Museo de Montserrat


Na mapach: 41°35′35,54″N 1°50′13,70″E/41,593206 1,837139

Museo de Montserrat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Museo de Montserrat - muzeum sztuki w klasztorze Montserrat na obrzeżach obszaru metropolitalnego Barcelony, w masywie górskim Montserrat, posiadające w kolekcji zabytki z całej 1000-letniej historii klasztoru oraz bogatą kolekcję dzieł hiszpańskich i europejskich mistrzów malarstwa.

Podstawą dla utworzenia muzeum było tzw. Muzeum Biblijne stworzone przez mnicha, brata Bonaventura Ubach[1]. W 2006 roku muzeum zostało przyłączone do grupy muzeów Museus d'Interès Nacional do którego należą: Fundació Joan Miró, Fundació Antoni Tàpies, Museu Episcopal de Vic, Museu Marítim de Barcelona, Museu Picasso[2] i Museu d'Art Contemporani de Barcelona[potrzebny przypis].

Kolekcja | edytuj kod

Zbiory w muzeum zostały podzielone na pięć różnych kolekcji, w których znajduje się ponad 1300 eksponatów. Najstarszym artefaktem w muzeum jest egipski sarkofag z XIII wieku p.n.e. i stanowi część Archaeology of the Biblical East Collection, w której znajdują się również eksponaty pochodzące z obszarów starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Grecji, ​​Ziemi Świętej i Cypru. Inna kolekcja poświęcona jest ikonografii Matki Bożej z Montserrat, w której można prześledzić w jaki sposób zmieniał się sposób przedstawiania Madonny w sztuce na przestrzeni wieków. W 2006 roku otworzono nowy dział: zbiór 160 ikon bizantyjskich i słowiańskich. Prócz tego w muzeum można obejrzeć kolekcje wyrobów ze złota, kolekcje obejmujące przedmioty liturgiczne z okresu od XV do XX wieku.
Osobnym działem jest malarstwo europejskie; muzeum posiada obrazy malarzy tworzących od XIII do XVIII wieku, m.in. El Greca, Caravaggia oraz dzieła malarzy katalońskich (Fortuny, Rusiñol, Nonell), francuskich impresjonistów i artystów współczesnych (Chagalla, Braque'a, Miró, Dali, Picasso)[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Josep de C. Laplana; Francis Bandin (2011). Museum of Montserrat: The Surprise of Art. Museu de Montserrat. ​ISBN 978-84-9979-006-0​.
  2. Els museus d'interès nacional [dostęp: 20.08.2015]
  3. Museum - Abbey of Montserrat, www.abadiamontserrat.net [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (muzeum sztuki):
Na podstawie artykułu: "Museo de Montserrat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy