NJPW Dominion


NJPW Dominion w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NJPW Dominion – cykl corocznych czerwcowych gal profesjonalnego wrestlingu produkowanych przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW) w Osace w Japonii i nadawanych na żywo w systemie pay-per-view oraz w serwisie NJPW World. Cykl został wprowadzony w 2009. Od 2013 do 2014 były nadawane poza Japonią jako internetowe pay-per-view (iPPV). Od 2015 gale z cyklu są nadawane w serwisie NJPW World.

Gale Dominion są pierwszymi najważniejszymi po organizacji corocznego turnieju Best of the Super Juniors. Podczas gali zazwyczaj odbywa się pojedynek zwycięzcy turnieju z posiadaczem IWGP Junior Heavyweight Championship, o ile mistrz nie zdołał wygrać turnieju. W ostatnich latach gale Dominion są uznawane za najważniejsze tuż za Tokyo Dome Show organizowanym w styczniu[1]. Wszystkie gale (oprócz edycji z 2015 zorganizowanej w lipcu) odbyły się w czerwcu.

Spis treści

Lista gal | edytuj kod

Wyniki gal | edytuj kod

6.20 | edytuj kod

Dominion 6.20 – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Odbyła się 20 czerwca 2009 w Osaka Prefectural Gymnasium w Osace w Japonii. Emisja była przeprowadzana na żywo w systemie pay-per-view. Była to pierwsza gala w chronologii cyklu NJPW Dominion.

Podczas gali odbyło się dziesięć walk[2][28][3]. W walce wieczoru Hiroshi Tanahashi pokonał Manabu Nakanishiego i zdobył IWGP Heavyweight Championship. Ponadto Team 3D (Brother Ray i Brother Devon) obronili IWGP Tag Team Championship wygrywając z członkami grupy Chaos (Giant Bernardem i Karlem Andersonem) w hardcore tag team matchu. Zakończono również rywalizację Tigera Maska z Black Tigerem, gdzie Tiger Mask wygrał Mask vs. Mask match ze swoim rywalem. W gali wzięli udział Go Shiozaki i Takashi Sugiura występujący dla promocji Pro Wrestling Noah.

6.19 | edytuj kod

Dominion 6.19 – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Odbyła się 19 czerwca 2010 w Osaka Prefectural Gymnasium w Osace w Japonii[4][29][5]. Emisja była przeprowadzana na żywo w systemie pay-per-view. Była to druga gala w chronologii cyklu NJPW Dominion.

Podczas gali odbyło się dziewięć walk. Walką wieczoru było starcie mistrza Togiego Makabe z pretendentem Go Shiozakim o IWGP Heavyweight Championship, gdzie posiadacz tytułu wygrał pojedynek. Oprócz tego Hiroshi Tanahashi zdołał pokonać Toru Yano w Hair vs. Hair matchu, a Prince Devitt zdobył IWGP Junior Heavyweight Championship pokonując Naomichiego Marufujiego. W gali wzięli udział Go Shiozaki, Muhammad Yone i Naomichi Marufuji występujący dla promocji Pro Wrestling Noah.

6.18 | edytuj kod

Dominion 6.18 – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Odbyła się 18 czerwca 2011 w Osaka Prefectural Gymnasium w Osace w Japonii[6][7][30]. Emisja była przeprowadzana na żywo w systemie pay-per-view. Była to trzecia gala w chronologii cyklu NJPW Dominion.

Podczas gali odbyło się dziesięć walk. W walce wieczoru Hiroshi Tanahashi zdołał pokonać Hirookiego Goto i obronić IWGP Heavyweight Championship. Prócz tego Bad Intentions (Giant Bernard i Karl Anderson) reprezentujący NJPW pokonali Takumę Sano i Yoshihiro Takayamę reprezentujących Pro Wrestling Noah, dzięki czemu obronili IWGP Tag Team Championship i zdobyli GHC Tag Team Championship.

6.16 | edytuj kod

Dominion 6.16 – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Odbyła się 16 czerwca 2012 w Bodymaker Colosseum w Osace w Japonii[8][9][31]. Emisja była przeprowadzana na żywo w systemie pay-per-view. Była to czwarta gala w chronologii cyklu NJPW Dominion.

Na gali zorganizowano dziesięć pojedynków. W walce wieczoru Kazuchika Okada utracił IWGP Heavyweight Championship przegrywając z Hiroshim Tanahashim. Prócz tego Jushin Thunder Liger i Tiger Mask pokonali reprezentantów Suzuki-gun (Taichiego i Takę Michinoku) zdobywając zawieszone IWGP Junior Heavyweight Tag Team Championship.

6.22 | edytuj kod

Dominion 6.22 – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Odbyła się 22 czerwca 2013 w Bodymaker Colosseum w Osace w Japonii[10][11][12][13]. Emisja była przeprowadzana na żywo w systemie pay-per-view. Była to piąta gala w chronologii cyklu NJPW Dominion.

Podczas gali zorganizowano dziesięć walk, w tym jedną nietransmitowaną w telewizji. W walce wieczoru Kazuchika Okada obronił IWGP Heavyweight Championship wygrywając z Togim Makabe. Prócz tego Prince Devitt stał się kolejnym pretendentem do IWGP Heavyweight Championship poprzez pokonanie Hiroshiego Tanahashiego. Dzięki powrotowi do współpracy NJPW z National Wrestling Alliance (NWA) zorganizowano walkę, w której Rob Conway wygrał z Manabu Nakanishim i obronił NWA World Heavyweight Championship. Podczas gali Tetsuya Naito powrócił do ringu po wielomiesięcznej absencji i wygrał z Yujiro Takahashim.

6.21 | edytuj kod

Dominion 6.21 – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Odbyła się 21 czerwca 2014 w Bodymaker Colosseum w Osace w Japonii[14][15][16]. Emisja była przeprowadzana na żywo w systemie pay-per-view. Była to szósta gala w chronologii cyklu NJPW Dominion.

Podczas gali odbyło się dziewięć walk. W walce wieczoru Bad Luck Fale reprezentujący grupę Bullet Club pokonał Shinsuke Nakamurę i zdobył IWGP Intercontinental Championship. Prócz tego członkowie Bullet Club (Doc Gallows i Karl Anderson) zdołali obronić IWGP Tag Team Championship w starciu z Ace to King (Hiroshim Tanahashim i Togim Makabe), zaś Time Splitters (Alex Shelley i Kushida) pokonali The Young Bucks (Matta i Nicka Jacksona) o IWGP Junior Heavyweight Tag Team Championship.

7.5 in Osaka-jo Hall | edytuj kod

Dominion 7.5 in Osaka-jo Hall – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Odbyła się 5 lipca 2015 w Osaka-jo Hall w Osace w Japonii[17][18][19][20]. Emisja była przeprowadzana na żywo za pośrednictwem NJPW World oraz w systemie pay-per-view na kanale SKY PerfecTV![32]. Była to pierwsza gala NJPW od 21 lat organizowana w Osaka-jo Hall, a także siódma gala w chronologii cyklu NJPW Dominion.

Podczas gali odbyło się dziesięć walk, w tym jedna podczas pre-show. W walce wieczoru Kazuchika Okada odzyskał IWGP Heavyweight Championship pokonując A.J. Stylesa. Oprócz tego Hirooki Goto zdołał wygrać z Shinsuke Nakamurą w starciu o IWGP Intercontinental Championship, zaś Kenny Omega przegrał z Kushidą i stracił IWGP Junior Heavyweight Championship.

6.19 in Osaka-jo Hall | edytuj kod

Dominion 6.19 in Osaka-jo Hall – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Odbyła się 19 czerwca 2016 w Osaka-jo Hall w Osace w Japonii. Emisja była przeprowadzana na żywo za pośrednictwem NJPW World. Była to ósma gala w chronologii cyklu NJPW Dominion oraz druga pod rząd produkowana w Osaka-jo Hall.

Podczas gali odbyło się dziesięć walk, w tym jedna podczas pre-show. W walce wieczou Kazuchika Okada pokonał Tetsuyę Naito i po raz czwarty w karierze zdobył IWGP Heavyweight Championship. Ponadto Michael Elgin pokonał Kenny'ego Omegę w pierwszym w historii NJPW ladder matchu i zdobył IWGP Intercontinental Championship, zaś Kushida obronił IWGP Junior Heavyweight Championship w pojedynku ze zwycięzcą Best of the Super Juniors 2016, Willem Ospreayem.

Tag team elimination match

6.11 in Osaka-jo Hall | edytuj kod

Dominion 6.11 in Osaka-jo Hall – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Odbyła się 11 czerwca 2017 w Osaka-jo Hall w Osace w Japonii. Emisja była przeprowadzana na żywo za pośrednictwem NJPW World. Była to dziewiąta gala w chronologii cyklu NJPW Dominion oraz trzecia pod rząd produkowana w Osaka-jo Hall.

Podczas gali zorganizowano dziesięć walk, w tym jedną podczas pre-show. Trzy z czterech głównych walk było rewanżami ze styczniowej gali Wrestle Kingdom 11. Zwycięzca Best of the Super Juniors 2017 Kushida pokonał Hiromu Takahashiego o IWGP Junior Heavyweight Championship, Tetsuya Naito utracił IWGP Intercontinental Championship w starciu z Hiroshim Tanahashim, zaś w walce wieczoru Kazuchika Okada obronił IWGP Heavyweight Championship pokonując Kenny'ego Omegę po upływie 60-minutowego limitu czasowego.

Gauntlet match

6.9 in Osaka-jo Hall | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dominion 6.9 in Osaka-jo Hall.

Przypisy | edytuj kod

 1. Dave Meltzer. May 2, 2016 Wrestling Observer Newsletter: Death of Chyna, new UFC 200 main event, plus tons of news. „Wrestling Observer Newsletter”, s. 34, May 2, 2016. Campbell, Kalifornia. ISSN 1083-9593. Cytat: The Dominion show will be the biggest event for the company since the Tokyo Dome, and for the past several years has been one of the company’s showcase events.. 
 2. a b c d Dominion 6.20 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp October 18, 2013].
 3. a b Hunter Golden: Rising Sun Soliloquy Newsletter #30. W: Wrestleview [on-line]. June 24, 2009. [dostęp July 5, 2016].
 4. a b c Dominion 6.19 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp October 18, 2013].
 5. a b Dark Angelita: Resultados NJPW Dominion 2010 – Prince Devitt vence a Naomichi Marufuji. (hiszp.). W: Superluchas [on-line]. June 20, 2010. [dostęp July 5, 2016].
 6. a b c Dominion 6.18 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp October 18, 2013].
 7. a b 王者・棚橋がV5 次は後藤とタッグ王座挑戦へ=新日本プロレス (jap.). W: Sports Navi [on-line]. Yahoo!, June 19, 2011. [dostęp October 18, 2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (June 23, 2011)].
 8. a b c Dominion 6.16 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp October 18, 2013].
 9. a b 新日本プロレス「Dominion 6.16」 (jap.). W: Sports Navi [on-line]. Yahoo!, June 16, 2012. [dostęp October 18, 2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (June 18, 2012)].
 10. a b c Dominion 6.22 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp October 18, 2013].
 11. a b 新日本プロレス「Dominion 6.22」 (jap.). W: Sports Navi [on-line]. Yahoo!, June 22, 2013. [dostęp October 18, 2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (October 19, 2013)].
 12. a b Jason Namako: 6/22 NJPW iPPV Results: Osaka, Japan (Okada/Makabe). W: Wrestleview [on-line]. June 22, 2013. [dostęp October 18, 2013].
 13. a b Show results – 6/22 NJPW Dominion iPPV: Devitt vs. Tanahashi, NWA Title defended, Benjamin, Hoyt, Shelley, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. June 22, 2013. [dostęp October 18, 2013].
 14. a b c Dominion 6.21 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp June 21, 2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (June 24, 2014)].
 15. a b 新日本プロレス「Dominion 6.21」 (jap.). W: Sports Navi [on-line]. Yahoo!, June 21, 2014. [dostęp June 21, 2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (June 24, 2014)].
 16. a b Jason Namako: 6/21 NJPW iPPV Results: Osaka, Japan (Fale wins IC Title). W: Wrestleview [on-line]. June 21, 2014. [dostęp June 22, 2014].
 17. a b c Dominion 7.5 in Osaka-jo Hall (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp July 5, 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu (July 6, 2015)].
 18. a b 新日本プロレス「Dominion 7.5 in Osaka-jo hall」 (jap.). W: Sports Navi [on-line]. Yahoo!, July 5, 2015. [dostęp July 5, 2015].
 19. a b Dave Meltzer: New Japan Dominion live coverage from Osaka Jo Hall – Styles vs. Okada for IWGP title, Nakamura vs. Goto for IC title and notes on biggest event since the Tokyo Dome. W: Wrestling Observer Newsletter [on-line]. July 4, 2015. [dostęp July 5, 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu (September 19, 2015)].
 20. a b James Caldwell: Caldwell's NJPW Dominion PPV report 7/5: Ongoing "virtual-time" coverage of A.J. Styles vs. Okada IWGP World Hvt. Title match, plus five more big title matches. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. July 5, 2015. [dostęp July 5, 2015].
 21. Dominion 6.19 in Osaka-jo Hall (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp June 19, 2016]. [zarchiwizowane z tego adresu (August 8, 2016)].
 22. Dave Meltzer: NJPW Dominion live results: Tetsuya Naito vs Kazuchika Okada for the IWGP HW Championship. W: Wrestling Observer Newsletter [on-line]. June 18, 2016. [dostęp June 19, 2016].
 23. James Caldwell: 6/19 NJPW Dominion PPV Results – Caldwell's Complete Live Report. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. June 19, 2016. [dostęp June 19, 2016].
 24. 保険見直し本舗 Presents Dominion 6.11 in Osaka-jo Hall (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp June 11, 2017].
 25. Bryan Rose: NJPW Dominion live results: Kazuchika Okada vs. Kenny Omega. W: Wrestling Observer Newsletter [on-line]. June 10, 2017. [dostęp June 11, 2017].
 26. Matthew Macklin: One of the best pro wrestling matches ever: Okada vs. Omega II – complete New Japan Dominion 2017 report. W: Pro Wrestling Insider [on-line]. June 11, 2017. [dostęp June 11, 2017].
 27. 【電撃決定!!】なんと15年ぶり!今年の『G1』優勝決定戦の舞台は、8月10日(金)11日(土)12日(日)日本武道館“3連戦”!!【WK12】 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. January 4, 2018. [dostęp January 4, 2018].
 28. Dominion 2009. W: Pro Wrestling History [on-line]. [dostęp August 14, 2015].
 29. Dominion 2010. W: Pro Wrestling History [on-line]. [dostęp August 14, 2015].
 30. Dominion 2011. W: Pro Wrestling History [on-line]. [dostęp August 14, 2015].
 31. Dominion 2012. W: Pro Wrestling History [on-line]. [dostęp August 14, 2015].
 32. 新日本プロレス 2015.7.5 大阪大会 (jap.). W: SKY PerfecTV! [on-line]. [dostęp July 8, 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu (July 8, 2015)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "NJPW Dominion" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy