Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie


Na mapach: 54°39′41,749″N 17°13′05,462″E/54,661597 17,218184

Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdziniemuzeum z siedzibą we wsi Smołdzino (powiat słupski). Placówka jest prowadzona przez Słowiński Park Narodowy i oprócz placówki w Smołdzinie posiada dwie filie: w Łebie-Rąbce oraz Rowach.

Spis treści

Muzeum w Smołdzinie | edytuj kod

Placówka powstała w 1974 roku i od momentu powstania była wielokrotnie modernizowana. Jej aktualna ekspozycja poświęcona jest ekosystemom, występującym na terenie Parku: morzu, plaży, wydmom, lasowi i jeziorom. W ramach wystawy prezentowana jest fauna i flora Parku oraz eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych na jego terenie.

Filia w Rąbce | edytuj kod

Wystawa została otwarta w 1992 roku. Aktualnie ekspozycja filii poświęcona jest przede wszystkim wydmom, ze szczególnym uwzględnieniem procesów zachodzących na Mierzei Łebskiej (geneza, formy ekspansji, kształty). Ponadto ukazane są występujące na wydmach rośliny i zwierzęta.

Filia w Rowach | edytuj kod

Filia wraz z wystawą powstała w 2002 roku. Prezentowana w niej ekspozycja nosi nazwę "Plaża – cztery pory roku" i jest poświęcona przeobrażeniom oraz procesom, jakie zachodzą w tym środowisku podczas roku kalendarzowego.

Muzeum jest obiektem całorocznym. W okresie od 1 maja do 30 września jest placówką czynną codziennie, natomiast w pozostałym okresie – z wyjątkiem świąt i dni wolnych. Zwiedzanie filii jest możliwe: dla wszystkich w sezonie letnim (Rąbka: 1 maja – 30 września, Rowy: 1 lipca – 31 sierpnia), natomiast w pozostałych okresach – wyłącznie dla uczestników zajęć dydaktycznych. Wstęp do muzeum jest płatny.

Galeria | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy