Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie


Na mapach: 53°21′48,311″N 17°02′10,968″E/53,363420 17,036380

Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowiemuzeum z siedzibą w Złotowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jego siedzibą jest dawna kamienica mieszczańska o konstrukcji szachulcowej.

Pierwsza placówka muzealna w Złotowie powstała w latach 1916-1917 z inicjatywy ówczesnego starosty, dra Janssena. Działała ona do 1935 roku, kiedy to zgromadzone zbiory wywieziono do Piły, celem umieszczenia w tamtejszym Grenzland Museum.
W okresie powojennym do idei powołania w Złotowie muzeum powrócono w 1956 roku. Wówczas to, tutejsze koło Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego ogłosiło konkurs etnograficzny, związany z poszukiwaniem pamiątek kultury ludowej. Zgromadzone w wyniku konkursu zbiory, a także eksponaty przekazane przez złotowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz nauczycieli i uczniów Państwowego Liceum Pedagogicznego stały się zalążkiem muzealnej kolekcji.
Formalnie złotowskie muzeum zaczęło działać od 1962 roku. Pierwszą jego siedzibą był lokal przy ul. Zamkowej 5, składający się z dwóch pomieszczeń. Docelowo zbiory miały trafić do pałacu Działyńskich – zamierzenia te nie zostały jednak zrealizowane. Na potrzeby muzeum przeznaczono natomiast pochodzący z XVIII wieku dom mieszczański przy ul. Wojska Polskiego. Prace remontowe i konserwatorskie w budynku przeprowadzono w latach 1963-1966. Nowy obiekt został udostępniony do zwiedzania w październiku 1966 roku.

Aktualnie w muzeum prezentowane są następujące wystawy stałe:

  • historyczna, obejmująca historię miasta i jego mieszkańców, począwszy od czasów I Rzeczypospolitej po współczesność. W zbiorach znajdują się m.in. meble, obrazy i grafiki, książki i wydawnictwa, dokumenty, zdjęcia oraz mapy. Spora część zbiorów dotyczy dziejów zrzeszania się i działalności tutejszych Polaków pod zaborem niemieckim,
  • archeologiczna, ukazująca pradzieje ziemi złotowskiej z czasów epok: kamienia, brązu i żelaza. Prezentowane eksponaty pochodzą z powojennych wykopalisk, prowadzonych w Maryńcu, Stawnicy i Starej Wiśniewce,
  • etnograficzna, prezentująca kulturę ludową Krajniaków Złotowskich. W ramach ekspozycji prezentowane są dawne stroje, meble, przedmioty codziennego użytku, a także sztuka ludowa i sakralna (obrazy, rzeźby),
  • sztuki, stanowiąca zbiór prac złotowskiej graficzki i malarki, Teresy Jakubowskiej.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym w dni robocze, natomiast w weekendy – wyłącznie dla grup po uprzednim uzgodnieniu.
Od 2004 roku przy muzeum działa Złotowski Salon Historyczny, organizujący konferencje, spotkania oraz promujący wydawnictwa o charakterze regionalnym.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy