NXT TakeOver: Dallas


NXT TakeOver: Dallas w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NXT TakeOver: Dallas było galą profesjonalnego wrestlingu z cyklu gal NXT TakeOver wyprodukowaną przez federację WWE. Odbyła się 1 kwietnia 2016 w Dallas w Teksasie podczas weekendu z WrestleManią 32 i była emitowana na WWE Network. Jednym z najważniejszych wydarzeń gali był debiut Shinsuke Nakamury w WWE.

Spis treści

Produkcja | edytuj kod

Przygotowania | edytuj kod

 Główny artykuł: NXT TakeOver (cykl gal).

Cykl gal NXT TakeOver rozpoczął się 29 maja 2014, kiedy to brand WWE NXT otrzymał swoją drugą ekskluzywną galę na WWE Network pod nazwą NXT TakeOver[4]. W kolejnych miesiącach nazwa "TakeOver" stała się główną częścią nazwy kolejnych specjalnych gal NXT, które miały dodatkowe podtytuły, jak przykładowo NXT TakeOver: Fatal 4-Way, NXT TakeOver: R Evolution czy też NXT TakeOver: Rival[5][6][7]. NXT TakeOver: Brooklyn było pierwszym TakeOver wyprodukowanym poza Full Sail University[8], zaś NXT TakeOver: London było pierwszym, który odbył się poza terenami Stanów Zjednoczonych[9]. NXT TakeOver: Dallas było dziewiątą galą cyklu i pierwszą w 2016 roku.

Storyline'y | edytuj kod

 Osobny artykuł: Wrestling.

NXT TakeOver: Dallas oferowało walki profesjonalnego wrestlingu z udziałem różnych wrestlerów z istniejących oskryptowanych rywalizacji i storyline'ów, które były kreowane na tygodniówce NXT. Wrestlerzy byli przedstawiani jako heele (negatywni, źli zawodnicy i najczęściej wrogowie publiki) i face'owie (pozytywni, dobrzy i najczęściej ulubieńcy publiki), którzy rywalizują pomiędzy sobą w seriach walk mających w budować napięcie. Punktem kulminacyjnym rywalizacji są walki na galach PPV lub serie pojedynków[10][11].

Finn Bálor vs. Samoa Joe | edytuj kod

Na NXT TakeOver: London, Bálor obronił NXT Championship w walce z Samoa Joem[12]. O miano pretendenta do tytułu mistrzowskiego zaczęli rywalizować Joe, Baron Corbin oraz powracający po przerwie spowodowanej kontuzją Sami Zayn. Triple Threat match pomiędzy trzema zawodnikami zakończył się no-contestem po tym, jak Zayn i Joe jednocześnie zmusili Corbina do poddania się[13]. Zayn i Joe zmierzyli się ze sobą jeszcze raz, 17 lutego, jednak i ten pojedynek nie wyłonił nowego pretendenta do tytułu[14]. Rywale zawalczyli po raz kolejny, tym razem w 2 Out Of 3 Falls matchu. Zwycięzcą okazał się Samoa Joe[15].

Sami Zayn vs. Shinsuke Nakamura | edytuj kod

Po przegranej Samiego Zayna w walce z Samoa Joem, Manager Generalny NXT, William Regal, ogłosił, że na NXT TakeOver: Dallas Zayn zmierzy się z najnowszym nabytkiem NXT – Shinsuke Nakamurą[16].

Austin Aries vs. Baron Corbin | edytuj kod

Austin Aries zadebiutował w NXT 2 marca 2016 roku. Podczas wejścia na ring został zaatakowany przez Barona Corbina. W następnym tygodniu William Regal zarządził walkę pomiędzy Ariesem a Corbinem na NXT TakeOver: Dallas[17].

American Alpha vs. The Revival | edytuj kod

Na gali WWE Roadblock, The Revival (Scott Dawson i Dash Wilder) zdołali obronić tytuły mistrzowskie tag-team NXT w starciu przeciwko Enzo Amore'owi i Colinowi Cassady'emu[18]. 16 marca na NXT, American Alpha (Jason Jordan i Chad Gable) pokonali The Vaudevillains w walce o miana pretendenckie do NXT Tag Team Championship[19].

Bayley vs. Asuka | edytuj kod

13 stycznia na NXT odbył się Battle Royal z udziałem wrestlerek NXT. Battle Royal miał wyłonić nową pretendentkę do NXT Women′s Championship, będącego w posiadaniu Bayley. Walkę zwyciężyła Carmella[20], jednak nie zdołała pokonać Bayley. Po walce Eva Marie i Nia Jax zaatakowały Bayley i Carmellę, jednak wkrótce zostały powstrzymane przez Asukę[21]. Asuka wyzwała mistrzynię NXT na walkę o jej tytuł. 16 marca, Bayley i Asuka wspólnie pokonały Marie i Jax, a po walce William Regal ogłosił, że na następnym TakeOver Bayley będzie broniła tytułu mistrzowskiego w walce z Asuką[22].

Gala | edytuj kod

Zwycięzca walki wieczoru NXT TakeOver: Dallas, Finn Bálor, na tejże gali.

Komentatorzy | edytuj kod

NXT TakeOver: London komentowali Corey Graves i Tom Phillips. Panel pre-show poprowadzili Renee Young, Lita i Mauro Ranallo. Cathy Kelley przeprowadziła wywiad z Samim Zaynem[23].

Główne show | edytuj kod

Galę rozpoczęło przemówienie Triple H'a. Pierwszą walką NXT TakeOver: Dallas było starcie o NXT Tag Team Championship między mistrzami The Revival (Scott Dawson i Dash Wilder) a pretendentami American Alpha (Chad Gable i Jason Jordan). American Alpha wykonało finisher drużynowy Grand Amplitude na zdezorientowanym Scotcie Dawsonie i wygrało walkę[23][24].

Austin Aries zadebiutował w walce z Baronem Corbinem. Aries skontrował End of Days Corbina, wykonał roll-up i zdobył przypięcie[23].

Kolejnym debiutantem na NXT TakeOver: Dallas był Shinsuke Nakamura. Jego dwudziestominutowa walka z Samim Zaynem zakończyła się zwycięstwem Nakamury; debiutant wykonał Bomaye, po czym przypiął przeciwnika. Po walce, Nakamura i Zayn podali sobie ręce w geście szacunku[23].

Następną walką gali był pojedynek o NXT Women's Championship. Mistrzyni Bayley broniła tytułu w walce z Asuką. Pretendentka do mistrzostwa skontrowała Bayley-to-Belly, po czym założyła mistrzyni dźwignię Asuka Lock. Bayley utraciła przytomność, na skutek czego sędzia przerwał walkę, ogłaszając Asukę nową mistrzynią kobiet NXT. Tym samym, Asuka przerwała najdłuższe panowanie od czasu powstania NXT Women's Championship (223 dni)[24].

Na widowni obecni byli Jim Ross, Michelle Beadle, Funaki, japoński wrestler Kota Ibushi, Stephanie McMahon oraz Bobby Roode[23].

Walka wieczoru | edytuj kod

Walką wieczoru NXT TakeOver: Dallas był pojedynek o NXT Championship pomiędzy mistrzem "Demonem" Finnem Bálorem a pretendentem do tytułu Samoą Joem. Podczas walki zawodnicy zderzyli się głowami i Joe zaczął krwawić; co kilka minut medycy przerywali walkę, aby móc oczyścić ranę zawodnika. Po wymianie finisherów, Bálor skontrował Coquina Clutch odbijając się od narożnika i przytrzymując łopatki Joego na macie. Sędzia doliczył do trzech i ogłosił Bálora zwycięzcą krwawej walki[23].

Odbiór gali | edytuj kod

Gala otrzymała bardzo dobre noty od krytyków, którzy w większości chwalili debiut Shinsuke Nakamury i jego walkę z Samim Zaynem.

Rick Foster z wrestleview.com pochwalił walkę Nakamury i Zayna, jak również krwawą walkę wieczoru. Uznał NXT TakeOver: Dallas za najlepszą galę jaką obejrzał na żywo[25].

James Caldwell z Pro Wrestling Torch przyznał walce Nakamury z Zaynem 10 gwiazdek na 5. Drugim najwyżej ocenionym przez niego starciem była walka wieczoru (3,5 gwiazdki), a trzecim – pojedynek kobiet (3,25 gwiazdki)[26].

Kyle Johnson z Wrestling Observer napisał artykuł, w którym skupił się na Baronie Corbinie i jego występach na NXT TakeOver: Dallas i WrestleManii 32. Porównał dwa eventy i uznał NXT TakeOver: Dallas za lepszą galę wrestlingu[27].

Ravi Sinha z IGN India również porównał wie wyżej wymienione gale. Napisał, że podczas gdy WrestleMania dłużyła się i nie zachwycała, NXT TakeOver: Dallas pokazał prawdziwy wrestling i dobre scenariusze[28].

Nick Schwartz z FoxSport.com uznał walkę Nakamury z Zaynem za "20 minut niemal idealnego wrestlingu"; według niego, starcie to przyćmiło całą WrestleManię[29].

Wydarzenia po gali | edytuj kod

Po obronie tytułu na gali, Finn Bálor stał się najdłużej panującym mistrzem NXT. Jego trwające 292 dni panowanie zostało przerwane przez Samoa Joego, 21 kwietnia na house showie w Lowell w Massachusetts[30].

Baron Corbin wziął udział w Andre The Giant Memorial Battle Royalu na WrestleManii 32, debiutując w głównym rosterze WWE. Zdołał wygrać starcie[27].

Wyniki walk | edytuj kod

Asuka tuż po zdobyciu NXT Women’s Championship.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Triple H. Twitter. [dostęp 23-03-2016].
 2. NXT Champion Finn Bálor vs. Samoa Joe | WWE, www.wwe.com [dostęp 2017-11-19]  (ang.).
 3. WWE NXT Takeover And HOF Attendance, Asuka To Tokyo, WWE Programming Expanding In Russia? - WrestlingInc.com, wrestlinginc.com [dostęp 2017-11-19]  (ang.).
 4. Nolan Howell: Neville tops Kidd at NXT Takeover. W: canoe.ca [on-line]. [dostęp 3 July 2015].
 5. Nolan Howell: Neville shocks, defies odds at NXT Takeover: Fatal 4 Way. W: Canoe.ca [on-line]. SLAM! Wrestling. [dostęp 13 September 2014].
 6. Caldwell James: Caldwell's WWE NXT Takeover results 12/11: Complete virtual-time coverage of Neville vs. Zayn for the NXT Title, Itami & Balor, Charlotte, Kevin Steen/Owens's debut, Corey Graves retires. Pro Wrestling Torch. [dostęp 15 December 2014].
 7. James Caldwell: NXT News: Big title changes on "Takeover" special, tournament finals, pre-show dark match, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 13 February 2015].
 8. Justin James: JAMES'S WWE "NXT TAKEOVER: BROOKLYN" REPORT 8/22: Balor vs. Owens ladder match for NXT Title, epic Women's match, Tag Titles, Samoa Joe, Liger, dignitaries in the crowd; Overall Reax. Pro Wrestling Torch. [dostęp 23 August 2015].
 9. Jason Namako: Triple H reveals NXT live special set for London in December. W: wrestleview.com [on-line]. [dostęp 28 August 2015].
 10. Ed Grabianowski: How Pro Wrestling Works. W: HowStuffWorks, Inc. [on-line]. Discovery Communications. [dostęp 5 March 2012].
 11. Live & Televised Entertainment. WWE. [dostęp 21 March 2012].
 12. NXT TakeOver: London results, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 13. Sami Zayn vs. Baron Corbin vs. Samoa Joe - NXT Championship No. 1 Contender's Match: WWE NXT, January 27, 2016, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 14. Sami Zayn vs. Samoa Joe - NXT Championship No. 1 Contender's Match: WWE NXT, February 17, 2016, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 15. NXT results: Who won hour-long No. 1 Contender's Match - Zayn or Joe?, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 16. Zayn meets debuting Nakamura at TakeOver, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 17. Aries out for payback against Corbin at TakeOver: Dallas, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 18. WWE Roadblock results: In a controversial thrill ride, The Game neutralized The Lunatic Fringe, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 19. Can American Alpha dethrone The Revival in Dallas?, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 20. NXT Women's Championship No. 1 Contender's Battle Royal: WWE NXT, January 13, 2016, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 21. Bayley vs. Carmella - NXT Women's Championship Match: WWE NXT, February 10, 2016, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 22. Bayley to defend against Asuka at TakeOver: Dallas, www.wwe.com [dostęp 2016-03-20] .
 23. a b c d e f WWE NXT 'Takeover: Dallas' Results - New Champions, Shinsuke Nakamura Arrives, Austin Aries, More - WrestlingInc.com, WrestlingInc.com [dostęp 2016-06-22] .
 24. a b Finn Bálor withstands Samoa Joe’s onslaught at NXT TakeOver: Dallas, www.wwe.com [dostęp 2016-06-22] .
 25. 4/1 NXT TakeOver Dallas Review: Dallas proves that NXT is no longer developmental, most fun ever attending a live event, Wrestleview.com, 4 kwietnia 2016 [dostęp 2016-06-16]  (ang.).
 26. 4/1 NXT Takeover: Dallas Results - CALDWELL'S Complete Live Report on Nakamura vs. Zayn -, www.pwtorch.com, 2 kwietnia 2016 [dostęp 2016-06-16]  (ang.).
 27. a b ALL HAIL: BARON CORBIN’S RISE TO WRESTLEMANIA GLORY, „WON/F4W” [dostęp 2016-06-16] .
 28. IGN India examines how WrestleMania 32 stacked up against NXT Takeover, IGN India, 4 kwietnia 2016 [dostęp 2016-06-16]  (ang.).
 29. NickN. Schwartz NickN., Shinsuke Nakamura delivered the best match of WrestleMania weekend, FOX Sports [dostęp 2016-06-16] .
 30. Samoa Joe captures NXT Championship at Live Event, www.wwe.com [dostęp 2016-06-16] .
 31. a b c Marc Middleton: WWE NXT 'Takeover: Dallas' Match Moved From The Main Card, Another Dark Match. 2016-04-01. [dostęp 2016-04-02].
 32. a b c d e NXT TV TAPING SPOILERS: A KILLER TAKEOVER DALLAS CARD IS FINALIZED. Wrestling Observer Staff, January 27, 2016. [dostęp February 3, 2016].
 33. a b c d e NXT TakeOver: Dallas. www.wwe.com, 2016-04-01. [dostęp 2016-04-02].
 34. Richard Gray: AUSTIN ARIES VS. BARON CORBIN ANNOUNCED FOR WWE NXT TAKEOVER: DALLAS. January 27, 2016. [dostęp January 27, 2016].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "NXT TakeOver: Dallas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy