Muzeum Ziemi Nadnoteckiej


Na mapach: 53°02′30,24″N 16°27′30,40″E/53,041733 16,458444

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka – muzeum mieszczące się m.in. w zabytkowym[1] budynku w centrum Trzcianki. Muzeum gromadzi zbiory dotyczące historii okolic Trzcianki, Czarnkowa, Krzyża, Roska, Jędrzejewa, Dzierżążna (obecnie Dzierżążno Małe i Wielkie), Siedliska, Łomnicy, Białej, Wielenia, Kuźnicy Żelichowskiej i Czarnkowskiej oraz innych nadnoteckich miejscowości.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Muzeum założone zostało w 1924 roku, kiedy Trzcianka należała do Niemiec, z inicjatywy pastora Ryszarda Hesslera i profesora gimnazjum Carla Schulza i mieściło się w budynku obecnego Zespołu Szkół przy placu Sienkiewicza. Po II wojnie światowej kilka tysięcy zebranych eksponatów, obejmujących zarówno czasy prehistoryczne, średniowiecze jak i czasy nowożytne, uległo rozproszeniu. Dzięki staraniom Wiktora Stachowiaka wiele z nich udało się ocalić i doprowadzić do reaktywowania muzeum 22 lipca 1958 roku. Wiktor Stachowiak został też pierwszym powojennym kustoszem muzeum, a po śmierci, w 1964 roku, stał się patronem placówki. W 1971 roku siedzibą muzeum stała się zabytkowa Burmistrzówka przy ul. Żeromskiego 36a; w 1999 roku muzeum uzyskało dodatkowy lokal po przeciwnej stronie ulicy, przy Żeromskiego 7.

Ekspozycja | edytuj kod

W muzeum znajduje się ponad 25 tysięcy eksponatów podzielonych na część archeologiczną (od 4400 r. p.n.e. do 700 r. n.e.), historyczną (od dokumentów Augusta II po czasy rozbiorów i pocztówki z pocz. XX wieku), etnograficzną (dawne narzędzia stolarskie, bednarskie), numizmatyczną (m.in. XIII-wieczne brakteaty), artystyczną i sztuki użytkowej (zarówno kilkusetletnie meble, jak i grafiki artystów współczesnych) i szkolnictwa (wyposażenie klas).

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie. 2018-09-30. s. 11. [dostęp 2010-09-02].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Ziemi Nadnoteckiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy