NEC Corporation


NEC Corporation w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NEC Corporation (jap. 日本電気株式会社 Nippon Denki Kabushiki Gaisha) (wcześniej Nippon Electric Company) – japońskie przedsiębiorstwo z dziedziny informatycznej z siedzibą w Minato w Japonii. Przedsiębiorstwo produkuje sprzęt komputerowy, telekomunikacyjny, urządzenia elektroniczne i oprogramowanie, między innymi notebooki Versa oraz Lavie (na rynek japoński). Firma NEC stworzyła Earth Simulator, najszybszy superkomputer na świecie w tym czasie. NEC jest częścią Sumitomo Group oraz spółka publiczną notowaną na giełdach tokijskiej, NASDAQ i londyńskiej.

W roku 1980 NEC wyprodukował pierwszy DSP, NEC µPD7710. Przez ostatnie 5 lat NEC zajmował zawsze miejsce w pierwszej czwórce przedsiębiorstw uzyskujących patenty w USA, średnio 1764 co roku.

Poprzednio przedsiębiorstwo nosiło nazwę Nippon Electric Company, Limited (jap. 日本電気株式会社 Nippon Denki Kabushikikaisha), która w roku 1983 uległa zmianie na obecnie używaną. Na terenie Japonii przedsiębiorstwo nadal jest znane pod dawną nazwą. NEC został założony przez Kunihiko Iwadare wraz z grupą współpracowników. Jeden z założycieli pochodził z USA. NEC wraz z Western Electric Company stał się pierwszym joint venture z zachodnim kapitałem. Przedstawicielem Western Electric w zarządzie NEC był Walter Tenney Carleton.

Przedsiębiorstwa pod kontrolą NEC Corporation | edytuj kod

NEC-Mitsubishi Electronics Display of America Inc. (100% 31 marca 2005)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "NEC Corporation" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy