Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku


Na mapach: 52°14′50,02″N 21°16′04,61″E/52,247228 21,267947

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nowy budynek Muzeum

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówkumuzeum biograficzne w Sulejówku współprowadzone przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spis treści

Historia instytucji | edytuj kod

10 listopada 2008 w dworku Milusin, dawnym domu Marszałka w Sulejówku, umowę w sprawie utworzenia Muzeum podpisali: z ramienia Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego Jadwiga Jaraczewska, córka Marszałka oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Uzgodniono, że w sąsiedztwie dworku „Milusin” powstanie nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny[1], łączący w sobie funkcje wystawiennicze, edukacyjne i animacyjne.

W 2015 oryginalne przedwojenne meble wróciły do muzeum. Odnaleziono je w ośrodku Ministerstwa Obrony Narodowej w Helenowie[2].

Kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Budowa zakończyła się w 2020, a muzeum zostało otwarte przez prezydenta Dudę, ministra Glińskiego i przedstawicieli Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 14 sierpnia 2020[3].

Dyrektorzy | edytuj kod

Działalność | edytuj kod

Wystawa stała[4] ma prezentować życie Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historyczno-społecznym. Podzielona została na pięć galerii chronologicznych: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek, oraz szóstą galerię – Symbol – odnoszącą się do pamięci o Józefie Piłsudskim, do pozostawionego przez niego dziedzictwa, a także istniejących wokół postaci mitów i symboli.

Kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku składa się z części historycznej oraz budynku muzealno-edukacyjnego. W skład części historycznej weszły: dworek „Milusin” (proj. Kazimierz Skórewicz) – dom rodziny Piłsudskich, zakupiony ze składek żołnierzy polskich dla Marszałka, Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, zakupiony w 1921 przez Aleksandrę Piłsudską[5], Willa Bzów, a także otaczające je tereny zielone. W sąsiedztwie dworku „Milusin” powstał nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny, łączący w sobie funkcje wystawiennicze, edukacyjne i animacyjne. Częścią muzeum będzie także dawny ogród[6].

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest kontynuatorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Warszawie istniejącego do 1939 w Belwederze.

W czasach PRL w dworku Milusin mieściło się przedszkole.

Część zbiorów muzeum zdeponowana jest w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i na Zamku Królewskim w Warszawie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Projekt wystawy stałej, muzeumpilsudski.pl [dostęp 2018-01-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-09]  (pol.).
  2. Wprost: Meble Piłsudskiego wróciły do Sulejówka. (pol.).
  3. „Oddając Muzeum Józefa Piłsudskiego, częściowo spłacamy dług wdzięczności”. gov.pl, 15 sierpnia 2020. [dostęp 2020-08-16].
  4. Strona główna | Konkurs, konkurs.muzeumpilsudski.pl [dostęp 2018-05-17]  (pol.).
  5. T. Urzykowski, Piłsudscy odzyskali swój dom w Sulejówku, Gazeta.pl Warszawa, 12 listopada 2009. [dostęp 17 kwietnia 2010]
  6. PAP, W Sulejówku powstanie Muzeum Józefa Piłsudskiego, wirtualnapolska.pl, 10 listopada 2008. [dostęp 17 kwietnia 2010]
Na podstawie artykułu: "Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy