Myszołów hawajski


Myszołów hawajski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myszołów hawajski lub ʻio (Buteo solitarius) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Występuje endemicznie na wyspie Hawai'i na Hawajach. ʻIo jest jedynym jastrzębiowatym, który pochodzi z Hawajów, a skamieliny wskazują, że zamieszkiwał on jednocześnie wyspę Hawaiʻi, Molokaʻi, Oʻahu i Kauaʻi.

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Myszołów hawajski ma około 40 do 46 cm długości. Samica, która waży średnio 605 g, jest większa od samca, którego waga wynosi średnio 441 g. Istnieją dwie fazy kolorów: faza ciemna (ciemnobrązowa głowa, pierś i pasy) oraz faza jasna (ciemna głowa, jasna pierś i pasy). Stopy i nogi są żółtawe u dorosłych i zielonkawe u młodocianych.

Styl życia | edytuj kod

Myszołów hawajski pozostaje samotny przez cały rok i broni swoich terytoriów. Gniazdują od marca do września i zwykle składają tylko jedno jajko, ale czasami potrafią złożyć do trzech. Samica wysiaduje większość czasu w ciągu 38 dni inkubacji, podczas gdy samiec wykonuje większość polowań. Po wykluciu się samicy samica zezwala na odwiedziny samca tylko podczas dostarczania pokarmu do gniazda. Pisklę ucieka po siedmiu lub ośmiu tygodniach. Pięćdziesiąt do siedemdziesięciu procent gniazd z powodzeniem rozwija młode.

ʻIo zwykle poluje z pozycji stacjonarnej, ale może również nurkować na ofiarę z powietrza. Ponieważ na Hawajach występuje niewiele rodzimych ssaków lądowych (hawajski nietoperz jest jedynym rodzimym ssakiem lądowym na Hawajach), pierwotna dieta prawdopodobnie składała się głównie z mniejszych ptaków, takich jak nielotne kaczki, które niegdyś zamieszkiwały Hawaje. Dzisiaj żywi się głównie wprowadzonymi zwierzętami, takimi jak szczury, jaszczurki i ptactwo łowne, a także bezkręgowcami takimi jak owady. Karmił się także wroną ogorzałą, ptakiem, który wyginął na wolności. Ptak był królewskim symbolem w hawajskiej legendzie i czasami nazywa się go „ʻiolani” lub „wywyższony jastrząb”.

Zagrożenia | edytuj kod

Powszechnym zagrożeniem dla ʻIo są nielegalne polowania, degradacja ich rodzimych siedlisk leśnych, zatrucie, zderzenia pojazdów, głód i drapieżnictwo ze strony innych zwierząt.

Walka ze szkodnikami | edytuj kod

Myszołów hawajski pomaga walczyć z ekspansywnymi szkodnikami na Hawajach, takimi jak np. szczur.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Buteo solitarius. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
Na podstawie artykułu: "Myszołów hawajski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy