Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu


Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcuskansen założony 24 marca 1971 w Sierpcu, jako regionalne muzeum etnograficzne (założycielem była Powiatowa Rada Narodowa w Sierpcu). Park Etnograficzny powołano w 1975 na terenie resztówki dworskiej Bojanowo. Pierwsze obiekty sprowadzono w latach 1977-1978. Obecna nazwa obowiązuje od 1987[1].

Spis treści

Zbiory | edytuj kod

Na terenie obejmującym 60,5 ha na styku rzek Sierpienicy i Skrwy, zgromadzono ponad 80 obiektów małej i dużej architektury. W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku; zrekonstruowany dworek szlachecki; XVIII-wieczny kościół drewniany z miejscowości Drążdżewo; drewniany wiatrak reprezentujący najstarszy i najpopularniejszy na terenach Europy typ młynów wiatrowych, koźlak; wystawy stałe w Galerii rzeźby ludowej i Powozowni. Obecnie w Muzeum zgromadzonych jest ponad 13 000 eksponatów.

Układ przestrzenny zrekonstruowanej na terenie skansenu wsi rzędowej nawiązuje do najczęściej występującego na ziemiach polskich typu osad rolniczych. Wygląd zagród wiernie odpowiada ich stanowi sprzed translokacji w czasach ich świetności. Sierpecki skansen ulega ciągłej rozbudowie, niebawem zwiedzający będą mieli okazję podziwiać kolejny rodzaj wsi - wieś przydrożną, w skład której wejdzie 38 obiektów, m.in. karczma, kuźnia, budynki plebańskie i kilka zagród.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - kalendarz imprez, wydawnictwo Muzeum, Sierpc, 2012

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (muzeum):
Na podstawie artykułu: "Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy