Myrosław Turko


Myrosław Turko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myrosław Pyłypowycz Turko, pol. Mirosław Julian Turko, ukr. Мирослав Пилипович Турко, ros. Мирослав Филиппович Турко, Mirosław Filippowicz Turko (ur. 2 października 1918 w Mościskach, Austro-Węgry, zm. 29 września 1981 we Lwowie) – polsko-ukraiński piłkarz, grający na pozycji napastnika, trener piłkarski.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Kariera klubowa | edytuj kod

Podczas nauki w ukraińskim gimnazjum w Przemyślu rozpoczął swoje występy piłkarskie. W wieku 16 lat debiutował jako napastnik miejscowego klubu Sian Przemyśl, który wraz z Ukrainą Lwów był jednym z najlepszych ukraińskich klubów w przedwojennej Polsce. Lubił czytać, posługiwał się językiem ukraińskim, polskim, czeskim i niemieckim. Również uczestniczył w występach teatralnych. Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa ożenił się, a potem wyjechał do pracy do Austrii. W Wiedniu próbował swoich sił w najlepszym austriackim klubie Rapid Wiedeń. Po zakończeniu wojny powrócił do Lwowa, gdzie już czekała na niego żona z córeczką Ulaną. Potem grał w radzieckich klubach Spartak Lwów i OBO Lwów, w którym zakończył karierę piłkarską[1].

Kariera trenerska | edytuj kod

Po zakończeniu kariery piłkarskiej pozostał w OBO Lwów, w którym przez wiele lata pomagał trenować kadrę, a od maja do końca 1957 roku stał na czele klubu. Również prowadził Naftowyk Drohobycz i Awanhard Tarnopol. Kiedy rozpoznano u niego ciężką chorobę było za późno na leczenie. Wkrótce 29 września 1981 roku zmarł we Lwowie[2].

Sukcesy i odznaczenia | edytuj kod

Sukcesy trenerskie | edytuj kod

SKA Lwów

Przypisy | edytuj kod

  1. Футбольні обранці Галичини / В першій десятці найкращих спортсменів (1930-ті роки) було четверо футболістів / Футбол / www.sport.ua
  2. Мирослав Турко – «бомбардир-артист» (Високий Замок, 13 жовтня 2008)

Bibliografia | edytuj kod

Kariera szkoleniowa Trenerzy SKA Lwów Trenerzy Budiwelnyka Tarnopol
Na podstawie artykułu: "Myrosław Turko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy