Nürburgring


Na mapach: 50°20′08″N 6°56′51″E/50,335556 6,947500

Nürburgring w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 4 paź 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nürburgring – tor wyścigowy położony w Niemczech, w miejscowości Nürburg, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.

Obecnie w poważniejszych, międzynarodowych imprezach jest używana skrócona wersja toru, stworzona w latach osiemdziesiątych. Istnieje też starsza, dużo dłuższa i trudniejsza trasa, zwana Nordschleife. Zbudowana w latach 20. trasa biegnie wokół średniowiecznego zamku i miejscowości Nürburg w górach Eifel. Jest wciąż używana. Ze względu na olbrzymią liczbę zakrętów i pułapek jest uważana za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających torów wyścigowych na świecie. Nawet znany kierowca Formuły 1 Jackie Stewart nazwał tę trasę Green Hell (Zielone Piekło).

Spis treści

Historia | edytuj kod

We wczesnych latach dwudziestych na publicznych drogach w górach Eifel były organizowane wyścigi ADAC Eifelrennen. Były one jednak niebezpieczne i mało popularne. Postanowiono więc stworzyć nowy tor wyścigowy w górach Eifel. Tor został zaprojektowany przez firmę Eichler Architekturbüro z Ravensburga, a jego budowa trwała od września 1925 do wiosny 1927 r.

Tor miał długość 28,265 km (17,5 mili), jego szerokość wynosiła od 8 do 9 metrów, liczba zakrętów wynosiła 174. Tor składał się z dwóch części: Südschleife („pętla południowa”) długości 7,747 km oraz Nordschleife („pętla północna”) długości 22,810 km. Po jego ukończeniu odbywały się tam wyścigi ADAC Eifelrennen oraz Grand Prix Niemiec. Pod koniec lat 20. tor stracił nieco na znaczeniu. Po II wojnie światowej na tor powróciły najważniejsze imprezy: Grand Prix Niemiec (jako część Mistrzostw Świata Formuły 1). W 1953 r., wprowadzono wyścig 1000 km. W 1970 r. wprowadzono wyścig 24-godzinny.

W latach 60. tor stawał się coraz bardziej niebezpieczny ze względu na coraz większe prędkości osiągane przez samochody wyścigowe. Kierowcy postanowili zbojkotować wyścigi na torze Nürburgring, aby zostały wprowadzone zmiany konstrukcyjne. Podczas gdy tor był modyfikowany, GP Niemiec przeniesiono na tor Hockenheimring. Mimo przeprowadzonych zmian i wprowadzenia środków bezpieczeństwa, Ring był wciąż zbyt niebezpieczny i długi na przeprowadzanie wyścigów Formuły 1. W 1975 r. Niki Lauda ustanowił rekord przejazdu po Nordschleife, pokonując dystans 22,835km w czasie poniżej 7 minut (6:58.6). Także on odniósł tam najpoważniejszy wypadek w swojej karierze wyścigowej. W 1981 r. rozpoczęły się prace nad zupełnie nowym torem o długości okrążenia 4,5 km (2,8 mili). W tym samym czasie Nordschleife zostało skrócone do 20,8 kilometrów. Na skróconym odcinku rekordowo szybko pojechał Stefan Bellof, który dystans ten pokonał w czasie 6:11.13 w Porsche 956, co daje średnią 201,7622 km/h. 29 czerwca 2018 r. niemiecki kierowca wyścigowy Timo Bernhard ustanowił nowy rekord toru wynoszący 5:19,546 min. jadąc Porsche 919 Hybrid.

W roku 1984 został ukończony i oddany do użytku nowy odcinek toru, zwany GP-Strecke. Teraz spełniał już normy bezpieczeństwa. Odbywały się tam wyścigi Formuły 1, Grand Prix Niemiec i Grand Prix Europy. W 2002 roku tor został wydłużony do 5148 metrów.

Südschleife | edytuj kod

 Osobny artykuł: Nürburgring Südschleife.

Zwycięzcy wyścigów | edytuj kod

Grand Prix Europy | edytuj kod

Grand Prix Luksemburga | edytuj kod

Grand Prix Niemiec | edytuj kod

Nordschleife dzisiaj | edytuj kod

Nordschleife z zaznaczonym torem Formuły 1

Na Nordschleife wciąż odbywają się wyścigi samochodów osobowych wykorzystujących tradycyjną trasę o długości 20,8 km lub dłuższą trasę o długości 24,4 km połączonej częściowo z torem Formuły 1.

Jednym z najważniejszych wydarzeń na Nordschleife jest 24 Hours Nürburgring weekend odbywający się corocznie około połowy czerwca. W wyścigu bierze udział 220 samochodów o różnej mocy silnika (od 100 do nawet 700 koni mechanicznych), ponad 700 kierowców (amatorzy i profesjonaliści).

W związku z groźbą zamknięcia toru w 2007 roku powstała organizacja Save the Ring walcząca o jego ocalenie. W 2012 tor ogłosił bankructwo. W 2013 słynny niemiecki tor Nürburgring został wystawiony na sprzedaż za około 132 miliony euro. W marcu 2014 roku tor wraz z okalającą go infrastrukturą z hotelami, parkami rozrywki i centrum handlowym Nurburgring Boulevard włącznie został sprzedany amerykańskiej spółce z Miami za około 70 milionów euro. Inwestor został wybrany ze względu na zachowanie dotychczasowego charakteru toru dostępnego dla każdego kierowcy[1].

Publiczny dostęp | edytuj kod

Przez większość czasu trasa Nordschleife jest zamknięta dla zwykłych kierowców. Jednak wieczorami oraz w niedziele tor jest otwarty dla wszystkich tych, którzy posiadają ważne prawo jazdy oraz samochód dopuszczony do ruchu.

Odbiór w mediach | edytuj kod

Tor Nürburgring jest znany również z festiwalu rockowego Rock am Ring, odbywającego się w pobliżu toru. Ring pojawia się również w licznych grach wideo i komputerowych, takich jak:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Tor Nurburgring (pol.). autocentrum.pl. [dostęp 2013-05-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (tor wyścigów samochodowych):
Na podstawie artykułu: "Nürburgring" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy