Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego


Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Anatomii, pełna nazwa Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – największe i najstarsze w Polsce muzeum anatomii[1]. Mieści się przy ul. Kopernika 12 w Krakowie w budynku Theatrum Anatomicum.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze eksponaty do muzeum zostały sprowadzone z Wiednia w 1803 roku. Było to 12 preparatów ludzkich kości i płodów. Kolekcja muzealna rozrastała się jednak szybko i w 1809 roku preparatów było już 66, by w 1835 roku osiągnąć liczbę 227. Początkowo preparaty były magazynowane w słojach napełnionych spirytusem, które przykrywane były zwierzęcymi pęcherzami i zawiązywane. Zbiory muzeum powiększały się szybko dzięki ofiarności mieszkańców Krakowa i odwiedzających muzeum, do których apelowano o zwożenie różnego rodzaju zwierząt – szczególnie egzotycznych[2]. Podczas inwentaryzacji dokonanej w latach 60. XX wieku zbiory zostały określone na 1850 preparatów.

Stan obecny | edytuj kod

Obecnie kolekcja muzeum liczy 2077 preparatów[3] i udostępniona jest do zwiedzania w 3 salach. W pierwszej sali eksponowane są preparaty z działu osteologii i arthrologii a także anatomii porównawczej i przede wszystkim antropologii. Druga sala zawiera preparaty głównie z zakresu narządów głowy, szyi, klatki piersiowej jamy brzusznej i miednicy. Prezentowane są tu także preparaty anatomiczne ośrodkowego układu nerwowego oraz modele rozwojowe sprowadzone do Krakowa w okresie międzywojennym przez Kazimierza Konstaneckiego. Ostatnia sala nosząca imię profesora Ludwika Teichmanna[1] zawiera najstarsze preparaty znajdujące się w kolekcji muzeum, w dużej części wykonane osobiście przez patrona sali.

Muzeum po remoncie zostało otwarte dla zwiedzających (wyłącznie grup zorganizowanych) 27 kwietnia 2009[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Uroczystość nadania imienia prof. Ludwika Teichmana Auli Katedry Anatomii oraz ponownego otwarcia Muzeum Katedry Anatomii (pol.). aktualnosci.uj.edu.pl. [dostęp 2010-08-23].
  2. Muzeum Katedry i Zakładu Anatomii UJ CM (pol.). cm-uj.krakow.pl. [dostęp 2010-08-23].
  3. Stan na dzień 21 czerwca 2001.
  4. Muzeum Katedry Anatomii UJ ponownie otwarte (pol.). mp.pl, 07.05.2009. [dostęp 2010-08-23].
Na podstawie artykułu: "Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy