Muzeum Kanału Bydgoskiego


Na mapach: 53°07′42″N 17°58′34″E/53,128333 17,976111

Muzeum Kanału Bydgoskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sebastian Malinowski - patron i założyciel Muzeum Kanału Bydgoskiego

Muzeum Kanału Bydgoskiego – znajduje się w XIX-wiecznym budynku gospodarczym znajdującym się na dziedzińcu III LO, około 80 metrów na północ od koryta zabytkowego kanału w Bydgoszczy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Orędownikiem i pomysłodawcą powstania muzeum był historyk, nauczyciel i działacz społeczny Sebastian Malinowski[1]. Pomysł jego powstania narodził się w 2004 r., kiedy obchodzono jubileusz 230-lecia budowy Kanału Bydgoskiego. Spotkanie Komitetu Założycielskiego odbyło się 31 marca 2005 r. w III LO – szkole, która od 1879 r. mieści się w rejonie plant nad Kanałem Bydgoskim. Fundatorami i wykonawcami remontu budynku-siedziby byli lokalni przedsiębiorcy, w tym zwłaszcza Krzysztof Wiśniewski[1].

29 września 2006 r. nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum w wyremontowanym pomieszczeniu na terenie III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Z tej okazji odbyło się sympozjum historyczno-literackie, w którym udział wzięli historycy, naukowcy i pisarze z Bydgoszczy i regionu. Pierwszym kustoszem był od września 2006 do przedwczesnej śmierci w lutym 2008 r. – Sebastian Malinowski.

Planowane jest przeniesienie siedziby muzeum do budynku dawnego przedszkola przy ul. Staroszkolnej 10[2].

Działalność | edytuj kod

Statutowymi celami działalności muzeum są m.in.[1]:

Ekspozycja | edytuj kod

Muzeum eksponuje zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę, żeglugę oraz życie codzienne toczące się nad kanałem. Ekspozycja zawiera między innymi wystawę pt. „Kanał Bydgoski”, kopię obrazu Christiana Rode pt. „Fryderyk Wielki oglądający plany Kanału Bydgoskiego”, mundury marynarzy i szyprów żeglugi śródlądowej, hamburkę – wioślarską dębową łódź z 1920 roku, którą pływano po Brdzie i kanale jeszcze w II połowie XX wieku, a także przedmioty związane z pracą barkarzy i innych osób związanych z żeglugą śródlądową[3].

W Muzeum Kanału Bydgoskiego prowadzona jest również działalność edukacyjna, lekcje muzealne na temat historii Kanału Bydgoskiego oraz żeglugi w Bydgoszczy.

Zwiedzanie | edytuj kod

Zwiedzanie muzeum jest możliwe od wtorku do piątku w godz. 8.30-15.30. Wstęp jest bezpłatny[3].

Muzeum Kanału BydgoskiegoWnętrze muzeumŁódź hamburkaMakieta śluzy trapezowejMakieta śluzy OkoleZdjęcia archiwalne


Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Bydgoski węzeł wodny: materiały pokonferencyjne z pierwszego sympozjum historyczno-literackiego, z okazji uroczystej inauguracji działalności Muzeum Kanału Bydgoskiego (2006, redakcja, ​ISBN 83-7456-146-7​).
  2. Małgorzata Czajkowska W środku muzeum, wypożyczalnia kajaków - obok. Pomysł na Okole
  3. a b http://okole.bydgoszcz.pl/muzeum/muzeum.php dostęp 9-03-2010.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Bydgoski węzeł wodny: materiały pokonferencyjne z pierwszego sympozjum historyczno-literackiego, z okazji uroczystej inauguracji działalności Muzeum Kanału Bydgoskiego (2006, redakcja, ​ISBN 83-7456-146-7​)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Kanału Bydgoskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy