NU’EST


NU’EST w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NU’EST (Hangul: 뉴이스트, skrót od New Establish Style Tempo) – południowokoreański boysband k-popowy utworzony przez wytwórnię Pledis Entertainment w 2012 roku. Składa się z pięciu członków: JR, Aron, Baekho, Minhyun i Ren. Zespół zadebiutował 15 marca 2012 roku wydając pierwszy single album pt. Face[1].

Nazwa ich oficjalnego fanklubu to L.O.∧.E[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed debiutem | edytuj kod

Przed debiutem członkowie NU’EST wystąpili w wydawnictwach muzycznych swoich kolegów z wytwórni. Byli tancerzami w piosence „Wonder Boy” After School Blue i pojawili się w świątecznej piosence ich wytwórni – „Love Letter”[3]. Wydali także własny teledysk do „Love Letter” jako Pledis Boys[4]. JR pojawił się w teledysku do „Bangkok City” Orange Caramel i wystąpił w solowej piosence Uee – „Sok Sok Sok”. Baekho pojawił się w teledysku do „Play Ur Love” After School, a Minhyun wystąpił w teledysku do „Shanghai Romance” Orange Caramel.

JR, Minhyun, Aron i Ren pojawili się także u boku Lizzy z After School w reklamie New Balance. W czerwcu 2011 roku JR i Baekho pojawili się w programie Hello Counselor i zostali przedstawieni przez Kahi z After School jako dwaj członkowie nowej grupy. Zwróciło to uwagę widzów i stało się przedmiotem zainteresowania internautów[4]. W kwietniu 2012 roku Minhyun i Ren również zwrócili na siebie uwagę jako modele pokazu „Big Park” projektanta Park Yoon-so podczas F/W 2012–13 Seoul Fashion Week[5].

2012: Debiut z Face i Action | edytuj kod

NU’EST, 16 września 2012

NU’EST zadebiutowali wydając pierwszy single album pt. Face 15 marca 2012 roku[1]. Ich debiutancki występ odbył się w programie M Countdown tego samego dnia.

Grupa rozpoczęła nadawanie własnego reality show, Making of a Star: NU’EST Landing Operation, podczas okresu promocyjnego singla[6].

Kolejnym wydawnictwem był minialbum Action, który miał swoją premierę 11 lipca[7] i zostali ambasadorami Koreańskiego Stowarzyszenia Skautów[8]. Przez resztę roku NU’EST skupili się na ekspansji na światowy rynek, organizując imprezy w Japonii, Australii, innych częściach Azji i Stanach Zjednoczonych, w tym występując podczas KCON. W grudniu wystąpili w reklamie McDonald’s[9].

2013–2014: Hello, Sleep Talking, Re:BIRTH i debiut w Japonii | edytuj kod

W styczniu 2013 roku Baekho i Ren zagrali w serialu Jeon Woo-chi, u boku należącej to ich wytwórni, Uee[10]. Grupa powróciła z drugim minialbumem Hello (kor. 여보세요), 13 lutego[11]. Tego samego dnia odbył się ich pierwszy ekskluzywny koncert Show Time NU’EST Time[12]. W okresie promocyjnym członkowie wystąpili w programie SBS MTV Diary, wraz z zespołem Hello Venus[13]. W marcu NU’EST świętowali swoją pierwszą rocznicę koncertem w Japonii, pt. NU’EST Debut 1st Anniversary Live Show Time[14].

22 sierpnia wydali trzeci minialbum Sleep Talking (kor. 잠꼬대), z głównym singlem o tym samym tytule[15].

Aby uczcić 400. odcinek programu Show! Music Core w marcu 2014 roku, Ren wykonał piosenkę „Something” grupy Girl’s Day; obok Minhyuka BtoB, Seungjina z A-Jax i Hongbina VIXX[16].

9 lipca NU’EST wydali pierwszy album studyjny, zatytułowany Re: BIRTH, z głównym singlem „Good Bye Bye”[17]. 30 lipca ukazało się też pierwsze wydawnictwo w Japonii – kompilacja NU’EST BEST IN KOREA[18]. 5 listopada ukazał się pierwszy japoński singel „Shalala Ring”[19].

2015–2016: Promocje w Japonii, Q is. i Canvas | edytuj kod

27 lutego 2015 roku NU’EST wydali cyfrowy singel I’m Bad, a 15 marca jego fizyczną edycję limitowaną, z okazji trzeciej rocznicy. Baekho nie brał udziału nagraniu utworu tytułowego, ponieważ dochodził do siebie po operacji polipów strun głosowych, ale wystąpił w drugim utworze z wydawnictwa – „A Scene Without You” (kor. 나와 같은 차를 마시고 (A Scene Without You))[20][21]. 2 kwietnia Minhyun nagrał utwór „The Aftermath” (kor. 후유증) we współpracy z koreańską artystką niezależną Fromm[22]. 19 kwietnia Aron zakończył swoją pracę jako DJ w programie Music Access stacji Arirang. 3 maja grupa zorganizowała swój pierwszy showcase w Ameryce Północnej w Dallas, zorganizowany przez My Music Taste[23].

20 maja ukazał się drugi japoński singel „NA.NA.NA.Namida” (jap. NA.NA.NA.涙)[24]. 14 sierpnia Aron objął stanowisko DJ-a we własnym programie Aron's Hangout bloku SBS PopAsia[25]. 18 listopada NU’EST wydali swój pierwszy japoński album studyjny, Bridge the World, po wcześniejszym wydaniu utworów „Bridge the World”, „Cherry”, „Access to You” oraz „Eternal Rain”[26].

Czwarty minialbum, Q is., ukazał się 17 lutego 2016 roku, wraz z głównym singlem „Overcome” (kor. 여왕의 기사)[27]. Promowanie płyty rozpoczęli następnego dnia[28].

Kolejny minialbum, pt. Canvas, i towarzyszący mu singel „Love Paint (every afternoon)” ukazały się 29 sierpnia[29].

Po czterech latach od debiutu zespół otrzymał pierwszą nominację do nagrody w programie muzycznym The Show. 6 października ukazał się teledysk do piosenki „Daybreak” z płyty. Utwór ten był specjalnym utworem unitu, śpiewanym przez Minhyuna i JR’a[30].

2017–2018: Produce 101 Season 2 oraz NU’EST W | edytuj kod

Czterech członków zespołu, JR, Baekho, Minhyun i Ren, uczestniczyło w programie survivalowym Produce 101 Season 2 w pierwszej połowie 2017 roku[31]. Podczas uczestnictwa w programie wcześniej wydane albumy, w tym Q is. i Canvas, ponownie pojawiły się na południowokoreańskich rankingach albumów, odzwierciedlając nagły wzrost popularności grupy[32][33]. Po ostatnim odcinku Produce 101 Season 2 wcześniejsze wydawnictwa NU’EST ponownie weszły na listy muzyczne i ukazały się na Gaon Chart[34]. Zespół powrócił do programów muzycznych, aby promować swój singel „Hello” (wydany po raz pierwszy w 2013 roku) i zajął 11 miejsce w rankingu Inkigayo[35]. Program Produce 101 Season 2 zakończył się zwycięstwem jednego z czterech współzawodniczących członków – Minhyunem, który zajął dziewiąte miejsce i został członkiem projektowej grupy Wanna One. W ostatnim odcinku Baekho uplasował się na 13., JR na 14., a Ren na 20. miejscu. Ze względu na charakter kontraktu między członkami Wanna One a CJ E&M, Minhyun promował wyłącznie jako członek Wanna One do stycznia 2019 roku, po czym powrócił do NU’EST[36][37].

Po zakończeniu programu, JR i Ren zostali modelami firmy kosmetycznej Labiotte[38]. Następnie Baekho i Aron dołączyli do swoich kolegów z grupy w promowaniu marki. Ren dołączył do stałej obsady programu rozrywkowego Learning the Hard Way stacji JTBC[39]. Aron pojawił się na singlu Rainy „Loop”[40].

NU’EST kontynuowali promocję jako czteroosobowa specjalna podgrupa, NU’EST W, do czasu powrotu Minhyuna pod koniec stycznia 2019 roku[41].

Od 2019: Happily Ever After, The Table i The Nocturne | edytuj kod

Po powrocie NU’EST ogłosili przedłużenie umowy z Pledis Entertainment[42][43]. 15 marca wydali specjalny cyfrowy singel „Nolae jemog” (kor. 노래 제목) z okazji siódmej rocznicy ich debiutu[44].

3 kwietnia Minhyun wydał cyfrowy singel „Universe” jako przedpremierowy utwór z nadchodzącego albumu grupy[45]. Premierze utworu towarzyszył teledysk nakręcony w Budapeszcie i Mediolanie[46]. W dniach 12–14 kwietnia odbyły się pierwsze od sześciu lat solowe koncerty zatytułowane „Segno”, podczas których zagrali dla 36 tys. widzów[47]. 29 kwietnia został wydany szósty minialbum pt. Happily Ever After wraz z singlem „Bet Bet”, będący pierwszym wydawnictwem od trzech lat oraz ostatnią częścią serii Knight Series[48]. Album znalazł się na szczycie listy Gaon Album Chart. W maju NU’EST wydali oficjalne nagranie audio piosenki „Blessing”, która została nagrana jako kandydatka na ich debiutancką piosenkę w 2012 roku[49].

21 października grupa wydała siódmy minialbum The Table z głównym singlem „Love Me”[50]. Piosenka wygrała we wszystkich pięciu głównych programach muzycznych, co oznaczało również pierwsze zwycięstwo grupy od debiutu[51].

11 maja zespół wydał ósmy minialbum, pt. The Nocturne, wraz z głównym utworem „I'm in Trouble”[52]. Album znalazł się na szczycie tygodniowym listy albumów Gaon Chart[53]. „I'm in Trouble” zadebiutował również na 6 pozycji na liście Gaon Digital Chart[54].

Członkowie | edytuj kod

Podgrupy | edytuj kod

NU’EST M | edytuj kod

W listopadzie 2013 roku Pledis Entertainment ogłosiło utworzenie podgrupy NU’EST M, we współpracy z Yuehua Entertainment, ukierunkowanej na rynek chiński. W jej skład weszli wszyscy członkowie zespołu oraz nowy członek – Jason z Yuehua Entertainment[56]. Podgrupa była aktywna jedynie na chińskim rynku muzycznym. Podgrupa nagrała dwie piosenki: chińskie wersje singli „Face” i „Sleep Talking”. W 2014 roku umowa Pledis Entertainment z Yuehua Entertainment została rozwiązana, wskutek czego Jason opuścił grupę.

NU’EST W | edytuj kod

17 lipca 2017 roku Pledis Entertainment założyło NU’EST W. Grupa składała się z czterech członków NU’EST, promujących razem pod nieobecność Minhyuna (który wówczas promował się z Wanna One)[57]. NU’EST W wydali łącznie trzy minialbumy (W, Here; Who You i Wake; N) przed rozwiązaniem podgrupy w dniu 31 grudnia 2018 roku, wraz z powrotem Minhyuna.

Dyskografia | edytuj kod

Trasy i koncerty | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b FACE (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-21].
 2. NU’EST reveals official fanclub name (ang.). dkpopnews.net. [dostęp 2019-05-21].
 3. Happy Pledis 2012 `Love Letter` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-21].
 4. a b 애프터스쿨 보이즈, 5인조 연말데뷔..팀명 미정 (kor.). star.mt.co.kr. [dostęp 2019-05-21].
 5. 뉴 이스트-민현-렌,'패션쇼 모델 됐어요' (kor.). osen.mt.co.kr. [dostęp 2019-05-21].
 6. 뉴이스트, 리얼리티 통해 매력 발산…‘女心’ 사수 작전 (kor.). sports.donga.com. [dostęp 2019-05-21].
 7. Action (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-21].
 8. NU’EST Becomes Honorary Ambassadors for the Korea Scout Association (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2019-05-21].
 9. 뉴이스트, 패스트푸드 광고 모델 발탁.."새로운 경험” (kor.). osen.mt.co.kr. [dostęp 2019-05-21].
 10. 뉴이스트 백호-렌, '전우치' 감초역활 톡톡 (kor.). asiae.co.kr. [dostęp 2019-05-24].
 11. THE SECOND MINI ALBUM `여보세요` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-24].
 12. NU’EST to Hold Its First Exclusive Concert in February (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2019-05-24].
 13. 헬로비너스, SBS MTV '다이어리' 걸그룹 최초 출연 (kor.). etoday.co.kr. [dostęp 2019-05-24].
 14. NU′EST Celebrates First Anniversary with a Concert in Japan (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2019-05-24].
 15. THE 3rd MINI ALBUM 잠꼬대 (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-24].
 16. ‘음악중심’ 400회, 걸스데이 뛰어 넘을 보이스데이 결성 (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2019-05-24].
 17. NU`EST The First Album `Re:BIRTH` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-05-24].
 18. NU’EST BEST IN KOREA (jap.). Oricon. [dostęp 2019-05-24].
 19. Shalala Ring (jap.). Oricon. [dostęp 2019-05-24].
 20. Special Single `I`m Bad` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-06-06].
 21. NU’EST Releases Special Single “I’m Bad” MV (kor.). soompi.com. [dostęp 2019-06-06].
 22. 후유증 (Feat. 민현 Of 뉴이스트) (kor.). melon.com. [dostęp 2019-06-06].
 23. NU’EST Announce First U.S. Concert (kor.). billboard.com. [dostęp 2019-06-06].
 24. NA.NA.NA.涙 (jap.). Oricon. [dostęp 2019-06-06].
 25. NU’EST's Aron to host his own SBS PopAsia radio show (kor.). sbs.com.au. [dostęp 2019-06-06].
 26. 【撮り下ろし&独占インタビュー】NU’EST① 1stアルバム『Bridge the World』をリリース!「僕たちの音楽で世界に橋をかけよう!」 (jap.). japanese.kpopstarz.com. [dostęp 2019-06-06].
 27. Q is. (kor.). melon.com. [dostęp 2019-06-06].
 28. 뉴이스트 ‘여왕의 기사’, 본격 ‘카툰돌’의 서막 (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2019-06-06].
 29. The 5th Mini Album `CANVAS` (kor.). melon.com. [dostęp 2019-06-06].
 30. Watch: NU’EST Drops Totally Aesthetic MV For Unit Track “Daybreak” (ang.). soompi.com. [dostęp 2019-06-06].
 31. 뉴이스트 측 “‘프로듀스 101’ 출연 확정” (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2019-06-09].
 32. NU'EST get massive popularity spike and re-enter Korean music charts (ang.). sbs.com.au. [dostęp 2019-06-09].
 33. '차트 역주행' 뉴이스트, 프로듀스 101 시즌2 통한 제 2의 전성기 (kor.). sporbiz.co.kr. [dostęp 2019-06-09].
 34. (‘프듀2’ 그 후③) ‘차트 역주행’ 뉴이스트, 꽃길 예약 (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2019-06-09].
 35. 뉴이스트(NU’EST), ‘여보세요’로 ‘인기가요’ 11위 등극…‘명실상부한 역주행 곡’ (kor.). topstarnews.net. [dostęp 2019-06-09].
 36. YMC '프듀101' 시즌2 멤버들 계약 확정.."시즌1과 비슷"(공식) (kor.). star.mt.co.kr. [dostęp 2019-06-09].
 37. 프로듀스 101' 아이돌 시장 지각변동 이끌까 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2019-06-09].
 38. 뉴이스트 김종현-최민기, 화장품 모델 발탁 “깨끗한 이미지” (kor.). newsen.com. [dostęp 2019-06-09].
 39. 박준형·소유·소진·정기고·최민기, JTBC2 ‘사서고생’ 출연 (kor.). osen.mt.co.kr. [dostęp 2019-06-09].
 40. 오캬 레이나, 31일 솔로 컴백…뉴이스트 아론 피쳐링 (kor.). isplus.live.joins.com. [dostęp 2019-06-09].
 41. 뉴이스트 측 "4인 휴식→컴백 준비, 황민현 활동 지원" (kor.). osen.mt.co.kr. [dostęp 2019-06-09].
 42. 뉴이스트 5人, 플레디스와 재계약 체결 "더 성장한 모습 보여줄 것" (kor.). xportsnews.com. [dostęp 2020-02-20].
 43. NU’EST renews contract with Pledis (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2020-02-20].
 44. '7주년' 뉴이스트, 3년만 완전체 컴백..화려한 귀환(공식) (kor.). star.mt.co.kr. [dostęp 2020-02-20].
 45. 넌 나의 유니버스..뉴이스트 컴백한 민현, 감성보컬의 취향저격 (kor.). sportalkorea.com. [dostęp 2020-02-20].
 46. "나만의 언어로" 황민현, 행복을 바라는 별의 노래 (kor.). hankookilbo.com. [dostęp 2020-02-20].
 47. 데뷔 7년만 '체조' 입성한 뉴이스트, 포기하지 않아 빛난 '꿈' (kor.). news1.kr. [dostęp 2020-02-20].
 48. NU'EST Makes Regal Return with 'Bet Bet': Watch the Music Video (ang.). billboard.com. [dostęp 2020-02-20].
 49. 뉴이스트 ‘데뷔 B곡’ 5일 음원 기습공개 ‘팬 깜짝 선물’ (kor.). sports.khan.co.kr. [dostęp 2020-02-20].
 50. The 7th Mini Album ‘The Table’ (kor.). melon.com. [dostęp 2020-02-20].
 51. 뉴이스트, 미니7집 'The Table' 활동 성료‥음방 5관왕 대미 장식 (kor.). heraldcorp.com. [dostęp 2020-02-20].
 52. 뉴이스트만의 야상곡…9년차의 과감한 변신 (kor.). joins.com. [dostęp 2020-07-02].
 53. '대세' 뉴이스트, 'The Nocturne' 가온차트 4관왕 쾌거…파죽지세 행보 (kor.). xportsnews.com. [dostęp 2020-07-02].
 54. '뉴이스트, 20주차 가온차트서 3관왕…아이유 2관왕 영예 (kor.). donga.com. [dostęp 2020-07-02].
 55. NU’EST Profile (kor.). pledis.co.kr. [dostęp 2019-05-21].
 56. NU’EST to Debut in China as NU’EST-M with New Member (ang.). soompi.com. [dostęp 2019-06-03].
 57. 뉴이스트, 워너원 민현 제외 새 유닛 ‘뉴이스트 W’ 론칭 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2019-06-03].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "NU’EST" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy