Mystków


Na mapach: 49°36′27,36″N 20°46′56,29″E/49,607600 20,782303

Mystków w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mystkówwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Kamionka Wielka.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

Spis treści

Część wsi | edytuj kod

Integralne części wsi Mystków [3][4] | edytuj kod

Przysiółki | edytuj kod

Jaroszówka, Kiełbasówka, Niżna Wola

Części wsi | edytuj kod

Dębina, Dybówka, Działek, Głębuczek, Jamniczka, Łabowa, Okrągłe, Pod Lasem, Półzagrodzie, Skałka, Ugory, Wyżna Wola, Za Potokiem, Za Tunelem, Zabrzezina, Banickówka

Historia | edytuj kod

Z materiałów źródłowych wynika, że miejscowość powstała w 1324 roku. Król Władysław Łokietek nadał wójtowi Mikołajowi 40 łanów położonych między rzekami Osadlnica (obecnie Łubinka) i Jamnica (Jamnicki Potok). Szybko nastąpił karczunek lasu, zagospodarowanie terenu i w 1326 roku stanął w Mystkowie kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Mystków leżał na szlaku handlowym biegnącym z Nowego Sącza, przez Falkową do Biecza. Już w XVI w. istniała tutaj biblioteka parafialna. W roku 1427 wieś została wykupiona przez króla Władysława Jagiełłę. Początkowo wieś sąsiadowała z Wolą Mystkowską, która później zostaje jej przysiółkiem. Ówcześnie była to miejscowość duża i bogata, należąca do najstarszych w starostwie sądeckim. W Mystkowie istniał folwark, cegielnia, browar i karczma. W Mystkowie miały miejsce wypadki, zwane "rzezią galicyjską". Tylko dzięki proboszczowi parafii, baron, właściciel folwarku, uniknął śmierci.

Mystkowa nie ominęła zawierucha I wojny światowej, przetoczyły się przez nią wojska rosyjskie i austriackie. Na cmentarzu po tych wydarzeniach pozostały trzy mogiły. W czasie II wojny światowej w Mystkowie działało podziemie. Jego członkowie skupieni byli głównie w Batalionach Chłopskich.

Po wojnie we wsi wybudowano Dom Ludowy, szkołę, drogę, remizę strażacką, wodociąg i gazociąg.

Współczesność | edytuj kod

Mystków rozciąga się pomiędzy dwiema rzekami: Łubinką i Kamionką, na kilkunastu wzgórzach. Najwyższe z nich ma wysokość ponad 550 m n.p.m. Od strony zachodniej rozpościera się widok na Kotlinę Sądecką i panoramę Nowego Sącza. W dali widoczne jest pasmo Jaworzyny z Jaworzyną i Przehybą oraz Beskid Wyspowy i Gorce z Turbaczem. Do Mystkowa najlepiej przyjechać od strony Nowego Sącza, po drodze zwiedzając Muzeum Etnograficzne (skansen). Zgromadzono w nim zabytki związane z czterema grupami etnicznymi - góralami od Łącka, Lachami Sądeckimi, Pogórzanami i Łemkami. Jadąc szosą do Mystkowa mija się pobliskie wsie - Falkową i Kunów. W centrum wsi stoi okazały neobarokowy, stuletni kościół pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba. W nim można obejrzeć zabytkowe ołtarze, malowidła, sklepienia (projektowane przez prof. dr W. Zina) oraz przyciągające wzrok witraże z krakowskiej pracowni Stefana Matejki. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej zwanej też Matką Boską Mystkowską.

Tuż obok kościoła stoi kompleks budynków: drewniany Dom Ludowy, Remiza Strażacka i Biblioteka Wiejska. W budynku znajdującym się kilkadziesiąt metrów dalej mieści się Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Publiczne im. ks. prof. Piotra Poręby. W Domu Ludowym siedzibę swoją ma Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Mali Mystkowianie", którego członkami są dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież tamtejszego gimnazjum. Uzdolnione plastycznie dzieci uczęszczają na Kółko Plastyczne prowadzone przez Bernardę Stolarską, która w wolnych chwilach tworzy obrazy na szkle oraz drewniane rzeźby. W Domu Ludowym ćwiczy również kilkudziesięcioosobowa Orkiestra Dęta, pod batutą Józefa Kalisza, skupiająca dzieci, młodzież i dorosłych z Mystkowa i Mszalnicy.

Mystków połączony jest z sąsiadującymi miejscowościami licznymi trasami rowerowymi. Wzdłuż tras znajdują się przydrożne kapliczki i pomniki przyrody.


Ochotnicza Straż Pożarna | edytuj kod

W Mystkowie działa Ochotnicza Straż Pożarna. Została założona w 1950 (Formalnie w 1951). 4 Maja 2016 jednostka została włączona do Krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Na wyposażeniu są 3 samochody bojowe Nissan Navara SLRR, Volvo FL10 GCBARt 3/32 oraz GCBM 12/16 Renault Premium[5][6][7].

Zobacz też | edytuj kod


Przypisy | edytuj kod

  1. Kamionka Wielka - Ludność gminy. www.kamionkawielka.pl. [dostęp 2015-06-08].
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT
  5. OSP Mystków – Nowy Sącz 112, nowysacz112.pl [dostęp 2017-09-07]  (pol.).
  6. Historia OSP | OSP Mystków, www.ospmystkow.com [dostęp 2017-09-07]  (pol.).
  7. Category Archive for "Samochody Pożarnicze" | OSP Mystków, www.ospmystkow.com [dostęp 2017-09-07]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mystków" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy