My Little Pony: Przyjaźń to magia


My Little Pony: Przyjaźń to magia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

My Little Pony: Przyjaźń to magia (ang. My Little Pony: Friendship is Magic) – serial animowany produkowany przez Hasbro Studios w Stanach Zjednoczonych (scenariusz) oraz przez DHX Media Vancouver w Kanadzie (animacja; dawniej znane jako Studio B Productions), który oparty jest na serii zabawek My Little Pony i animacjach firmy Hasbro. Premierowy odcinek został wyemitowany 10 października 2010 roku w amerykańskiej telewizji abonamentowej na kanale The Hub, którego częściowo właścicielem jest Hasbro. Polska emisja na kanale MiniMini+ rozpoczęła się 15 października 2011 roku[2]. Serial nadawany jest także w wielu innych krajach w ponad 100 językach.

Animatorka Lauren Faust została wybrana przez Hasbro na dyrektora kreatywnego i producenta wykonawczego serialu. Postanowiła ona zmienić styl serii poprzez pogłębienie osobowości postaci i nadanie serialowi przygodowego charakteru. Faust zrezygnowała z posady po ukończeniu pierwszego sezonu, ale pozostała producentem konsultingowym. Jayson Thiessen, reżyser nadzorujący, do drugiego sezonu stał się jego showrunnerem (osobą odpowiedzialną za produkcję serialu).

Serial jest chwalony za elementy humorystyczne i pouczający charakter. Chociaż przeznaczony został dla małych dziewczynek, zyskał także duże grono fanów w wieku nastoletnim i studenckim, głównie płci męskiej, tzw. bronies[a], jak również żeńskiej – pegasisters. Powodami tego niezamierzonego zainteresowania są twórcze pisanie i charakterystyka autorstwa Faust i jej zespołu, wyrazisty styl animacji, motywy, które mogą zostać docenione przez starszych widzów i wzajemne relacje między Hasbro, twórcami i fanami. Elementy programu stały się częścią kultury remiksu i zbudowały podstawy wielu różnych memów internetowych, a także stworzonych przez fanów utworów muzycznych, fanartów, opowiadań fan fiction oraz gadżetów związanych z kreskówką.

Spis treści

Historia | edytuj kod

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Lauren Faust, animatorka Atomówek i Domu dla zmyślonych przyjaciół pani Foster, została wybrana przez Hasbro na producenta ich nowego serialu. Faust zmierzyła się z renomą infantylności poprzednich serii poprzez pogłębienie osobowości postaci, bardziej urozmaiconą fabułę oraz skupienie się na temacie problemów, jakie mogą powstać w kontaktach między przyjaciółmi. Poza obowiązkiem dodania elementów, które pozwolą na promowanie nowej serii zabawek i zaklasyfikowanie serialu jako edukacyjno-informacyjnego przez Federalną Komisję Łączności, zespół tworzący kreskówkę dostał wolną rękę przy jej tworzeniu. Przed zakończeniem emisji pierwszej serii, Lauren Faust ogłosiła swoje odejście ze stanowiska producenta wykonawczego, pozycję objął Jay von Thiessen, wcześniejszy główny reżyser.

Serial został wyemitowany pierwszy raz 10 października 2010 roku na kanale The Hub w Stanach Zjednoczonych. W Polsce emisja na kanale MiniMini+ wersji z polskim dubbingiem rozpoczęła się 15 października 2011 roku. Ponieważ serial był tworzony na początku z myślą sprzedania zabawek Hasbro, wkrótce po premierze serialu w sklepach można było kupić różnego rodzaju zabawki i gadżety z serialu, a w wybranych krajach w restauracjach McDonald’s wprowadzono do zestawów Happy Meal specjalną linię zabawek z głównymi bohaterkami serialu.

Opis fabuły | edytuj kod

Twilight Sparkle jest młodym jednorożcem, który ma upodobanie do uczenia się o magii. Ma ku temu warunki, bowiem uczy się pod okiem księżniczki Celestii, panującej nad całą Equestrią. W wypełnianiu obowiązków młodej adeptki magii pomaga mały smok Spike. W końcu jednak przychodzi czas na poznanie najważniejszej magii, czyli magii przyjaźni. W tym celu księżniczka wysyła uczennicę do miasteczka Ponyville, gdzie Twilight ma za zadanie znaleźć sobie przyjaciół i uczyć się o przyjaźni tak, by przynajmniej raz w tygodniu (jeden odcinek) napisać w raporcie, czego się nauczyła. Od czasu do czasu staje również do walki z siłami ciemności, m.in. Nightmare Moon, Discordem, królową podmieńców Chrysalis, królem Sombrą, Lordem Tirekiem, Starlight Glimmer, Kucykiem Ciemności, Cozy Glow, wykorzystując do tego nie tylko swoją wiedzę, ale i tzw. Klejnoty Harmonii oraz magię przyjaźni. Pomagają jej w tym przyjaciółki (Rarity, Fluttershy, Applejack, Rainbow Dash i Pinkie Pie). Po dłuższym czasie nauki w Ponyville (na koniec trzeciego sezonu) Twilight w wyniku dokończenia zaklęcia Star Swirla Brodatego przeobraziła się w alikorna i stała się księżniczką. W zamian za pokonanie Lorda Tireka i rozwiązanie zagadki magicznego drzewa, Twilight otrzymała nowy pałac w Ponyville i nadano jej tytuł księżniczki przyjaźni. Gdy Starlight stała się dobra i zrozumiała, że przyjaźń nie zawsze musi się kończyć na stałe, to została uczennicą Twilight. Twilight otworzyła szkołę przyjaźni. Spike dostał skrzydła, ponieważ doznał „efektu wylinki”. W sezonie 9 zło postanawia się zjednoczyć. Lord Tirek, Chrysalis, Cozy Glow, Król Sombra i Grogar planują zemstę na Mane 6, lecz Sombra ma inne plany i chce działać sam. Jego zemsta się nie udaje, a reszta antagonistów działa razem, ale też zostają pokonani przez dobro i wspaniałe przyjaciółki.

Postacie | edytuj kod

Serial koncentruje się na przygodach i codziennym życiu jednorożca (od ostatniego odcinka 3 serii alikorna) Twilight Sparkle, jej młodego asystenta, smoka imieniem Spike i ich przyjaciół:

 • Rainbow Dash – pegaz, który zajmuje się kontrolą pogody w Ponyville. Ma niebieską sierść, tęczową grzywę i ciemnoróżowe oczy. Jest bardzo pewna siebie i trochę arogancka, ale też pomocna. Od sezonu 6. członkini Wonderbolts, gdzie zyskuje przydomek Rainbow Kraksa. Jej znaczek to czerwono-żółto-niebieska błyskawica w białej chmurze. Ma żółwia, który ma na imię Tank. Reprezentuje Klejnot Lojalności.
 • Rarity – jednorożec mający zamiłowanie do tworzenia własnych kreacji, z ambicjami zostania słynną projektantką mody. Ma białą sierść, piękną fioletową grzywę i ciemnoniebieskie oczy. Zdarza jej się być nieco próżną, ale mimo to ma wielkie serce. Jej znaczek to trzy niebieskie diamenty. Ma kota imieniem Opalescence (zdrobniałe Opal). Reprezentuje Klejnot Szczodrości.
 • Fluttershy – pegaz pomagający zwierzętom. Ma żółtą sierść, różową grzywę i turkusowe oczy. Umie rozmawiać ze zwierzętami. Jest nieśmiała wobec obcych i bardzo spokojna, ale gdy coś idzie nie po jej myśli, to potrafi się naprawdę zdenerwować. Umie też łatwo wybaczać. Jej znaczek to trzy różowe motyle. Ma królika, który nazywa się Angel. Reprezentuje Klejnot Dobroci.
 • Pinkie Pie – kucyk ziemski lubiący organizować imprezy. Ma różową sierść, grzywę tego samego koloru i niebieskie oczy. Jest bardzo zabawna i szalona, czasem sprawia wrażenie mało inteligentej. Jej znaczek to dwa niebieskie balony i jeden żółty. Ma aligatora o imieniu Gummy. Reprezentuje Klejnot Śmiechu.
 • Applejack – kucyk ziemski ciężko pracujący wraz z rodziną na ich farmie jabłek na obrzeżach Ponyville. Nosi kapelusz, ma pomarańczową sierść, żółtą grzywę i zielone oczy. Jest bardzo śmiała i pomocna. Jej znaczek to trzy czerwone jabłka. Ma psa o imieniu Winona. Reprezentuje Klejnot Uczciwości.
 • Twilight Sparkle – alikorn mający wielką moc. Ma fioletową sierść, granatową grzywę z różowo-fioletowymi pasemkami i fioletowe oczy. Jest bardzo uczynna i pomocna. Jej znaczek to różowa sześcioramienna gwiazda z białymi mniejszymi gwiazdkami. Jej asystentem jest smok Spike. Reprezentuje Klejnot Magii.
 • Apple Bloom – kucyk ziemski, młodsza siostra Applejack. Ma żółtą sierść, czerwoną grzywę z różową kokardą i żółto-czerwone oczy. Jest bardzo odważna, najprawdopodobniej po siostrze. Jej znaczek to fioletowe jabłko na tle różowego serduszka w czerwono-kremowo-fioletowej tarczy.
 • Sweetie Belle – jednorożec, młodsza siostra Rarity. Ma białą sierść, różowo-fioletową grzywę i miętowe oczy. Jest bardzo pomysłowa, podobnie jak jej siostra. Umie pięknie śpiewać. Jej znaczek to różowa nutka na tle fioletowej gwiazdy w czerwono-kremowo-fioletowej tarczy.
 • Scootaloo – pegaz, największa fanka Rainbow Dash. Ma pomarańczową sierść, fioletową grzywę i oczy tego samego koloru. Jest energiczna i odważna, choć często próbuje taka być ze względu na jej starszą przyjaciółkę. Dość słabo lata, lecz pomaga sobie w tym jazdą na hulajnodze. Jej znaczek to fioletowe skrzydło pegaza na tle różowej błyskawicy w czerwono-kremowo-fioletowej tarczy.
 • Księżniczka Celestia – alikorn, władczyni Equestrii, podnosi słońce. Ma siostrę Lunę. Ma białą sierść, falującą niebiesko-różowo-fioletowo-zieloną grzywę i różowe oczy. Jej znaczek to żółte słońce z pomarańczowymi płomykami.
 • Księżniczka Luna – alikorn, władczyni Equestrii, podnosi księżyc. Ma siostrę Celestię. Ma granatową sierść, falującą granatowo-niebieską grzywę i niebieskie oczy. Raz przeobraziła się ze złości w złą nocną czarownicę – Nightmare Moon, lecz moc przyjaźni zamieniła ją z powrotem w Lunę. Jej znaczek to biały księżyc na tle czarnych plamek.

Akcja serialu dzieje się w fikcyjnym świecie zwanym Equestrią rządzoną przez nauczycielkę/mentorkę Twilight – Księżniczkę Celestię oraz jej siostrę Księżniczkę Lunę, która na początku jest czarnym charakterem, próbującym dojść do władzy przez brutalne środki.

Oprócz tego pojawia się dużo postaci epizodycznych m.in. ekscentryczna zebra Zecora, która mieszka w Lesie Everfree i zajmuje się medycyną ziołową oraz przyjaciele, znajomi i rodzina głównych bohaterów w tym brat Twilight Sparkle – Shining Armor i jej dawna opiekunka – Księżniczka Cadance, a na końcu wrogowie w tym draconequus[b] Discord, Nightmare Moon (Księżniczka Luna – siostra Celestii) i Królowa Chrysalis, była władczyni Podmieńców. Podkreślając pouczający charakter serialu, warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet najbardziej negatywne postacie, takie jak Nightmare Moon, nieustannie przechwalająca się Trixie Lulamoon, Discord, Starlight Glimmer, Diamond Tiara, Silver Spoon, Gilda czy też Kucyk Ciemności w następnych odcinkach potrafią wyrazić skruchę i przeprosić za popełnione czyny.

Są też postacie, które do tej pory się nie zmieniły i nadal są antagonistami, np. (była Królowa podmieńców) Chrysalis, Lord Tirek, Król Sombra, Cozy Glow, Flim i Flam oraz Lightning Dust.

Poza postaciami wymienionymi powyżej istnieje jeszcze wiele innych, np. Starlight Glimmer pojawiająca się od 5 sezonu (od następnego sezonu uczennica Twilight Sparkle), Derpy Hooves, Thorax

(stare znajome Twilight) Twinkle Shine, Lemon Hearts, Minuette, Spitfire, Soarin, Fleetfoot (Wonderbolts) i inne postacie trzecioplanowe takie jak Carmel czy Rose.

Obsada | edytuj kod

Oryginalna wersja | edytuj kod

 • Tara StrongTwilight Sparkle
 • Rebecca ShoichetTwilight Sparkle (śpiew)
 • Ashleigh Ball
  • Applejack
  • Rainbow Dash
  • Starszy bizon (odcinek 21)
  • Pielęgniarka Redheart (odcinek 39)
  • Pielęgniarka Coldheart (odcinek 42)
  • Apple Rose (odcinek 60)
 • Tabitha St. Germain
  • Rarity
  • Babcia Smith
  • Pani Cake
  • Pound Cake
  • Księżniczka Luna
  • Nightmare Moon (odcinek 1, 2)
  • Jeden z Shadowbolts (odcinek 2)
  • Photo Finish (odcinek 20)
  • Philomena (odcinek 22)
  • Caesar (odcinek 26)
  • Pearl – matka Rarity i Sweetie Belle (odcinek 31)
  • Derpy (odcinek 40)
  • Starszy Kucyk (odcinek 58)
  • Cloudchaser (odcinek 59)
  • Ciotka Applesauce (odcinek 60)
 • Kazumi EvansRarity (śpiew)
 • Andrea Libman
  • Pinkie Pie
  • Fluttershy
  • Pumpkin Cake
  • Rose/Roseluck (odcinek 9)
  • Mr. Turnip (odcinek 25)
  • Rocky (odcinek 25)
  • Sir Lintsalot (odcinek 25)
  • Madame LeFlour (odcinek 25)
  • Daisy (odcinek 34)
  • Widz, który trzyma prażoną kukurydzę (odcinek 56)
 • Shannon Chan-Kent
  • Pinkie Pie (śpiew)
  • Silver Spoon
  • Roma (odcinek 56)
 • Cathy Weseluck
  • Spike
  • Burmistrz Ponyville
  • Minuette (odcinek 51, 52)
  • Golden Harvest (odcinek 10)
  • Cherry Berry (odcinek 30)
  • Amethyst Star (odcinek 34)
  • Mane Goodall (odcinek 36)
  • Post Haste (odcinek 40)
  • Pielęgniarka Sweetheart (odcinek 42)
  • Flitter (odcinek 48)
  • Truffle Shuffle (odcinek 49)
  • Berry Pinch (odcinek 49)
  • Bibliotekarka z Kryształowego Imperium (odcinek 53)
  • Meadow Song (odcinek 55)
 • Nicole Oliver
  • Księżniczka Celestia
  • Cheerilee
  • Spitfire (odcinek 16)
  • Golden Laurel (odcinek 53, 54)
 • Michelle Creber
  • Apple Bloom
  • Sweetie Belle (śpiew)
 • Claire CorlettSweetie Belle
 • Madeleine PetersScootaloo
 • Peter New
  • Big MacIntosh
  • Magnum – ojciec Rarity i Sweetie Belle (odcinek 31)
  • Atlas (odcinek 35)
  • Jet Set (odcinek 35)
  • All Aboard (odcinek 40)
  • Lekarz Stable (odcinek 42)
  • Spięty kucyk (odcinek 43)
  • Red Hickory (odcinek 60)
  • Half Baked Apple (odcinek 60)
 • Brian Drummond
  • Pan Cake
  • Filthy Rich (odcinek 38)
 • Brenda M. CrichlowZecora
 • Lee Tockar
  • Snips
  • Steven Magnet (odcinek 2)
  • Spot – Mały Pies na Diamenty (odcinek 19)
  • Uncle Curio (odcinek 57)
  • Bóbr majster (odcinek 57)
 • Richard Ian Cox
  • Snails
  • Dumbbell (odcinek 16)
  • Fido – Duży Pies na Diamenty (odcinek 19)
 • Andrew Francis
  • Shining Armor (odcinek 51, 52, 53, 54)
  • Braeburn (odcinek 21)
  • Lucky (odcinek 51)
  • Królewska gwardia (odcinek 53)
 • Britt McKillipKsiężniczka Mi Amore „Cadance” Cadenza (odcinek 51, 52, 53, 54)
 • Chantal Strand
  • Diamond Tiara
  • Bon Bon/Sweetie Drops (odcinek 56)
 • Kelly MetzgerSpitfire (odcinek 26, 28, 59)
 • John de LancieDiscord (odcinek 27, 28, 62)
 • Kathleen Barr
  • Trixie (odcinek 6, 57)
  • Hoops (odcinek 16)
  • Królowa Chrysalis (odcinek 52)
 • Bryanna DrummondBabs Seed (odcinek 56, 60)
 • James WoottonMuł (odcinek 4, 48)
 • Jayson Thiessen
  • Snowflake (odcinek 46, 59)
  • Królewska gwardia (odcinek 22)
  • Strażnik ze Szpitala (odcinek 42)
  • Strażnik biblioteki (odcinek 46)
  • Bill Neigh (odcinek 53)
 • Maryke HendrikseGilda (odcinek 5)
 • Blu Mankuma
  • Smok (odcinek 7)
  • Flutterguy (odcinek 9)
 • Trevor Devall
  • Hoity Toity (odcinek 14)
  • Fancy Pants (odcinek 35)
  • Iron Will (odcinek 45)
  • Film instruktażowy (spiker) (odcinek 48)
 • Rena AnakweSapphire Shores (odcinek 19)
 • Scott McNeil
  • Rover (Średni Pies Na Diamenty) (odcinek 19)
  • Wódz Grzmiące Kopyto (odcinek 21)
  • Flam (odcinek 41)
 • Erin MathewsWielkie Serce (odcinek 21)
 • Matt HillSoarin' (odcinek 26)
 • Vincent Tong
  • Książę Blueblood (odcinek 26)
  • Garble (odcinek 47)
 • William LawrensonPipsqueak (odcinek 30)
 • Samuel VincentFlim (odcinek 41)
 • Chiara ZanniDaring Do (odcinek 42)
 • Richard NewmanCranky Doodle Donkey (odcinek 44)
 • Mark OliverGustave Le Grand (odcinek 50)
 • Big Jim MillerKról Sombra (odcinek 54)
 • Britt IrvinLightning Dust (odcinek 59)

Wersja polska | edytuj kod

Dubbing pilotażowy (tylko odc. 3.) | edytuj kod

Wersja polska: SDI Media Polska
Wystąpili:

Wykonanie piosenek:

MiniMini i DVD | edytuj kod

Serie I–III

Wersja polska: na zlecenie MiniMini+ – Master Film
Reżyseria: Agata Gawrońska-Bauman
Dialogi polskie:

 • Magdalena Dwojak (odc. 1–2, 4, 10, 12, 17, 19–22, 29–33, 36–37, 41–43, 48–50, 53–58, 61–62, 65),
 • Karolina Anna Kowalska (odc. 3, 5–9, 11, 13-16, 18, 23–26, 38–40, 44–47, 59–60, 63–64),
 • Anna Hausner (odc. 27–28, 34–35, 51–52)

Dźwięk:

Montaż:

Kierownictwo produkcji: Katarzyna Fijałkowska
Teksty piosenek:

Kierownictwo muzyczne: Piotr Gogol
Wystąpili:

W pozostałych rolach:

 • Elżbieta Futera-JędrzejewskaKsiężniczka Celestia (odc. 1–2, 5, 10, 12–13, 16, 22–23, 26–29, 35, 46, 50–54, 62, 65)
 • Brygida Turowska
  • Księżniczka Luna/Nightmare Moon (odc. 1–2, 30, 51–53, 58),
  • Jedna z krów (odc. 4),
  • Daisy (odc. 4, 9),
  • Stara pegazica (odc. 16),
  • Sapphire Shores (odc. 19),
  • Wielkie Serce (odc. 21)
 • Joanna Pach-Żbikowska
  • Apple Bloom (odc. 1, 9, 12, 17–18, 23, 27, 29, 31–32, 36–37, 40–41, 43, 49, 56, 58, 60, 63),
  • Siostra Redheart (odc. 4)
 • Ilona KuśmierskaBabcia Smith (odc. 1, 5, 30, 34, 37, 41, 49, 60)
 • Ewa Serwa
  • Pani Burmistrz (odc. 1–2, 4, 11, 29–30, 34, 40),
  • Silver Flames (odc. 35)
 • Agnieszka Matynia
  • Twinkleshine (pierwsza kwestia w odc. 1),
  • Drizzle (odc. 3),
  • Rose (odc. 4, 9, 32, 44),
  • Golden Harvest (odc. 10),
  • Rainbowshine (odc. 11, 16),
  • Mały różowy kucyk ze znaczkiem korony (odc. 12),
  • Shoeshine (odc. 20),
  • Gala Appleby (odc. 20),
  • Lemon Hearts (odc. 20),
  • Biała klacz z żółtą grzywą (odc. 23),
  • Żywy stos czerwonych jabłek (odc. 27),
  • Daisy (odc. 34),
  • Fleur Dis Lee (odc. 35),
  • Junebug (odc. 36),
  • Cloudchaser (odc. 48),
  • Lyra (odc. 51–52),
  • Rózowogrzywa, jasnożółta klacz z Kryształowego Królestwa (odc. 53)
 • Monika AndrzejewskaTwinkleshine (reszta kwestii w odc. 1)
 • Agata Gawrońska-Bauman
  • Liderka Shadowbolts (odc. 2),
  • Pani Cake (odc. 4, 10, 22, 29, 36, 38, 43, 50),
  • Lotus Blossom (odc. 9),
  • Bon Bon (odc. 12),
  • Kremowa klacz z pomarańczową grzywą (odc. 16),
  • Photo Finish (odc. 20),
  • Członkini komisji egzaminacyjnej (odc. 23),
  • Amethyst Star (odc. 34),
  • Pound Cake (odc. 38),
  • Daisy Jo (odc. 44),
  • Sprzedawczyni pomidorów (odc. 45),
  • Klacz ogłaszająca wybór organizatora igrzysk (odc. 64)
 • Janusz Wituch
  • Steven Magnet (odc. 2),
  • Osioł (odc. 4),
  • Konferansjer (odc. 16),
  • Rover (przywódca „Psów na diamenty”) (odc. 19),
  • Szeryf Srebrna Gwiazda (odc. 21),
  • Strażnik #1 (odc. 22),
  • Caramel (odc. 26),
  • Pan Greenhooves (odc. 26),
  • Hondo Flanks (odc. 31),
  • Jeden z robotników (odc. 34),
  • Fancy Pants (odc. 35)
 • Grzegorz Kwiecień
  • Savoir Fare (odc. 3),
  • Big McIntosh (odc. 4, 11, 13, 32, 43, 49–50, 60),
  • Snails (odc. 6, 18, 34, 57),
  • Ace (odc. 12),
  • Hoops (odc. 16),
  • Strażnik #2 (odc. 22),
  • Brązowy pegaz łobuz (odc. 23),
  • Jet Set (odc. 35),
  • Lekarz (odc. 36),
  • Sprzedawca wiśni (odc. 45),
  • Narrator filmu instruktażowego (odc. 48)
 • Łukasz Lewandowski
  • Pan Cake (odc. 4, 36, 38, 50),
  • Snips (odc. 6, 18, 34, 57),
  • Kucyk wykopany z baru (odc. 21),
  • Listonosz (odc. 40)
  • Gizmo (odc. 45)
 • Anna SrokaGilda (odc. 5)
 • Agnieszka Fajlhauer
  • Trixie (odc. 6, 57),
  • Lightning Dust (odc. 59)
 • Paweł Szczesny
  • Smok (odc. 7),
  • Filthy Rich (odc. 37)
 • Anna Gajewska
  • Zecora (odc. 9–10, 30, 32, 36, 44, 57),
  • Stara wiedźma (odc. 58),
  • Applesauce (odc. 60)
 • Adam Krylik
  • Zmieniony głos Fluttershy (odc. 9),
  • Igneous Rock Pie (odc. 23),
  • Lucky Clover (odc. 26)
 • Justyna BojczukSweetie Belle (odc. 12, 17–18, 23, 27, 29, 31–32, 37, 43, 49, 56, 58, 63)
 • Beata Jankowska-Tzimas
  • Scootaloo (odc. 12, 17–18, 23, 27, 29, 32, 34, 36–37, 43, 49, 56, 58, 63),
  • Rumble (odc. 48)
 • Katarzyna Łaska
  • Silver Spoon (odc. 12, 32, 56),
  • Pumpkin Cake (odc. 38),
  • Dzielna Do (odc. 42),
  • Księżniczka Cadance (odc. 51–54, 64)
 • Monika Wierzbicka
  • Diamond Tiara (odc. 12, 32, 49, 56),
  • Swan Song (odc. 35),
  • Cherry Jubilee (odc. 40),
  • Siostra Snowheart (odc. 42),
  • Matilda (odc. 44),
  • Bon Bon (odc. 45),
  • Klacz, która kupiła szparagi (odc. 45),
  • Lemon Hearts (odc. 45)
 • Bożena Furczyk
  • Cheerilee (odc. 12, 18, 27, 32, 36, 43–44, 49),
  • Żywy stos zielonych jabłek (odc. 27),
  • Twinkleshine (odc. 51–52),
  • Niebieskogrzywa, różowa klacz z Kryształowego Królestwa (odc. 53),
  • Cloudchaser (odc. 59)
 • Małgorzata Boratyńska
  • Twist (odc. 12, 32),
  • Upper Crust (odc. 35),
  • Różowa nastoletnia klacz (odc. 45)
 • Leszek Zduń
  • Doktor Hooves (odc. 12),
  • Hoity Toity (odc. 14),
  • Brązowy pegaz łobuz (odc. 16),
  • Barman (odc. 21),
  • Pan Cake (odc. 22),
  • Hoops (odc. 23)
 • Tomasz Jarosz
  • Doktor Hooves (odc. 16),
  • Spitfire (odc. 16, 26),
  • Wujek Orange (odc. 23),
  • Turysta (odc. 34, 45),
  • Ogrodnik (odc. 34),
  • Chory łysy kucyk (odc. 42),
  • Jubiler (odc. 43),
  • Thunderlane (odc. 48),
  • Profesor (odc. 53),
  • Listonosz (odc. 59)
 • Klaudiusz Kaufmann
  • Meadow Song (odc. 16),
  • Tall Order (odc. 23),
  • Soarin’ (odc. 26),
  • Fioletowy smok (odc. 47),
  • Joe (odc. 50)
 • Cezary Kwieciński
  • Spot (jeden z „Psów na diamenty”) (odc. 19),
  • Jeden z bizonów (odc. 21)
 • Jacek Król
  • Fido (jeden z „Psów na diamenty”) (odc. 19),
  • Wódz Grzmiące Kopyto (odc. 21)
 • Beata ŁuczakLyrica Lilac (odc. 20)
 • Beata Sadkowska
  • Bon Bon (odc. 20),
  • Golden Harvest (odc. 20),
  • Doktor Fauna (odc. 36),
  • Derpy (Muffins) (odc. 40),
  • Spitfire (odc. 48),
  • Fioletowogrzywa, niebieska klacz z Kryształowego Królestwa (odc. 53)
 • Przemysław StippaBraeburn (odc. 21)
 • Małgorzata KaczmarskaCiocia Orange (odc. 23)
 • Hanna Kinder-Kiss
  • Nauczycielka Rarity (odc. 23),
  • Cloudy Quartz (odc. 23),
  • Lyrica Lilac (odc. 26),
  • Mulia (odc. 50)
 • Łukasz Talik
  • Ogier dżentelmen (odc. 23),
  • Joe (odc. 26)
 • Anna Wodzyńska
  • Żywy stos bordowych jabłek (odc. 26),
  • Jedna z graczek gry w kręgle (odc. 32),
  • Aura (odc. 34),
  • Lemon Daze (odc. 34),
  • Kucyk z tłumu (odc. 34),
  • Komentatorka wyścigów (odc. 35),
  • Daisy (odc. 37),
  • Pielęgniarka o różowej maści (odc. 42),
  • Niebieska nastoletnia klacz (odc. 45),
  • Flitter (odc. 48),
  • Wild Fire (odc. 51),
  • Babs Seed (odc. 56, 60)
 • Grzegorz PawlakDiscord (odc. 27–28, 62)
 • Bernard LewandowskiPipsqueak (odc. 30)
 • Joanna Węgrzynowska-Cybińska
  • Cookie Crumbles (odc. 31),
  • Królowa Chrysalis (odc. 52)
 • Michał Podsiadło
  • Bagażowy (odc. 35),
  • Shining Armor (odc. 51–54, 64–65)
 • Tomasz SteciukFlim (odc. 41)
 • Wojciech Paszkowski
  • Flam (odc. 41),
  • Pan Greenhooves (odc. 45),
  • Gustave (odc. 50)
 • Adam Pluciński
  • Caramel (odc. 41),
  • Meadow Song (odc. 45)
 • Stefan Pawłowski
  • Doktor (odc. 42),
  • Garble, czerwony smok (odc. 47)
 • Miłogost Reczek
  • Ahuizotl (odc. 42),
  • Cranky Doodle Osioł (odc. 44),
  • Staruszek (odc. 45)
 • Zbigniew Konopka
  • Iron Will (odc. 45),
  • Clump (odc. 47)
 • Elżbieta Kijowska-RozenBibliotekarka (odc. 53)
 • Przemysław WyszyńskiNiebieski ogier z Kryształowego Królestwa (odc. 53)
 • Mikołaj KlimekKról Sombra (odc. 53–54)
 • Anna Sztejner
  • Spitfire (odc. 59),
  • Apple Rose (odc. 60)
 • Kinga TaborPani Harshwhinny (odc. 64)

i inni

Wykonanie piosenek:

i inni

Lektor:

Serie IV–IX | edytuj kod

Wersja polska: na zlecenie Hasbro – SDI Media Polska
Reżyseria:

Dialogi:

Tłumaczenie:

Adiustacja: Łukasz Nawratel (odc. 164, 166–221)
Teksty piosenek:

Kierownictwo muzyczne:

Dźwięk:

Montaż: Magdalena Waliszewska (13 odcinków)
Kierownictwo produkcji:

Wystąpili:

 • Magdalena KrylikTwilight Sparkle
 • Julia Kołakowska-BytnerPinkie Pie
 • Agnieszka MrozińskaRainbow Dash
 • Monika KwiatkowskaRarity
 • Monika Pikuła
  • Applejack,
  • gwary (odc. 164, 167, 169)
 • Małgorzata SzymańskaFluttershy
 • Dominika KluźniakSpike
 • Klaudia Kuchtyk
  • Starlight Glimmer,
  • Kucyki ze snu (odc. 153),
  • gwary (odc. 95–96, 148–151)
 • Elżbieta Futera-Jędrzejewska
  • Księżniczka Celestia,
  • Księżniczka Cadance (jedna z kwestii w odc. 89)
 • Brygida Turowska
  • Księżniczka Luna/Nightmare Moon,
  • Flurry Heart,
  • Fleetfoot (odc. 75, 124, 150),
  • Flitter (odc. 81),
  • Fleur de Verre (odc. 83),
  • Daisy (odc. 100, 162),
  • Kucyk na podwieczorku #1 (odc. 191),
  • Uczennica #1 (odc. 194),
  • różne role (odc. 66–78)
 • Katarzyna Łaska
  • Księżniczka Cadance,
  • Silver Spoon,
  • Dzielna Do / A.K. Yearling (odc. 69, 130, 161, 168, 216),
  • Cheerilee (odc. 84, 150),
  • Kolekcjonerka rzeczy związanych z Dzielną Do (odc. 87),
  • różne role (odc. 66–78)
 • Michał Podsiadło
  • Shining Armor,
  • Strażnik #2 (odc. 66),
  • Trenderhoof (odc. 78),
  • różne role (odc. 66–78)
 • Justyna Bojczuk
  • Sweetie Belle (oprócz odc. 97–98),
  • Sugar Belle (odc. 142, 151)
 • Beata Wyrąbkiewicz
  • Pipsqueak (odc. 80, 109, 164),
  • Seabreeze (odc. 81),
  • Mały żółty kucyk z turkusową grzywą (odc. 84),
  • Sugar Belle (odc. 92–93, 179, 218),
  • Jasne Niebo (odc. 96),
  • Sweetie Belle (odc. 97–98),
  • Ocelka (odc. 170–171, 178, 181, 183–186, 190-191, 194–195, 198, 202, 210, 215, 220),
  • gwary (odc. 95)
 • Beata Jankowska-TzimasScootaloo
 • Weronika ŁukaszewskaApple Bloom (serie IV–V; odc. 121, 124, 131–132, 164, 175, 179, 181, 194–195)
 • Joanna Pach-ŻbikowskaApple Bloom (odc. 136, 140, 149–152, 156–157, 159, 205, 207, 217–218)
 • Elżbieta GaertnerBabcia Smith
 • Grzegorz Kwiecień
  • Big McIntosh,
  • Snails,
  • Strażnik #1 (odc. 66),
  • Żółty kuc z niebieską grzywą krzyczący „Geronimo!” w piosence (odc. 76),
  • Filthy Rich (odc. 104),
  • Pan Cake (odc. 104),
  • różne role (odc. 66–78)
 • Grzegorz Pawlak
  • Discord,
  • Kucyk z tłumu (odc. 97),
  • gwary (odc. 97)

W pozostałych rolach:

 • Bożena Furczyk
  • Cheerilee (odc. 70, 109, 131, 146, 166, 207),
  • Mały biały kucyk z fioletową grzywą (odc. 84),
  • Żółty kryształowy ogier z szaro-żółtą grzywą (odc. 88),
  • Właścicielka sklepu (odc. 99),
  • Octavia (odc. 100, 215),
  • Delegatka z Konina (odc. 101),
  • Cinnamon Chai (odc. 106),
  • Raspberry Beret (odc. 107, 176),
  • Spoiled Rich (odc. 109, 215),
  • Pani Trotsworth (odc. 161),
  • Bon Bon (odc. 162),
  • „Cranberry Muffin” (odc. 174),
  • „Minty Mocha” (odc. 177),
  • Profesor Fossil (odc. 190),
  • gwary (odc. 79–91, 97–98, 174–176)
 • Monika Wierzbicka
  • Diamond Tiara,
  • Różowa klacz z niebieską grzywą (odc. 66),
  • Dizzy Twister (odc. 75),
  • Kozia głowa chimery (odc. 82),
  • Mały kucyk z fioletową grzywą noszący okulary (odc. 84),
  • Czyste Niebo (odc. 96),
  • Matilda (odc. 100),
  • Cherry Jubilee (odc. 102),
  • różne role (odc. 66–78, 113–115),
  • gwary (odc. 92–93)
 • Łukasz LewandowskiSnips
 • Anna Gajewska
  • Zecora,
  • Meadowbrook (odc. 169)
 • Krzysztof Cybiński
  • Konduktor (odc. 66),
  • Listonosz (odc. 66),
  • Strażnik #3 (odc. 66),
  • Woźnica (odc. 73),
  • Ochroniarz (odc. 84),
  • Minuette (niebieski kucyk z filmu) (odc. 87),
  • Lebowski Pony (odc. 100),
  • Kucyk robotnik (odc. 101),
  • „Birch Bucket” (odc. 127),
  • Właściciel restauracji Wędzony Owies (odc. 129),
  • Konferansjer (odc. 150),
  • Grand Pear (odc. 156),
  • Doktor Horse (odc. 161),
  • Night Light (odc. 165),
  • Fancy Pants (odc. 208),
  • Feather Flatterfly (odc. 212),
  • różne role (odc. 66–78, 108–111),
  • gwary (odc. 79–91, 102, 125–132, 148–151)
 • Mikołaj Klimek
  • Doktor Caballeron (odc. 69, 131, 161, 216),
  • Bulk Biceps (odc. 75, 89, 121, 145, 211),
  • Zmieniony głos Fluttershy (odc. 79),
  • Cranky Doodle Osioł (odc. 100, 211),
  • Delegaci (odc. 101, 153),
  • Książę Rutherford (odc. 102, 154, 170–171),
  • Big Daddy McColt (odc. 114, 148),
  • Konferansjer (odc. 124),
  • Jeden z robotników (odc. 152),
  • Jaki (odc. 154),
  • Król Sombra (odc. 196–197),
  • gwary (odc. 154)
 • Miłogost ReczekAhuizotl (odc. 69, 216)
 • Izabela Dąbrowska
  • Panna Harshwhinny (odc. 70, 89),
  • Recepcjonistka (odc. 73),
  • Ma Hooffield (odc. 114),
  • Zesty Gourmand (odc. 129),
  • różne role (odc. 66–78)
 • Joanna Węgrzynowska-Cybińska
  • Aura (odc. 70),
  • Śpiewaczka operowa (odc. 73),
  • Helia (odc. 75),
  • Jedna z cheerleaderek (odc. 75),
  • Twilight Sparkle (jedna z kwestii w odc. 75),
  • Pani Burmistrz (odc. 78),
  • Aloe (odc. 94),
  • Sunshower (odc. 96),
  • Derpy (Muffins) (odc. 100, 200),
  • Królowa Chrysalis (odc. 117, 142–143, 182, 196–197, 203, 212, 219–220),
  • Pani Shy (odc. 128),
  • Kryształowa klacz (odc. 133),
  • Spoiled Rich (odc. 140),
  • Angel Wings (odc. 141),
  • Strawberry Sunrise (odc. 152),
  • Fleur De Verre (odc. 153),
  • Delegaci (odc. 153),
  • Kucyki ze snu (odc. 153),
  • Uczennica ze snu (odc. 153),
  • Pearly Stitch (odc. 155),
  • Twilight Velvet (odc. 165),
  • Old Money (odc. 173),
  • Misty Fly (odc. 174),
  • Głos witający (odc. 177),
  • Bon Bon (odc. 181),
  • "Citrine Spark" (odc. 181),
  • Meadowbrook (odc. 190),
  • Kucyk na podwieczorku #2 (odc. 191),
  • Uczennica #2 (odc. 194),
  • Berryshine (odc. 220),
  • różne role (odc. 66–78),
  • gwary (odc. 93)
 • Monika Węgiel-Jarocińska
  • Maniaczka (odc. 71),
  • różne role (odc. 66–78)
 • Anna Sztejner
  • Coco Pommel (odc. 73),
  • Spitfire (odc. 75, 106, 124, 141, 150, 166, 189, 221),
  • Jedna z cheerleaderek (odc. 75),
  • Pani Burmistrz (odc. 79, 88, 95, 100, 110, 156),
  • Torch Song (odc. 79),
  • Pani Cake (odc. 81, 121, 123, 132, 156, 179, 181, 206, 208, 218),
  • Klacz na wózku inwalidzkim (odc. 86),
  • Night Glider (odc. 92–93, 142),
  • Lily (odc. 100, 162),
  • Rose (odc. 100, 162, 206),
  • Aktorka o fioletowej maści (odc. 107),
  • Sędzia (odc. 108),
  • Policjantka (odc. 120),
  • Pielęgniarka (odc. 140),
  • Podmieniec (odc. 142),
  • Apple Rose (odc. 174, 200),
  • Turystki (odc. 180),
  • różne role (odc. 66–78),
  • gwary (odc. 79–91, 96, 105–107, 112, 118–120, 181)
 • Klementyna Umer
  • Suri Polomare (odc. 73),
  • Księżniczka Ember (odc. 122, 144, 158, 170–171, 204),
  • Trapeze Star (odc. 137),
  • Blue Bobbin (odc. 173),
  • różne role (odc. 66–78),
  • gwary (odc. 137–139)
 • Izabella Bukowska-Chądzyńska
  • Prim Hemline (odc. 73),
  • Sassy Saddles (odc. 105–106, 149),
  • Stellar Flare (odc. 177)
 • Artur Kaczmarski
  • Boy hotelowy (odc. 73),
  • Steven Magnet (odc. 100),
  • Smutny delegat (odc. 101),
  • Wściekły delegat (odc. 101),
  • Cranky Doodle Osioł (odc. 123, 183),
  • Dandy Grandeur (odc. 148),
  • Doktor Caballeron w pelerynie (odc. 161),
  • Głos z głośnika (odc. 174),
  • Sky Beak (odc. 175, 215),
  • Konferansjer (odc. 189),
  • różne role (odc. 66–78)
 • Mirosława KrajewskaGoldie Delicious (odc. 74, 174)
 • Klaudiusz Kaufmann
  • Soarin’ (odc. 75, 106, 124, 174),
  • Spearhead (odc. 106),
  • Aktor z fioletową grzywą (odc. 107)
 • Grzegorz Żórawski
  • Thunderlane (odc. 75, 164),
  • różne role (odc. 66–78, 92–99),
  • gwary (odc. 79–91, 97–98)
 • Wojciech Brzeziński
  • Cheese Sandwich (odc. 76, 209),
  • różne role (odc. 66–78)
 • Tomasz Borkowski
  • Tata Zipporwhill (odc. 79),
  • Tygrysia głowa chimery (odc. 82),
  • Tirek (odc. 90–91, 194–197, 203, 212, 219–220)
 • Marta Markowicz
  • Zipporwhill (odc. 79, 149),
  • gwary (odc. 79–91, 100–102, 105–107, 112, 118–124),
  • różne role (odc. 113–115)
 • Paulina Sacharczuk-Kajper
  • Maud Pie (odc. 83, 98, 111, 120, 147, 167, 172–173, 187, 206, 211),
  • Podmieńcy (odc. 144),
  • Bliźniaki Cake (odc. 146),
  • Inky Rose (odc. 152),
  • Delegaci (odc. 153),
  • Kucyki ze snu (odc. 153),
  • gwary (odc. 97, 144, 153–154, 156–159)
 • Paulina Raczyło
  • Sapphire Shores (odc. 84),
  • Bon Bon (odc. 100)
 • Tomasz SteciukFlim (odc. 85, 137, 185)
 • Wojciech Paszkowski
  • Flam (odc. 85, 137, 185),
  • Buried Lede (odc. 126),
  • Pan Shy (odc. 128),
  • Big Bucks (odc. 174),
  • Starswirl Brodaty (odc. 185, 197, 219)
 • Kamil Dominiak
  • Silver Shill (odc. 85),
  • Sprzedawca antycznych kur (odc. 87),
  • Svengallop (odc. 115)
 • Paweł SzczesnyClaude (odc. 88)
 • Karol Jankiewicz
  • Flash Sentry (jeden ze strażników) (odc. 90),
  • Flash Magnus (odc. 159, 169)
 • Karol Osentowski
  • Party Favor (odc. 92–93, 142–143),
  • Strażnik w czerwonym pióropuszu (odc. 106),
  • Ogier w cylindrze (odc. 107),
  • Feather Bangs (odc. 151),
  • gwary (odc. 92, 95–96)
 • Łukasz Węgrzynowski
  • Double Diamond (odc. 92–93, 142–143),
  • Gummy (odc. 100),
  • Delegat z Kuchattanu (odc. 101),
  • Konduktor (odc. 102),
  • Biznesmen (odc. 107),
  • Sunburst (odc. 118–119, 133, 144, 167–169, 177, 206, 211, 215),
  • Profesor Flintheart (odc. 125),
  • Zephyr Breeze (odc. 128, 199),
  • Kalmarnik (odc. 134),
  • Reżyser (odc. 137),
  • Lekarz (odc. 140),
  • Podmieńcy (odc. 144),
  • Diamond Cutter (odc. 157),
  • Pharynx (odc. 160),
  • Star Tracker (odc. 165),
  • gwary (odc. 95, 141, 144, 148–151, 156–159)
 • Karol WróblewskiTrouble Shoes (odc. 97)
 • Bartosz Wesołowski
  • Braeburn (odc. 97, 212),
  • Hoops (odc. 99, 116),
  • Fashion Plate (odc. 105),
  • Dumb-Bell (odc. 116),
  • Podmieniec #1 (odc. 160),
  • Pan Breezy (odc. 162),
  • Konferansjer (odc. 174),
  • On Stage (odc. 176),
  • Listonosz (odc. 177),
  • różne role (odc. 98, 113–115, 118–124),
  • gwary (odc. 100–102)
 • Janusz Wituch
  • Szeryf Silverstar (odc. 97),
  • Dziadek Gruff (odc. 99, 170–171, 215),
  • Bracer Britches (odc. 173),
  • gwary (odc. 98)
 • Marta Wiejak
  • Tree Hugger (odc. 98),
  • gwary (odc. 97)
 • Iwona Rulewicz
  • Kucyk z tłumu (odc. 97),
  • Gilda (odc. 99),
  • gwary (odc. 97–98)
 • Jakub Szydłowski
  • Bulk Biceps (odc. 94),
  • Pest Control Pete (odc. 95),
  • Doktor Hooves (odc. 100, 215),
  • Fancy Pants (odc. 101),
  • gwary (odc. 92)
 • Daria Morawiec
  • Amethyst Star (odc. 100),
  • Delegatka z Konina (odc. 101),
  • Pani Cake (odc. 102),
  • Lemon Hearts (odc. 103),
  • gwary (odc. 104)
 • Przemysław Niedzielski
  • Savoir Fare (odc. 100),
  • Delegat nerd (odc. 101),
  • Jaki (odc. 102),
  • Jeden z robotników (odc. 152),
  • Mały jak #1 (odc. 154),
  • „Raspberry Vinaigrette” (odc. 155),
  • gwary (odc. 105–107, 112)
 • Anna Wodzyńska
  • Lyra (odc. 100),
  • Blue Bobbin (odc. 126),
  • Aloe (odc. 127),
  • Lighthoof (odc. 210),
  • gwary (odc. 105–107, 112)
 • Antonina Oraczewska
  • Twinkleshine (odc. 103),
  • gwary (odc. 104)
 • Zuzanna Galia
  • Moondancer (odc. 103, 200),
  • gwary (odc. 104)
 • Marta Dobecka
  • Minuette (odc. 103),
  • gwary (odc. 104)
 • Krzysztof Plewako-Szczerbiński
  • Kurier (odc. 106),
  • On Stage (odc. 107),
  • Reporter (odc. 157),
  • Meathead Pony (odc. 200),
  • Rusty Bucket (odc. 203),
  • Ochroniarz #1 (odc. 209),
  • Komentator (odc. 210),
  • Jabłkowy potwór (odc. 218),
  • Dozorca (odc. 221),
  • Moody Root (odc. S2),
  • różne role (odc. 105–107, 112),
  • gwary (odc. 148–151, 156–159)
 • Kamil Pruban
  • Wind Rider (odc. 106),
  • Garble (odc. 122, 144, 168, 204),
  • Komentator (odc. 135),
  • Podmieńcy (odc. 144),
  • Strażnik #2 (odc. 144),
  • Sprzedawca (odc. 146),
  • Starstreak (odc. 152),
  • Strażnik (odc. 153),
  • Burmistrz Baltimare (odc. 153),
  • Delegaci (odc. 153),
  • Jaki (odc. 154),
  • gwary (odc. 144, 153–154)
 • Anna Wojciechowska
  • Stormy Flare (odc. 106),
  • Marble Pie (odc. 111, 172),
  • Strażniczka McColtów (odc. 114),
  • Twilight Velvet (odc. 119),
  • Podmieńcy (odc. 144),
  • Jubiler (odc. 145),
  • Siostra Redheart (odc. 146),
  • Lily Lace (odc. 152),
  • Delegaci (odc. 153),
  • Kucyki ze snu (odc. 153),
  • Piniata (odc. 155),
  • Coconut Cream (odc. 157),
  • Lyra Heartstrings (odc. 158),
  • Meadowbrook (odc. 163),
  • „Sun Cloche” (odc. 165),
  • „Valley Glamour” (odc. 173),
  • Blueberry Curls (odc. 173),
  • Joan Pommelway (odc. 173),
  • gwary (odc. 118–120, 125–132, 144, 148–151, 153–154, 156–157, 160–163, 165)
 • Lidia Sadowa
  • Misty Fly (odc. 106, 141),
  • Coco Pommel (odc. 107),
  • Matka Vapor Trail (odc. 141)
 • Maksymilian Michasiów
  • Blaze (odc. 106),
  • Jeden z Podmieńców (odc. 160),
  • Gazeciarz (odc. 161),
  • Flash Magnus (odc. 190),
  • Duże jabłko (odc. 218),
  • Hyper Sonic (odc. 220),
  • gwary (odc. 100–102, 105–107, 112, 137–139, 156–163, 165, 174–176)
 • Adam KrylikIgneous Rock Pie (odc. 111)
 • Hanna Kinder-KissCloudy Quartz (odc. 111)
 • Olga Omeljaniec
  • Limestone Pie (odc. 111, 172),
  • Luckette (odc. 173)
 • Tomasz Olejnik
  • Strażnik McColtów (odc. 114),
  • Konferansjer (odc. 201),
  • Snap Shutter (odc. 207),
  • gwary (odc. 105–107, 112),
  • różne role (odc. 113–115)
 • Marek Robaczewski
  • Jeden z Hooffieldów (odc. 114),
  • Rusty Tenure (odc. 147),
  • Starszy ogier (odc. 161),
  • Koci ogon (odc. 163, 168),
  • Kanclerz Neighsay (odc. 170–171, 185, 194–195),
  • Jack Pot (odc. 174),
  • „Cracked Wheat” (odc. 177)
 • Weronika BochatHrabina Coloratura (odc. 115)
 • Grzegorz Pierczyński
  • Night Light (odc. 119),
  • gwary (odc. 118–120, 137–139)
 • Krzysztof SzczepaniakKucyk od sakiewki (odc. 120)
 • Olga Żmuda
  • Hoofer Steps (odc. 121),
  • gwary (odc. 121–124)
 • Miłosz KonkelTender Taps (odc. 121)
 • Jacek Król
  • Żar Lord Smoków (odc. 122),
  • Pan Stripes (odc. 126),
  • Bow Hothoof (odc. 150)
 • Agnieszka KudelskaFioletowa smoczyca (odc. 122)
 • Agnieszka Fajlhauer
  • Trixie (odc. 123, 142–145, 160, 167, 183, 188, 206, 215, 219),
  • Doktor Fauna (odc. 148, 213),
  • Podmieńcy (odc. 144),
  • gwary (odc. 137–139, 144)
 • Magdalena WasylikSzafran Masala (odc. 129)
 • Sebastian Perdek
  • Kolender Kminek (odc. 129),
  • Clump (odc. 204),
  • gwary (odc. 137–139)
 • Maksymilian Bogumił
  • Quibble Pants (odc. 130, 201),
  • gwary (odc. 137–139)
 • Maciej Kosmala
  • Thorax (odc. 133, 142–144, 158, 160, 170–171, 198, 220),
  • Braeburn (odc. 135)
 • Agnieszka KunikowskaMatka Petunii Paleo (odc. 136)
 • Przemysław StippaOjciec Petunii Paleo (odc. 136)
 • Aleksandra KowalickaPetunia Paleo (odc. 136, 168)
 • Barbara Garstka
  • Gabby (odc. 136, 214),
  • Młoda babcia Smith (odc. 156)
 • Robert TonderaGladmane (odc. 137)
 • Jakub Wieczorek
  • Filthy Rich (odc. 140, 162),
  • Ojciec Vapor Trail (odc. 141)
 • Mateusz Rusin
  • Sky Stinger (odc. 141),
  • gwary (odc. 140)
 • Marta Dylewska
  • Vapor Trail (odc. 141),
  • Sable Spirit (odc. 159),
  • Rain Shine (odc. 192),
  • gwary (odc. 140)
 • Adam Machalica
  • Podmieńcy (odc. 144),
  • Spearhead (odc. 146),
  • gwary (odc. 144)
 • Katarzyna Michalska
  • Podmieńcy (odc. 144),
  • Bliźniaki Cake (odc. 146),
  • gwary (odc. 144)
 • Piotr Napierała
  • Strażnik #1 (odc. 144),
  • Koordynator (odc. 145)
 • Aleksander KaźmierczakHard Hat (odc. 148)
 • Katarzyna Wolfke
  • Kowbojka (odc. 148),
  • „Ever Essence” (odc. 177),
  • Bibliotekarka (odc. 200)
 • Iwo TomickiChipcutter (odc. 149)
 • Zuzanna Saporznikow
  • Windy Whistles (odc. 150),
  • Silverstream (odc. 178),
  • Rolling Thunder (odc. 189)
 • Agata Gawrońska-BaumanPhoto Finish (odc. 152)
 • Leszek Zduń
  • Hoity Toity (odc. 152),
  • Delegaci (odc. 153),
  • Jaki (odc. 154),
  • gwary (odc. 154)
 • Józef Grzymała
  • Kucyk (odc. 152),
  • Burmistrz Fillydelphii (odc. 153),
  • Jaki (odc. 154),
  • gwary (odc. 153–154, 183–186)
 • Magdalena Jaworska
  • Daybreaker (odc. 153),
  • Kucyki ze snu (odc. 153),
  • „Jasmine Leaf” (odc. 155),
  • gwary (odc. 153–154)
 • Maciej DybowskiMały jak #2 (odc. 154)
 • Katarzyna Kozak
  • Goldie Delicious (odc. 156, 205),
  • Applesauce (odc. 174),
  • Pani Burmistrz (odc. 207, 218, 220)
 • Maciej FalanaMały Bright Mac (odc. 156)
 • Zbigniew KonopkaBurnt Oak (odc. 156)
 • Mateusz Kwiecień
  • Bright Mac (odc. 156),
  • „All Aboard” (odc. 167),
  • Kucyk Ciemności (odc. 168-169),
  • Jednorożec #1 (odc. 220),
  • gwary (odc. 160–165, 167, 169)
 • Paulina ŁabaPear Butter (odc. 156)
 • Magdalena Herman-Urbańska
  • Toola Roola (odc. 157),
  • „Sunny Side” (odc. 165),
  • Cozy Glow (odc. 181, 185, 191, 194–197, 203, 212, 219–220),
  • gwary (odc. 160–163, 165)
 • Wiktoria GorodeckajaMistmane (odc. 159, 169, 190)
 • Martyna Kowalik
  • Jeden z Podmieńców (odc. 160),
  • Matka Mage Meadowbrook (odc. 163),
  • Kettle Corn (odc. 165),
  • Shoeshine (odc. 166),
  • Profesor Fossil (odc. 168),
  • gwary (odc. 160–169)
 • Sebastian Cybulski
  • Jeden z Podmieńców (odc. 160),
  • gwary (odc. 160–163, 165)
 • Jakub MolędaRumble (odc. 164)
 • Mateusz Weber
  • Skeedaddle (odc. 164, 207),
  • Kucyk w księgarni #2 (odc. 216),
  • gwary (odc. 164, 166–169)
 • Piotr BąkIron Will (odc. 165, 183)
 • Beata SadkowskaDoktor Fauna (odc. 166)
 • Łukasz Wójcik
  • Dozorca (odc. 166),
  • Sanitariusz (odc. 166),
  • Rockhoof (odc. 169, 190)
 • Sławomir GrzymkowskiStarswirl Brodaty (odc. 168–169)
 • Agata Góral
  • Somnambula (odc. 169, 190),
  • gwary (odc. 164, 167, 169)
 • Jan StaszczykStygian (odc. 169)
 • Marta Kurzak
  • Smolder (odc. 170–171, 178, 180, 183–186, 190–191, 193–195, 198, 202, 204, 210, 215, 220),
  • Turystki (odc. 180),
  • "Berry Bliss" (odc. 181)
 • Jan Marczewski
  • Gallus (odc. 170–171, 178, 183–186, 190–191, 194–195, 198, 202, 215, 220–221),
  • Prezenter (odc. 172),
  • „Snow Hope” (odc. 173),
  • Turyści (odc. 180)
 • Andrzej Michalski
  • Sandbar (odc. 170–171, 178, 183–184, 186),
  • Turysta z aparatem (odc. 180)
 • Emilia Niedzielak
  • Yona (odc. 170–171, 178, 183–184, 186, 190–191, 194–195, 198, 202, 210, 215, 220),
  • Strawberry Ice (odc. 173),
  • „Raspberry Latte” (odc. 177),
  • gwary (odc. 174–176)
 • Paulina Moś
  • Silverstream (odc. 170–171, 183–184, 186, 190–191, 194–195, 198, 202, 206, 220),
  • gwary (odc. 174–176)
 • Szymon RoszakGenerał Seaspray (odc. 170–171, 190)
 • Tomasz Marczyński
  • Mudbriar (odc. 172),
  • gwary (odc. 174–176)
 • Wojciech Chorąży
  • Konduktor (odc. 175),
  • Firelight (odc. 177)
 • Sebastian MachalskiTerramar (odc. 175, 206–207)
 • Paweł RutkowskiSandbar (odc. 184 – jedna kwestia, 190–191, 194–195, 198, 202, 220)
 • Jan Bzdawka
  • Hoo’Far (odc. 188),
  • Sans Smirk (odc. 209)
 • Tomasz Jarosz
  • Starszy ogier (odc. 188),
  • gwary (odc. 187)
 • Kim Grygierzec
  • Lightning Dust (odc. 189),
  • gwary (odc. 183–186)
 • Piotr TołoczkoBileter (odc. 192, 217)
 • Olga SzomańskaAutumn Blaze (odc. 192)
 • Michał KonarskiSludge (odc. 193)
 • Dariusz OdijaGrogar (odc. 196–197, 203, 212, 219)
 • Elżbieta Kijowska-RozenDusty Pages (odc. 200)
 • Monika KijekFirst Folio (odc. 200)
 • Kamila BrodackaClear Sky (odc. 201)
 • Antonina ŻbikowskaWind Sprint (odc. 201)
 • Lena Schimscheiner„Billy” (odc. 204)
 • Michał PiprowskiMudbriar (odc. 206, 211)
 • Małgorzata KowalskaCiocia Holiday (odc. 207)
 • Wiktoria WolańskaCiocia Lofty (odc. 207)
 • Magdalena PrzybyszewskaMane Allgood (odc. 207)
 • Paweł Wojtaszek
  • Ochroniarz w fabryce (odc. 209),
  • gwary (odc. 209)
 • Angelika KurowskaShimmy Shake (odc. 210)
 • Małgorzata OlszewskaFire Flare (odc. 212)
 • Marek BocianiakKucyk w księgarni #1 (odc. 216)
 • Ewelina Kudeń-NowosielskaSpur (odc. 217)
 • Anna Szymańczyk„Cotton Sky” (odc. 220)
 • Katarzyna DomalewskaLuster Dawn (odc. 221)
 • Bartosz Martynagwary (odc. 79–91, 118–124)
 • Kinga Suchangwary (odc. 100–102, 137–139)
 • Milena Suszyńskagwary (odc. 100–102)
 • Otar Saralidzegwary (odc. 100–102)
 • Mateusz Michnikowskigwary (odc. 121–124)
 • Joanna Kuberskagwary (odc. 125–128, 137–139)
 • Stefan Krzysztofiakgwary (odc. 125–128)
 • Michał Barczakgwary (odc. 125–128)
 • Krzysztof Gantnergwary (odc. 129–132)
 • Julia Łukowiakgwary (odc. 129–132)
 • Joanna Sokołowskagwary (odc. 129–132, 156–159)
 • Maciej Zuchowiczgwary (odc. 129–132)
 • Paulina Komendagwary (odc. 148–151)
 • Robert Mazurekgwary (odc. 148–151, 156–159)
 • Joanna Kopiecgwary (odc. 156–159)
 • Miłosz Koniecznygwary (odc. 174–176)
 • Pamela Adamikgwary (odc. 183–186)
 • Hanna Daniszewskagwary (odc. 183–186)
 • Łukasz Kornackigwary (odc. 183–186)
 • Aleksander Sosińskigwary (odc. 183–186)
 • Piotr Bondyragwary (odc. 187)
 • Agata Darnowskagwary (odc. 187)
 • Sylwia Golagwary (odc. 187)
 • Damian Kulecgwary (odc. 187)
 • Aleksandra Nowickagwary (odc. 187)
 • Arkadiusz Lipnickigwary
 • Monika Szomkogwary
 • Paulina Wróblewskagwary
 • Agnieszka Zwolińska-Składanowskagwary

i inni

Wykonanie piosenek:

Lektor:

Odcinek specjalny Najlepszy prezent świata (S1)

Wersja polska: na zlecenie Hasbro – SDI Media Polska
Reżyseria: Joanna Węgrzynowska-Cybińska
Dialogi: Zofia Jaworowska
Adiustacja: Łukasz Nawratel
Teksty piosenek: Tomasz Robaczewski
Kierownictwo muzyczne: Piotr Gogol
Kierownictwo produkcji: Magdalena Leczkowska
Wystąpili:

W pozostałych rolach:

i inni

Wykonanie piosenek:

Lektor: Mateusz Kwiecień

Odcinek specjalny Tęczowa wyprawa (S2)

Wersja polska: na zlecenie Hasbro – SDI Media Polska
Reżyseria: Joanna Węgrzynowska-Cybińska
Dialogi: Ewa Mart
Adiustacja: Łukasz Nawratel
Teksty piosenek: Tomasz Robaczewski
Kierownictwo muzyczne: Piotr Zygo
Kierownictwo produkcji: Magdalena Leczkowska
Wystąpili:

Wykonanie piosenek:

Lektor: Mateusz Kwiecień

Klipy promocyjne

Wersja polska: na zlecenie Hasbro – SDI Media Polska
Reżyseria: Joanna Węgrzynowska-Cybińska (odc. K20–K27)
Dialogi:

Adiustacja: Łukasz Nawratel (odc. K20–K27)
Kierownictwo produkcji: Magdalena Leczkowska (odc. K20–K27)
Wystąpili:

i inni

Lektor: Mateusz Kwiecień (odc. K20–K27)

Odcinki | edytuj kod

Wyemitowano dziewięć sezonów serialu, 6 kwietnia 2019 roku zaczął się sezon dziewiąty. Pierwszy, drugi, czwarty, piąty, szósty, siódmy, ósmy i dziewiąty sezon składają się z 26 odcinków. Trzeci sezon serialu składa się z 13 odcinków. Premiera pierwszego sezonu nastąpiła 10 października 2010 roku, premiera drugiego – 17 września 2011 roku, premiera trzeciego – 10 listopada 2012 roku, premiera czwartego – 23 listopada 2013 roku, premiera piątego – 4 kwietnia 2015 roku, premiera szóstego – 26 marca 2016 roku, a premiera siódmego – 15 kwietnia 2017 roku, premiera ósmego – 24 marca 2018 roku, premiera dziewiątego – 6 kwietnia 2019 roku.

Sezony | edytuj kod

Lista odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu My Little Pony: Przyjaźń to magia.

Klipy promocyjne | edytuj kod

Odbiorcy | edytuj kod

Pomimo grupy docelowej małych dziewczynek oraz ich rodziców, kreskówka stała się fenomenem internetowym zbierając fanów wśród osób pomiędzy 15 a 29 rokiem życia[27]. Źródłem zainteresowania był krytyczny artykuł na temat kreskówki sugerujący, że serial jest jedynie narzędziem marketingowym służącym do sprzedania większej liczby zabawek, a także ukazujący go jako symboliczny koniec autorskiego podejścia do animacji[28]. Został on zauważony przez dział dotyczący kreskówek i komiksów na anglojęzycznym imageboardzie 4chan[29], co spowodowało zwiększone zainteresowanie animacją wśród osób nastoletnich i dorosłych, tworząc pierwszą grupę fanów. Wraz z rozszerzaniem się społeczności pojawiły się różne strony internetowe poświęcone tylko wiadomościom i twórczości fanowskiej dotyczących kreskówki.

Fenomen został szybko zauważony i pozytywnie odebrany przez twórców animacji. W odcinkach stworzonych po uformowaniu się społeczności fanów wielokrotnie pojawiają się elementy stworzone przez fanów. Przykładem takiej sytuacji jest trzecioplanowa postać Derpy Hooves – szarej pegaz stojącej w tle jednej ze scen pierwszego odcinka. Została ona zauważona przez fanów z powodu błędu animacyjnego, który spowodował, że jej oczy wyglądają na zezowate, przez co stała się bohaterką licznych opowiadań oraz grafik. Zaczynając od odcinka pt. Różowa intuicja (oryg. Feeling Pinkie Keen) pojawiała się ona wiele razy w tle jako easter egg[30], a w 14. odcinku drugiego sezonu była postacią drugoplanową posiadającą linie tekstu, choć wielu fanów przypisuje jej kwestię Muffin wypowiadaną przez grupę kucyków w odcinku 4. Sezon na jabłka (oryg. Applebuck Season).

Fandom bronies jest grupą aktywną społecznie. W drugiej połowie kwietnia 2011 roku na internetowych aukcjach sprzedane zostały szkice Lauren Faust prezentujące postacie Twilight Sparkle, Applejack, Pinkie Pie w wersji pegazowej i Derpy Hooves. Zdobyte w ten sposób ponad 15 000$ przekazane zostały fundacji Give2Asia udzielającej pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Japonii.

Z kolei w Polsce w trakcie XVII Przystanku Woodstock polscy bronies zorganizowali w obozie członków fandomu Furry wspólne oglądanie serialu My Little Pony: Przyjaźń to magia. Wykorzystano do tego wersję oryginalną z polskimi napisami stworzoną przez jednego z fanów serialu. Oprócz tego obejrzano tam dwa fanowskie filmy wykonane w oparciu o uniwersum serialu. W trakcie wspomnianej wcześniej imprezy Jerzy Owsiak podpisał plakat z postacią Derpy Hooves, na telebimie pojawiały się pozdrowienia w stylu serialu[d], a do sceny muzycznej przyklejone były dwa plakaty z postaciami z serialu – Lyrą i Księżniczką Luną. Oprócz tego na całym świecie, również w Polsce, organizowane są tzw. ponymeety – spotkania bronies, na których prowadzone są spotkania i rozmowy, a także organizowane bywają atrakcje w rodzaju konkursów z nagrodami, oglądania wspólnie serialu, czy kupowania figurek.

Uwagi | edytuj kod

 1. Kontaminacja angielskich słów brothers (bracia) i ponies (kucyki).
 2. Połączenie smoka z kucykiem i kilkoma innymi zwierzętami. Nazwy tej użyła Cherilee w odc. 27, by wyjaśnić swoim uczniom, czym jest Discord.
 3. Wersja z kanału MiniMini, inne tytuły to „Problem z biletem” (wersja DVD) oraz „Komu bilet, komu?” (wersja z płyty dodawanej do zestawu z zabawką m.in. w sieciach sklepów Smyk).
 4. Np. Dear Princess Celestia. Woodstock is cool!.

Przypisy | edytuj kod

 1. Leo Awards, 2013 Winners by Name (ang.). [dostęp 2013-06-08].
 2. KONKURS Gdzieciaki.pl i MiniMini (pol.). miniminiplus.pl. [dostęp 2012-08-16].
 3. 'My Little Pony: Friendship is Magic’ exclusive: Season 4 premieres on ... (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2013-08-06].
 4. a b TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 29.01.2016 (pol.). telemagazyn.pl, 2016-01-29. [dostęp 2016-01-29].
 5. my little pony wiki, 14 maja 2016 .
 6. Program TV MiniMini+ na 2017-06-01 – ramówka, emisje – programtv.naziemna.info (pol.). programtv.naziemna.info. [dostęp 2016-05-22].
 7. a b c MiniMini+ program TV na 2018-05-25 – ramówka, emisje – Sprawdź Online – programtv.naziemna.info, programtv.naziemna.info [dostęp 2018-05-01] .
 8. Nowe odcinki MLP od 6 kwi 2019 w USA.
 9. My Little Pony: Friendship Is Magic, Vol. 5 (ang.). iTunes. [dostęp 2013-02-12].
 10. Post na profilu MiniMini+ na Facebooku (pol.). Facebook.
 11. a b TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 24.12.2015 (pol.). telemagazyn.pl, 2015-12-24. [dostęp 2015-12-07].
 12. a b TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 25.12.2015 (pol.). telemagazyn.pl, 2015-12-25. [dostęp 2015-12-07].
 13. a b TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 26.12.2015 (pol.). telemagazyn.pl, 2015-12-26. [dostęp 2015-12-07].
 14. TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 27.12.2015 (pol.). telemagazyn.pl, 2015-12-27. [dostęp 2015-12-07].
 15. TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 27.12.2015 (pol.). telemagazyn.pl, 2015-12-27. [dostęp 2015-12-07].
 16. TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 25.01.2016 (pol.). telemagazyn.pl, 2016-01-25. [dostęp 2016-01-25].
 17. TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 26.01.2016 (pol.). telemagazyn.pl, 2016-01-26. [dostęp 2016-01-26].
 18. TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 27.01.2016 (pol.). telemagazyn.pl, 2016-01-27. [dostęp 2016-01-27].
 19. TeleMagazyn: MiniMini+ – program tv na 28.01.2016 (pol.). telemagazyn.pl, 2016-01-28. [dostęp 2016-01-28].
 20. Sethisto: Polish TV Already Aired Upcoming „Fault in Our Cutie Marks” Episode (ang.). Equestria Daily, 2016-09-07. [dostęp 2016-09-07].
 21. a b c Program TV MiniMini+ na 2017-06-01 – ramówka, emisje – programtv.naziemna.info (pol.). programtv.naziemna.info. [dostęp 2016-05-21].
 22. Program TV MiniMini+ na 2017-10-21 – ramówka, emisje – programtv.naziemna.info (pol.). programtv.naziemna.info. [dostęp 2017-10-21].
 23. Program TV MiniMini+ na 2017-10-19 – ramówka, emisje – programtv.naziemna.info (pol.). programtv.naziemna.info. [dostęp 2017-10-19].
 24. Program TV MiniMini+ na 2017-10-22 – ramówka, emisje – programtv.naziemna.info (pol.). programtv.naziemna.info. [dostęp 2017-10-22].
 25. Program TV MiniMini+ na 2017-10-20 – ramówka, emisje – programtv.naziemna.info (pol.). programtv.naziemna.info. [dostęp 2017-10-20].
 26. Program TV MiniMini+ na 2017-10-23 – ramówka, emisje – programtv.naziemna.info (pol.). programtv.naziemna.info. [dostęp 2017-10-23].
 27. Angela Watercutter: Brony Census Tracks ‘State of the Herd’ (ang.). Wired, 2012-01-10. [dostęp 2012-12-31].
 28. Amid Amidi: The End of the Creator-Driven Era in TV Animation (ang.). cartoonbrew.com, 2010-10-19. [dostęp 2012-12-31].
 29. Vauhini Vara, Ann Zimmerman: Hey, Bro, That’s My Little Pony! Guys’ Interest Mounts in Girly TV Show (ang.). online.wsj.com, 2011-11-05. [dostęp 2012-12-31].
 30. Joe Strike: Of Ponies and Bronies (ang.). awn.com, 2011-07-05. [dostęp 2012-12-31].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "My Little Pony: Przyjaźń to magia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy