roku, kierowała nimi architekt Gae Aulenti. Uroczystego otwarcia Musée d’Orsay dokonał prezydent François Mitterrand 1 grudnia 1986 roku. Dla zwiedzających zostało ono udostępnione 9 grudnia 1986 roku.

Kolekcja | edytuj kod

Kolekcja muzeum składa się ze zbiorów malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, fotografii i grafiki. Istnieje także dział poświęcony sztuce architektury, gdzie można znaleźć rysunki, projekty i modele budynków. Wśród zbiorów malarstwa największym powodzeniem cieszą się dzieła impresjonistów i postimpresjonistów, np.:

Muzeum posiada także dzieła m.in.:

Galeria | edytuj kod

Wybrane dzieła z kolekcji muzeum:

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Bayle F., Orsay. Guide de visite, Wersal: ARTLYS, 2002, ​ISBN 2-85495-198-1​.
  • TeresaT. Fisher TeresaT., MarioM. Wyn-Jones MarioM., AndrewA. Benson AndrewA., Paryż, JoannaJ. Białko (tłum.), Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2003, ISBN 83-7304-120-6, OCLC 749301718 .
  • Stettner-Stefańska B., Paryż po polsku, Warszawa: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, 2001, ​ISBN 83-7311-147-6​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (muzeum sztuki):
Na podstawie artykułu: "Musée d'Orsay" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy