Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży


Na mapach: 53°10′39,133″N 22°04′52,442″E/53,177537 22,081234

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży to muzeum powstałe 14 marca 1948 z inicjatywy polskiego etnografa Adama Chętnika. Obecnym dyrektorem placówki jest Jerzy Jastrzębski.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze starania Adama Chętnika w celu utworzenia placówki miały miejsce w 1946 roku, kiedy to powstał pod jego kierownictwem Instytut Północno-Mazowiecki. W instytucie funkcjonowały trzy główne działy: zniszczeń wojennych ziemi łomżyńskiej po II wojnie światowej, geologiczno-paleontologiczny oraz dział etnografii i kultury ludowej, organizowany w Nowogrodzie w muzeum typu skansenowskiego.

Muzeum rozpoczęło swoją działalność dwa lata później w swojej pierwszej siedzibie, przy alei Legionów 18 (obecnie 26), o łącznej powierzchni użytkowej 108 m². 15 marca 1948 o godzinie 15.00 odbyło się uroczyste otwarcie muzeum, które już od 20 listopada wystawiło swoją pierwszą stałą ekspozycję „Kultura i przyroda Północno-Wschodniego Mazowsza”. Do 1957 roku muzeum zaprezentowało 12 czasowych wystaw.

W 1958 roku muzeum przeniosło się na 3. piętro budynku powiatowego, a następnie Wojewódzkiego Domu Kultury, przy ulicy Sadowej 5. Od tej pory muzeum dysponowało łączną powierzchnią użytkowej 278 m², która pozwalała na udostępnienie zwiedzającym aż trzech stałych ekspozycji: „Rękodzieło i sztuka ludowa”, „Jantar – bursztyn w Dorzeczu Narwi Środkowej” oraz „Fauna i flora miejscowa”. Do 1980 roku muzeum zaprezentowało 122 czasowe wystawy.

Od 1981 roku muzeum prowadziło swoją działalność w nowej siedzibie, przy ulicy Krzywe Koło 1, będącej dawną XIX-wieczną plebanią parafii ewangelicko-augsburskiej, zwanej „Domem Pastora”. Odtąd muzeum dysponowało łączną powierzchnią użytkową 544 m², jednak zwiedzającym udostępniono tylko jedną stałą ekspozycję „Bursztyn dorzecza Narwi Środkowej” ze względu na niedogodne warunki lokalowe[1]. Pomimo wspomnianych uciążliwości, muzeum zdołało zaprezentować do roku 2005 aż 197 czasowych wystaw.

W 2006 roku muzeum przeniosło się do obecnej siedziby, przy ulicy Dwornej 22 (na rogu ulic Dwornej i Giełczyńskiej), o łącznej powierzchni użytkowej 1550 m². Od tego czasu budynek muzeum przechodził kapitalny remont i nie była prowadzona działalność kulturowa, poza wystawieniem skromnej ekspozycji tymczasowej i sprzedażą publikacji muzealnych.

W lipcu 2009 roku rozpoczęła się modernizacja zabytkowego budynku muzeum, która jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007–2013. Całkowity koszt modernizacji wyniesie 5,2 mln zł[2]. Po zakończeniu modernizacji budynek będzie miał 4 kondygnacje nadziemne, a muzeum uzyska nową powierzchnię wystawienniczą, tj. sale wystaw czasowych – 216 m² (dotychczas 90 m²), sale wystaw stałych – 245 m² (dotychczas 40 m²). Po remoncie budynek muzeum będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i zostanie wznowiona działalność wystawienniczą[3].

Imprezy cykliczne | edytuj kod

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży jest ponadto organizatorem kilku imprez cyklicznych o znaczeniu ponadregionalnym. Są to:

  • „Skansenowskie spotkania” – plenerowa impreza folklorystyczna prezentująca kulturę kurpiowszczyzny (pierwsza połowa czerwca w Skansenie Kurpiowskim),
  • „Powroty do przeszłości” – doroczny festyn archeologiczno-historyczny organizowany na dziedzińcu muzeum (czerwiec),
  • „Niedziela na św. Rocha” – plenerowa impreza folklorystyczna prezentująca kulturę kurpiowszczyzny na tle innych regionów folklorystycznych Polski (połowa sierpnia w Skansenie Kurpiowskim),
  • „Bursztynowy kierec[4]” – doroczna nagroda przyznawana od 1996 roku sponsorom i darczyńcom muzeum.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Po II wojnie światowej budynek został przeznaczony na cele mieszkaniowe i zachował się w złym stanie. Dopiero przeprowadzka muzeum do budynku w 1980 doprowadziła gmach do stanu użyteczności. Z powodu braku funduszy oraz nieuregulowanej sytuacji własnościowej lokalu dalsze prace remontowe zostały wstrzymane.
  2. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego: RPOWP: Modernizacja i adaptacja zabytkowego budynku Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży (pol.). [dostęp 2009-08-30].
  3. Urząd Miejski w Łomży: Muzeum w remoncie (pol.). 2009-07-21. [dostęp 2009-08-30].
  4. Kierec to tradycyjny element zdobniczy wnętrza chaty kurpiowskiej, wykonany z bryłek bursztynu, młodych szyszek i słomy.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (muzeum):
Na podstawie artykułu: "Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy