Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie


Na mapach: 52°15′05″N 21°00′31″E/52,251389 21,008611

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie – muzeum znajdujące się w Warszawie przy ul. Freta 16. Mieści się w zrekonstruowanej XVIII-wiecznej kamienicy, w której w 1867 urodziła się Maria Skłodowska-Curie.

Opis | edytuj kod

Muzeum ma charakter biograficzny, tzn. jest poświęcone głównie życiu i rodzinie Marii Skłodowskiej-Curie. Placówka prezentuje także dokonania naukowe noblistki w Paryżu, w dawnych laboratoriach Instytutu Radowego.

Maria Skłodowska przebywała w domu przy ul. Freta niecały rok, gdyż w 1868 r. przeniosła się razem z rodzicami do domu przy ulicy Nowolipki. Dawny dom przy Nowolipkach, gdzie spędziła większość swojego dzieciństwa, został zniszczony w czasie II wojny światowej i nie został zrekonstruowany.

Muzeum zostało utworzone przez Polskie Towarzystwo Chemiczne w 1967 roku, za zgodą i z pomocą polskiej i francuskiej części rodziny Marii Skłodowskiej-Curie, z inicjatywy ówczesnego Prezesa Towarzystwa - Profesora Józefa Hurwica. Od początku zlokalizowane było w kamienicy przy ul. Freta 16. Nosiło nazwę Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Wystawa prezentuje głównie rzeczy osobiste noblistki, jej ojca Władysława Skłodowskiego i męża Piotra Curie, eksponowane w gablotach i zaaranżowane na fragmenty dawnych wnętrz. Oprócz tego prezentowana jest część zbioru fotografii, znaczków, medali, dokumentów. Poza ekspozycją stałą, muzeum prowadzi także działalność kulturalną i edukacyjną.

Uznając za ważne popularyzacji osoby i dorobku naukowego Marii Skłodowskiej-Curie, jednej z najbardziej znanych na świecie Polek i warszawianek, w lipcu 2018 r. Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę w sprawie utworzenia i prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Muzeum pod nazwą Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Rozpoczęło one działalność 1 sierpnia 2018.

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy