Muzeum Słońca w Nowosybirsku


Na mapach: 54°52′01″N 83°05′09″E/54,866944 83,085833

Muzeum Słońca w Nowosybirsku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Słońca w Nowosybirsku (ros. Музей Солнца) – jedyne w Rosji[1] i pierwsze na świecie[2][1] muzeum poświęcone słońcu oraz związanych z nim kultom oraz bóstwom. Powstało w 1994 roku w nowosybirskim Akademgorodoku na bazie prywatnej kolekcji.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Placówka została założona w 1994 roku przez fizyka jądrowego, wieloletniego pracownika Instytutu Fizyki Jądrowej Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk – Walerija Lipienkowa[1]. Pierwsze pomysły rozpoczęcia tego typu działalności pojawiły się jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku, ale na ich realizacje przyszło poczekać do czasów rozpadu Związku Radzieckiego[3]. Muzeum zostało zorganizowane na bazie prywatnych zbiorów jej założyciela i dyrektora. Przez lata nie tylko kolekcjonował on, ale także sam tworzył oraz wykonywał reprodukcje różnych obiektów (wizerunków słońca, bóstw solarnych itp.) pochodzących z wielu kultur całego świata[4]. Początkowo przez wiele lat nie posiadało oficjalnego statusu muzeum, a jego zbiory znajdowały się w piwnicy jednego z budynków[4]. Mimo to wykazywało się sporą aktywnością, organizowało bowiem wystawy, warsztaty i prezentacje związane z tematem słońca w różnych ośrodkach naukowo-kulturalnych Nowosybirska[4]. W 1998 roku Syberyjski Oddział Rosyjskiej Akademii Nauk przekazał muzeum nowe pomieszczenia, co umożliwiło rozwój placówki. W 1999 roku nastąpiło ich uroczyste otwarcie, a w 2000 roku muzeum zostało oficjalnie zarejestrowane jako jedna z miejskich organizacji kulturalnych[4].

Zbiory | edytuj kod

Zaćmienie słońca w Nowosybirsku

Muzeum Słońca w Nowosybirsku posiada kolekcję liczącą ponad 2000[5] wyobrażeń solarnych pochodzących z różnych kręgów kulturowych: Indii i Nepalu, starożytnych Egiptu i Bliskiego Wschodu, Japonii i Chin, Europy, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, Oceanii, Syberii i Ałtaju oraz związanych z wierzeniami amerykańskich Indian, a także rosyjską kulturą ludową[6]. Ponad 25% eksponatów to kopie wykonane przez jego założyciela i dyrektora[5]. Zbiory dzielą się przede wszystkim na: wyobrażenia bóstw solarnych, wyobrażenia słońca, współczesne przedmioty użytkowe związane z tematyką Słońca oraz współczesne obiekty artystyczne. Placówka gromadzi także kolekcje literatury, poezji, czasopism oraz książek poświęconym szeroko pojętym zagadnieniom związanym z tematyką słoneczną[5]. Najstarszym obiektem muzealnym jest kilkusetletni wizerunek japońskiej bogini Amaterasu[7].

Oprócz nieustannego powiększania zbiorów, nowosybirskie Muzeum Słońca zajmuje się także działalnością edukacyjną i dydaktyczną. W swoich murach organizuje spotkania dla dzieci i dorosłych, recitale, koncerty, spotkania, wykłady oraz warsztaty artystyczne.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Sunmuseum.ru: Музей Солнца: О Музее (ros.). [dostęp 2012-05-25].
  2. Posibiri.ru: Музей Солнца. Новосибирск (ros.). [dostęp 2012-05-25].
  3. Sayanring.com: Novosibirsk: The Museum of the Sun (ang.). [dostęp 2012-05-25].
  4. a b c d Sunmuseum.ru: Музей Солнца: История создания (ros.). [dostęp 2012-05-25].
  5. a b c Sib.net: Музей Солнца (ros.). [dostęp 2012-05-25].
  6. Sunmuseum.ru: Музей Солнца: Коллекция (ros.). [dostęp 2012-05-25].
  7. Rg.ru: Солнцепоклонник: Уникальный музей Солнца – в подвале пятиэтажки (ros.). [dostęp 2012-05-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Słońca w Nowosybirsku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy