Myslovitz


Myslovitz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myslovitz – polski zespół rockowy, założony w 1992 roku w Mysłowicach przez Artura Rojka, Wojciecha Powagę, Jacka Kuderskiego oraz Wojciecha Kuderskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zespół powstał w 1992 roku z inicjatywy Artura Rojka i początkowo działał pod nazwą The Freshman, zainspirowaną amerykańskim filmem o tym samym tytule (pol. Nowicjusz) z Marlonem Brando w roli głównej[3]. Pierwszy koncert grupy odbył się w 1993 w studenckim klubie „Olimp” przy AWF Katowice, jako support formacji Generał Stilwell. II nagroda w konkursie „Garaż '94” w Częstochowie otworzyła im drogę do pierwszych, profesjonalnych sesji nagraniowych w studiu Radia Łódź. W tym czasie zwyciężyli również na przeglądzie Mokotowska Jesień Muzyczna, dzięki czemu w 1994 podpisali kontrakt z wytwórnią MJM Music PL i rozpoczęli nagrywanie pierwszego albumu. Jego producentem był Ian Harris, współpracujący wcześniej m.in. z Joy Division, New Order i The Exploited. W październiku 1995 została wydana, już pod nową, aktualną nazwą zespołu, debiutancka płyta pt. Myslovitz.

W 1995 otrzymali nagrodę radia RMF FM – Niedocenieni '95. W 1996 do Myslovitz dołączył trzeci gitarzysta i klawiszowiec – Przemysław Myszor. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music Polska i pod jej szyldem wydała swój drugi album, zatytułowany Sun Machine. Znalazły się na nim m.in. takie przeboje jak „Z twarzą Marilyn Monroe” i „Peggy Brown”. Ten ostatni jest coverem zaprzyjaźnionej mysłowickiej grupy z tekstem irlandzkiego „barda narodowego”, Turlougha O'Carolan'a, w tłumaczeniu polskiego poety i tłumacza Ernesta Brylla. Rok ten przyniósł grupie również pierwszą nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Debiut roku[4]. Rok później grupa wydała trzeci album, zatytułowany Z rozmyślań przy śniadaniu.

Zainteresowanie grupy kinem przejawia się również w pisaniu ścieżek z muzyką filmową. W 1998 roku zespół nagrał utwór „To nie był film” do filmu Młode wilki ½. Jego tekst nawiązywał do fali brutalnych zbrodni popełnionych przez nieletnich przestępców, dyskutowanej szeroko w polskich mass mediach w połowie lat 90. XX wieku. Również wystąpili po raz pierwszy za granicą: w Szwecji, Niemczech oraz w USA.

W 1999 roku czwarty album studyjny Myslovitz, zatytułowany Miłość w czasach popkultury zdobył platynową płytę (150 tys. sprzedanych egzemplarzy), a w chwili obecnej[kiedy?] posiada już status „podwójnej platyny”. W 2000 roku Myslovitz znowu przyczynili się do powstania muzyki filmowej, pisząc i nagrywając utwór „Polowanie na wielbłąda” do filmu Duże zwierzę w reżyserii Jerzego Stuhra, jak również singel i dwa dotychczas niepublikowane utwory do filmu Waldemara Szarka To my. W 2003 roku Myslovitz kontynuował współpracę ze Stuhrem, komponując piosenkę tytułową do jego filmu Pogoda na jutro. Członkowie zespołu pojawili się tam także w epizodycznej roli – jako mnisi nowicjusze.

W okresie przerw w nagrywaniu muzycy Myslovitz udzielali się w innych zespołach. Artur Rojek występował w zespole Lenny Valentino i współpracował z Andrzejem Smolikiem. Przemysław Myszor grał w zespole Delons, a Wojciech Kuderski w rock and rollowej kapeli Penny Lane. W 2002 roku Myslovitz wydał kolejny album, zatytułowany Korova Milky Bar. Tytuł ten nawiązuje do ekranizacji powieści Anthony’ego Burgessa Mechaniczna pomarańcza w reżyserii Stanleya Kubricka. Gitarzysta Przemysław Myszor w wywiadzie dla Montreal Mirror powiedział: Dla nas Korova Milky Bar [z 'Mechanicznej pomarańczy' Kubricka] jest miejscem, gdzie coś odmiennego może przydarzyć się twojemu umysłowi. To miejsce jest jak dzisiejsza Polska. Wiesz, Polska jest miejscem, w którym z twoim umysłem dzieją się bardzo dziwne rzeczy. To miejsce pełne kryzysów i wszystko wokół ciebie jest bardzo smutne, bardzo mroczne, bardzo popieprzone. Dlatego teksty na naszej płycie są smutne. Śpiewamy dużo o byciu w dziwnym stanie ducha[5].

Myslovitz wystąpił z materiałem z Korova Milky Bar na kilku europejskich festiwalach, m.in. na największym niemieckim festiwalu muzyki alternatywnej Das Bizarre-Festival i prestiżowym Montreux Jazz Festival. Tego samego roku supportował również Iggy’ego Popa i Simple Minds w ich europejskich trasach koncertowych. Grupa otrzymała ponadto nagrodę MTV Europe Music Award w kategorii Best Polish Act, do której byli nominowani już dwukrotnie w poprzednich latach. W listopadzie 2002 roku Myslovitz podpisał kontrakt z polskim oddziałem EMI, Pomatonem. Pierwszym albumem nagranym pod nowym szyldem była angielskojęzyczna wersja Korova Milky Bar, która została wydana w 27 krajach (m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Rosji, Turcji i RPA). Poza materiałem z Korova Milky Bar album ten zawierał również angielskojęzyczne wersje starszych utworów. „Długość dźwięku samotności” pojawiła się na singlu, jako „Sound Of Solitude” (wcześniejszą angielską wersję, zatytułowaną „The Length Of The Solitude Sound”, można znaleźć na stronie B wydanego w Polsce singla).

Teledysk do „Sound Of Solitude” został wyreżyserowany przez Janusza Kamińskiego, operatora filmowego i reżysera polskiego pochodzenia, nagrodzonego m.in. Oscarami za najlepsze zdjęcia do Listy Schindlera i Szeregowca Ryana. Kamiński odrzucił wtedy ofertę Martina Scorsese, aby móc pracować z Myslovitz. Określił się „fanem” Myslovitz, mówiąc: Pracuję tylko dla Spielberga i dla Myslovitz [...] Pieniądze nie odgrywają tutaj żadnej roli. Czego się nie robi dla swoich idoli! Teledysk pokazywano często w MTV Europe. Emisje radiowe utworu były jednak sporadyczne i w dużej mierze ograniczone do audycji z muzyką alternatywną (takich jak Johna Peela w Wielkiej Brytanii). W związku z tym Myslovitz jak dotąd nie udało się wejść na szczyty list przebojów poza Polską.

W 2003 roku Myslovitz wystąpił z zespołem Travis oraz Skin (wokalistką angielskiej grupy Skunk Anansie) na festiwalu The Road to Edinburgh, gdzie po raz kolejny zostali nagrodzeni MTV Europe Music Award w kategorii Best Polish Act. Również w 2003 wytwórnia Sony Music wydała obowiązkową w związku z wygaśnięciem kontraktu kompilację zatytułowaną The Best Of. Promujący ją singel „Kraków” został nagrany z gwiazdą polskiej poezji śpiewanej, Markiem Grechutą i jego zespołem Anawa.

W 2004 roku grupa wydała album DVD z teledyskami i wywiadami grupy. Bonusem były fotografie z sesji zdjęciowych zespołu. Latem wyruszyli w trasę koncertową po Europie, rozpoczynając ją koncertem dla niemieckiego radia i telewizji publicznej Westdeutscher Rundfunk (WDR) w przeddzień rozszerzenia Unii Europejskiej. Poza uświetnieniem kilku mniejszych imprez i krótkimi występami na festiwalach (m.in. na największym szwajcarskim festiwalu open air w Sankt Gallen), grupa otworzyła koncerty Iggy’ego Popa i The Stooges w Europie oraz The Corrs w Wielkiej Brytanii. W grudniu 2004 roku EMI wydała album Myslovitz zatytułowany Skalary, mieczyki, neonki, zawierający niepublikowany wcześniej materiał z sesji nagraniowych Korova Milky Bar.

Kolejnym albumem zespołu był Happiness Is Easy, którego premiera odbyła się 19 maja 2006 roku. Znalazło się na nim 13 utworów, a pierwszy singel „Mieć czy być” trafił do rozgłośni radiowych w marcu 2006 roku. 23 maja 2007 roku zespół zapowiedział, że w 2008 roku planuje przerwę w działalności koncertowej, a wolny czas jego członkowie planują spędzić z rodzinami[6]. Na stronie zespołu pojawiła się informacja, że przerwa ma potrwać rok. Zespół wznowił swoją działalność koncertem w Toruniu 28 grudnia 2008 roku. 27 lutego 2009 zespół wydał reedycję swojego albumu z 1999 roku – Miłość w czasach popkultury. W skład reedycji wchodziły dwie płyty: na pierwszej oryginał płyty z 1999 roku, a na drugiej dema piosenek z tej płyty.

30 października 2009 roku ukazała się pierwsza biografia zespołu, zatytułowana Myslovitz. Życie to surfing (​ISBN 978-83-929695-0-1​). Jej autorem jest dziennikarz Leszek Gnoiński. 8 kwietnia 2010 roku zespół zapowiedział wydanie nowego albumu. Na początku tego samego roku nagrał demo płyty. Jej producentem był Marcin Bors. Zespół na czas nagrywania otworzył blog, na którym można było śledzić postępy prac[7]. 13 stycznia 2011 roku ogłoszono oficjalnie datę wydania nowej, niezatytułowanej jeszcze, płyty[8]. 31 maja 2011 roku płyta ukazała się pod tytułem Nieważne jak wysoko jesteśmy.... Promował ją singel pt. „Ukryte”, który do rozgłośni radiowych trafił 28 marca 2011 roku[9].

20 kwietnia 2012 roku zespół Myslovitz oświadczył zgodnie, że postanowił zakończyć współpracę w dotychczasowym składzie[10]. Wojciech Powaga, Jacek Kuderski, Wojciech Kuderski i Przemysław Myszor postanowili występować dalej z nowym wokalistą, Michałem Kowalonkiem[10], zachowując nazwę grupy. Z kolei Artur Rojek zapowiedział solową działalność artystyczną[10]. 4 kwietnia 2014 roku ukazał się jego pierwszy album, zatytułowany Składam się z ciągłych powtórzeń[11]. W grudniu 2012 roku zespół opublikował pierwszy utwór z Michałem Kowalonkiem. Nosił on tytuł „Trzy sny o tym samym[12]. Michał Kowalonek to także wokalista zespołu Snowman, a na przełomie XX i XXI wieku Artur Rojek śpiewał także w zespole Lenny Valentino.

28 maja 2013 roku miała miejsce oficjalna premiera nowej płyty pod tytułem 1.577[13].

19 kwietnia 2018 roku zespół wydał oświadczenie, informując o zakończeniu współpracy z Michałem Kowalonkiem[14]. Dalsze koncerty grupa zagrała z gościnnym udziałem wokalisty Lorein Łukaszem Lańczykiem[15]. Łukasz Lańczyk współpracował z Myslovitz do 2019 roku, a nowym wokalistą zespołu został Mateusz Parzymięso.[16] Mateusz Parzymięso występuje także w zespole KID A, m.in. razem ze swoimi braćmi Michałem i Maciejem.

Myslovitz i Mysłowice | edytuj kod

Myslovitz kultywuje tradycję amerykańskich wykonawców rockowych lat 70. XX wieku, którzy nadawali zespołom nazwy swoich miast rodzinnych, jak np. Chicago czy Boston. W przypadku Myslovitz wybór nazwy grupy wydaje się powodowany ambiwalentnym stosunkiem do ich miasta, które jawiło im się jako raczej prowincjonalne. Według jednej z anegdot członkowie kapeli, włócząc się po starych, pustych i rozsypujących się domach w swym mieście, natknęli się na zniszczony, przedwojenny piec kaflowy, na którego żeliwnych drzwiczkach widniał niemiecki napis „Myslowitz”[3].

W recenzji The Best Of kulturalno-katolicki Tygodnik Powszechny stwierdził: „[...] pochodząc z Mysłowic, grupa wkroczyła w nowy, wspaniały świat show-businessu z małomiasteczkowym kompleksem”. W wywiadzie dla „Montreal Mirror” (patrz także wyżej) gitarzysta, Przemysław Myszor, nazwał Mysłowice „przygnębiające [...] jak wszystkie małe miasta. W Polsce jest tylko kilka dużych miast. A przez duże rozumiem miasto, w którym jest kultura. Wiesz, miasta, które mają duże kluby. Ciągle mieszkamy w Mysłowicach, ale to jest miasto dobre do umierania, nie do życia. Nasz region Polski, na południu, jest bardzo przemysłowy, górnictwo, przemysł ciężki”. Za takie stwierdzenia członkowie grupy byli często krytykowani za „paskudzenie do własnego gniazda”; paradoksalnie jednak pomogli oni oczyścić image swojego miasta. Wypowiedź dziennikarza muzycznego Leszka Gnoińskiego (jeden z autorów Encyklopedii Polskiego Rocka): „Mysłowice jest miastem o zaludnieniu ok. 100 tys. mieszkańców. Do wczesnych lat 90. było znane co najwyżej ze swoich kopalń – dopóki tych pięciu gości z gitarami zamieniło miasto górnicze w miejsce, które każdy potrafi znaleźć na mapie Polski.”

Wpływ Myslovitz był jednym z czynników stymulujących lokalną scenę muzyczną. W tej chwili, dzięki grupom takim jak Negatyw, Delons, czy Gutierez w Mysłowicach rozwija się żywotna scena rocka alternatywnego. Położone z dala od Warszawy uważanej za centrum polskiego komercyjnego przemysłu rozrywkowego, Mysłowice zyskują nawet na swoim wizerunku: miasta peryferyjnego, zwyczajnego i niemającego nic wspólnego z komercją. Nasuwa się tu analogia do fenomenu brytyjskiego Manchesteru czy amerykańskiego Seattle w latach 80. i wczesnych 90. XX wieku.

Nawiązania filmowe | edytuj kod

Wiele utworów zespołu, a także całe albumy, stanowią nawiązania do filmów. Można się o tym dowiedzieć między innymi z wypowiedzi muzyków.

Również w poszczególnych utworach można odnaleźć historie z filmów. „Peggy Sue nie wyszła za mąż” opowiada historię Peggy Sue z filmu Francisa Coppoli, Peggy Sue wyszła za mąż. Podobnie z utworami „Myszy i ludzie”, „Blue Velvet”, które czerpią z filmów o tych samych tytułach. „To nie był film” w swoim tekście nawiązuje do kilku znanych filmów, między innymi do Siedem i Pulp Fiction, a „Polowanie na wielbłąda” opowiada historię z filmu Duże zwierzę Jerzego Stuhra. Początkowo piosenka miała być częścią jego soundtracku. Ostatecznie ze względu na zbyt późne zgłoszenie się zespołu, utwór nie został wykorzystany w filmie, a pełnił jedynie rolę piosenki promującej. Fragmenty filmu Duże zwierzę zostały również użyczone do teledysku towarzyszącego tej piosence[17].

Muzycy | edytuj kod

Obecny skład zespołu | edytuj kod

Byli członkowie zespołu | edytuj kod

 • Marcin „Bango” Porczek – gitara basowa (1992)
 • Rafał Cieślik – perkusja (1992)
 • Artur Rojek – śpiew, gitara (1992–2012)
 • Michał Kowalonek – śpiew, gitara (2012–2018)

Byli muzycy koncertowi | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Artur Rojek podczas koncertu na Rzeszowskich Juwenaliach (maj 2006)

Albumy | edytuj kod

Kompilacje | edytuj kod

Single | edytuj kod

Inne | edytuj kod

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Kazimierz Rajnerowicz: Dyskoteka zagłady (pol.). www.dwutygodnik.com. [dostęp 2016-08-28].
 2. a b c d e James Christopher Monger: Myslovitz Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-07-21].
 3. a b Artur w czasach popkultury (tekst z nieistniejącej już strony Myslovitz Online; dostęp przez Web.Archive). „Filipinka”, czerwiec 2000. 
 4. Myslovitz – biografia, eska.pl [dostęp 2012-11-15]  (pol.).
 5. Montreal Mirror – Music : Myslovitz (pol.). www.montrealmirror.com. [dostęp 2012-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-05-08)].
 6. Informacja o oświadczeniu w serwisie Codzienna Gazeta Muzyczna (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-04-20].
 7. No to wchodzimy do studia…. W: Myslovitz2010.pl [on-line]. Myslovitz, 2010-04-08. [dostęp 2010-07-30].
 8. a b Premiera płyty. myslovitz2010.pl. [dostęp 2011-01-29].
 9. MYSLOVITZ - premiera nowej płyty - 31 maja 2011. myslovitz2010.pl. [dostęp 2011-27-02].
 10. a b c Artur Rojek odszedł z zespołu Myslovitz (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-04-20].
 11. Artur Rojek – Składam się z ciągłych powtórzeń, olis.onyx.pl [dostęp 2018-12-11] .
 12. Myslovitz zaprezentowało nowy singiel. Posłuchaj - Muzyka, muzyka.onet.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
 13. Nowa płyta Myslovitz "1.577". Premiera 28 maja [POSŁUCHAJ] - Dziennikzachodni.pl, www.dziennikzachodni.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
 14. Myslovitz, www.facebook.com [dostęp 2018-04-20]  (pol.).
 15. Myslovitz bez wokalisty, „Onet Kultura”, 20 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-30]  (pol.).
 16. GOŚĆ ITVM - MYSLOVITZ. itvm pl 2019-06-29. [dostęp 2019-06-30].
 17. Leszek Gnoiński „Życie to surfing” Kraków- Warszawa 2009 wyd. 3kafki
 18. OLiS - sprzedaż w okresie 19.04.2010 - 25.04.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-04-30]. (Dotyczy reedycji)
 19. ZPAV 08/2000
 20. a b c d Platynowe płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-01-11].
 21. OLiS - sprzedaż w okresie 21.09.2009 - 27.09.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-04-20].
 22. OLiS - sprzedaż w okresie 04.04.2005 - 10.04.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-04-20].
 23. OLiS - sprzedaż w okresie 26.02.2007 - 04.03.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-04-20].
 24. OLiS - sprzedaż w okresie 30.05.2011 - 05.06.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-06-10].
 25. ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-06-16].
 26. OLiS - sprzedaż w okresie 27.05.2013 - 02.06.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-04-18].
 27. OLiS - sprzedaż w okresie 05.09.2005 - 11.09.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-04-20].
 28. Archiwum Listy Przebojów Trójki - Myslovitz (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2012-03-15].
 29. Archiwum Listy Przebojów Trójki - Marek Grechuta & Myslovitz (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2010-01-11].
 30. a b Myslovitz DVD (pol.). www.myslovitz.com.pl, dostęp przez WebArchive. [dostęp 2012-04-20].
 31. Myslovitz - "Single 1995-2005" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-04-20].
 32. DVD Myslovitz „Happiness Is Easy Live” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-04-20].
 33. ZPAV: Przyznane platynowe płyty (DVD) (pol.). zpav.pl. [dostęp 2016-07-21].
 34. Damian Witoń: The Baseballs przełamują granice wewnątrz UE (pol.). UniaEuropejska.org, 2011-01-15. [dostęp 2011-11-16].
 35. a b Fryderyki 2012: nominowani (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-22].
Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Myslovitz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy