Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu


Na mapach: 53°16′14,768″N 16°28′19,902″E/53,270769 16,472195

Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fragment ekspozycji

Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczumuzeum z siedzibą w Wałczu. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą jest klasycystyczny dwór, pochodzący z początku XIX wieku.

Muzeum powstało w 1982 roku. W swych zbiorach posiada eksponaty związane z historią miasta i okolicy, począwszy od pradziejów po lata powojenne. W ramach wystawy stałej pt. "Dzieje Ziemi Wałeckiej" prezentowane są m.in. eksponaty archeologiczne pochodzące z wykopalisk w Strącznie oraz Tucznie (wyposażenie grobów, przedmioty codziennego użytku, elementy uzbrojenia), dokumenty z XVII i XVIII wieku związane z funkcjonującym tu starostwem, pamiątki z okresu zaboru pruskiego oraz eksponaty upamiętniające przełamanie Wału Pomorskiego w 1945 roku. Ponadto zobaczyć można również prace z zakresu rzemiosła artystycznego.

Umocnienia Grupy Warownej "Cegielnia"

W ramach muzeum działa również Skansen Fortyfikacyjny Grupa Warowna "Cegielnia", położony przy ul. Południowej. Oferuje on możliwość zwiedzania pozostałości dawnych niemieckich umocnień Wału Pomorskiego, wybudowanych w latach 1932-1935.

Muzeum oraz Skansen są obiektami całorocznymi, czynnymi codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy