Na Wspólnej


Na Wspólnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na Wspólnejpolski serial obyczajowy emitowany na antenie TVN od 27 stycznia 2003.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Ulica Wspólna w Warszawie

Osią fabuły są losy przyjaciół, dawnych wychowanków domu dziecka, którzy jako dorośli ludzie zakładają spółdzielnię, zarządzającą apartamentowcem przy tytułowej ulicy Wspólnej 17 w Warszawie.

Na Wspólnej jest międzynarodowym formatem firmy Fremantle. Jego pierwowzorem jest niemiecki serial codzienny Unter Uns (pol. Między nami), emitowany od 28 listopada 1994 w telewizji RTL. Oryginalną wersją formatu jest produkcja węgierska, nosząca tytuł Barátok közt(węg.) (pol. Wśród przyjaciół), emitowana w telewizji RTL Klub od 26 października 1998. Na licencji, oprócz wersji polskiej, powstały także wersja czeska, nosząca tytuł Ulice (pol. Ulica), emitowana od 2 września 2005 w telewizji TV Nova oraz słowacka, nosząca tytuł Medzi nami (pol. Między nami), emitowana w latach 2005–2006 w telewizji Markiza.

Na Wspólnej kilka razy zmieniało porę emisji, na początku emitowane było od poniedziałku do piątku o 20.10. Od września 2004 skrócono emisję odcinków do czterech razy w tygodniu (od poniedziałku do czwartku) o 21.00. Kilka miesięcy później serial ukazywał się o 20.55. We wrześniu 2008 przeniesiono porę emisji na 20.10 ze względu na konkurencyjny serial M jak miłość, który miał być pokazywany wówczas o 20.40 w TVP2. W miejsce tego serialu pojawił się nowy pt. Barwy szczęścia. Ze względu na malejącą oglądalność Na Wspólnej TVN zdecydował się przenieść serial na godzinę 20.05 po programie Uwaga!. Od 13 stycznia 2014 Na Wspólnej przeniesiono na godzinę 20.15 z powodu emisji programu kulinarnego Doradca smaku, którego emisja przypada na godzinę 20.10. 22 listopada 2007 padł rekord oglądalności serialu – Na Wspólnej obejrzało niemal 5 milionów widzów. W 2009 oglądalność tej produkcji plasowała się ona na poziomie około 2 mln widzów[1]. Pilotażowy odcinek serialu został wyemitowany 30 sierpnia 2002.

Tytułowy utwór wykonuje Krzysztof Krawczyk, do którego muzykę skomponowali Krzesimir Dębski i Grzegorz Daroń, zaś tekst napisał Andrzej Ignatowski.

Serial był nominowany do Telekamer. W 2005 nominowany został w kategorii serial, natomiast w latach 2006, 2007 i 2008 nominowany w kategorii serial obyczajowy. Zdobył Telekamerę 2008[2]. W 2011 nominowany został w kategorii serial codzienny, a w 2013 roku otrzymali drugą Telekamerę w tej samej kategorii[3].

Od pierwszego odcinka serial nadawany był w formacie 4:3, a od lutego 2008 w formacie panoramicznym 16:9. Od 6 września 2010 serial jako drugi z kolei serial codzienny realizowany jest w technologii wysokiej rozdzielczości HD. Emisje HD można oglądać na kanale TVN HD.

3 września 2008 została wydana książka Elżbiety Bogusławskiej-Przybysz pt. Kuchnia na Wspólnej. Przedstawia ona bohaterów i aktorów serialu Na Wspólnej poprzez pryzmat ich zwyczajów i upodobań kulinarnych. Czytelnik zagląda do kuchni głównych bohaterów i do baru Na Wspólnej.

9 września 2008 został wyemitowany 1000. odcinek, 14 stycznia 2015 – 2000. odcinek, zaś 2 stycznia 2020 – 3000. odcinek[4].

Bohaterowie | edytuj kod

Obecni | edytuj kod

 • Maria i Włodzimierz Zięba – Maria Zięba (Bożena Dykiel) siostra Róży. Prowadzi bar U Marii z mężem – Włodkiem Ziębą (Mieczysław Hryniewicz). Ten natomiast jest radnym gminy i przyjacielem Damiana. Oboje są rodzicami trójki dzieci – Moniki, Grzegorza, Renaty i adoptowanego Bogdana, a także dziadkami Kajetana i Mani oraz przybranymi dziadkami Jarka, Kasi, Franka i Michaliny.
 • Renata Kraszewska i Sławomir Dziedzic – Renata Kraszewska (Marta Jankowska) córka Marii i Włodka. W wypadku samochodowym zginęli jej dwaj synowie. Jest w związku ze Sławomirem Dziedzicem (Mariusz Słupiński), który z byłą żoną Marzeną ma córkę Darię. Policjant. Oboje sprawują opiekę nad Dominikiem.
 • Daria Dziedzic (Maja Andrzejczuk) – córka Sławomira i Marzeny Dziedzic.
 • Monika i Damian Cieślik – Monika Zięba (Sylwia Gliwa) córka Marii i Włodka Ziębów. Była związana z Tadeuszem i Konradem. Pracowała w domu spokojnej starości. Żona Damiana Cieślika (Waldemar Błaszczyk), który jest senatorem. Przyjaciel Włodka. Był zakochany w Żanecie. Mają syna Kajetana.
 • Bogdan i Joanna Berg – Bogdan Berg (Wojciech Brzeziński) adoptowany syn Marii i Włodka Ziębów. Ojciec trójki dzieci: Franka, Kasi i Jarka. Z żoną Joanną Budzyńską (Anna Cieślak) ma córkę Michalinę. Ta jest weterynarzem w klinice. Przy porodzie zmarł ich syn Mateusz.
 • Jarosław Berg (Wojciech Rotowski) – najstarszy syn Bogdana. Obecnie mieszka w mieszkaniu studenckim z dziewczyną Elizą i przyjaciółmi ze studiów.
 • Katarzyna Berg (Julia Chatys) – najstarsza córka Bogdana. Spotykała się z Dominikiem.
 • Franciszek Berg (Natan Czyżewski) – najmłodszy syn Bogdana.
 • Michalina Berg (Zoe Messy) – najmłodsza córka Bogdana i Joanny.
 • Żaneta i Wojciech Szulc – Żaneta Zięba (Anna Guzik) była żona Grzegorza Zięby, z którym ma córkę Marysię. Pracuje jako asystentka w biurze senatora Cieślika. Ma męża Wojciecha (Wojciech Błach), który jest instruktorem jazdy.
 • Maria „Mania” Zięba (Zuzanna Kaszuba) – córka Żanety i Grzegorza Ziębów. Wnuczka Marii i Włodka. Ojcem nazywa męża mamy – Wojciecha.
 • Izabela i Jerzy Dudek – Izabela Brzozowska (Anna Korcz) wdowa po Wiktorze Brzozowskim (zginął w wypadku samochodowym). Z Wiktorem ma syna, Maksa. Jest żoną pisarza Jerzego Dudka (Wojciech Wysocki). Mają córkę – Klementynę.
 • Maks Brzozowski (Adam Fidusiewicz) – syn Wiktora i Izabeli Brzozowskich. Ma przyrodnią siostrę Klementynę i przyrodniego brata Kubę. Ma żonę Ilonę Zdybicką, z którą ma syna Wiktorka. Ukończył gdańską ASP.
 • Ilona Zdybicka (Anna Samusionek) – właścicielka agencji nieruchomości. Ma męża Maksa Brzozowskiego, z którym ma syna Wiktorka.
 • Kinga i Michał Brzozowscy – Michał Brzozowski (Robert Kudelski) brat Wiktora i Andrzeja Brzozowskich. Wychowywał się w domu dziecka. Choruje na guza mózgu. Jego żoną jest Kinga (Ilona Wrońska). Miała romans z Wiktorem. Dwukrotnie brali ślub. Mają syna Ignacego.
 • Ignacy Brzozowski (Bartłomiej Kaszuba) – syn Michała i Kingi Brzozowskich.
 • Barbara i Krzysztof Smolni – Barbara Brzozowska (Grażyna Wolszczak) córka Janiny Kosowskiej. Była żoną Andrzeja Brzozowskiego, ma z nim dwoje dzieci: Karolinę i Daniela oraz syna Kubę, którego ojcem jest Wiktor Brzozowski. Wychowywała się w domu dziecka. Ma męża Krzysztofa Smolnego (Łukasz Konopka). Były szef Kingi Brzozowskiej. Ma dwóch synów – Grześka i Przemka.
 • Daniel Brzozowski (Michał Tomala) – jest synem Barbary i Andrzeja Brzozowskich. Studiuje informatykę.
 • Jakub Brzozowski (Kacper Łukasiewicz) – jest synem Barbary Brzozowskiej i Wiktora Brzozowskiego, jednak za ojca od zawsze uznaje swojego stryja – Andrzeja.
 • Ewa Ostrowska (Ewa Gawryluk) – była żoną Romana Hoffera oraz Leszka Nowaka, żona Arkadiusza Ostrowskiego. Matka Igora Nowaka.
 • Roman i Honorata Hoffer – Roman Hoffer (Waldemar Obłoza) jego pociechami są córka Marta i syn Kamil. Jego żoną była Ewa oraz Ilona. Obecnie ma żonę Honoratę Leśniewską (Aleksandra Konieczna), która ma syna Mikołaja. Pracuje w sklepie z ubraniami.
 • Igor Nowak i Elżbieta Marcinek – Igor Nowak (Jakub Wesołowski) jest synem Ewy Ostrowskiej i Leszka Nowaka. Z zawodu masażysta, jednak pracuje jako dziennikarz w gazecie. Po śmierci swojej byłej dziewczyny Magdy, samotnie wychowuje córkę – Julię. Związany z Elżbietą Marcinek (Paulina Chapko). Pracowała w fundacji. Była żona Jakuba Marcinka.
 • Julia Nowak (Lena Jonik/Maja Oświecińska) – córka Igora Nowaka i Magdy Żebrowskiej.
 • Kamil i Zuzanna Hoffer – Kamil Hoffer (Kazimierz Mazur) syn Romana Hoffera i Ilony Hoffer. Lekarz. Mąż Zuzanny Hoffer (Małgorzata Socha). Z zawodu projektantka ogrodów, jednak obecnie pracuje w agencji modelek. Jest nosicielką wirusa HIV. Wspólnie adoptowali Ulę i opiekowali się Tosią Lipiec.
 • Ula Hoffer (Ania Niedźwiecka/Sherazade Wolff) – adoptowana córka Kamila i Zuzanny Hoffer. Choruje na cukrzycę.
 • Tosia Lipiec (Julia Lewenfisz-Górka) – opiekowali się nią Kamil i Zuzanna. Jest córką zmarłej pacjentki Kamila. Obecnie opiekuje się nią jej biologiczny ojciec – Piotr Kornacki.
 • Marta Konarska i Olaf Kubicki – Marta Konarska (Joanna Jabłczyńska) córka Romana Hoffera i zmarłej Ilony Hoffer. Była żona Filipa i matka Ksawerego. Była zaręczona z Januszem i związana z Pawłem. Pracuje jako dziennikarka w gazecie. Związana z Olafem Kubickim (Maciej Brzoska). Jest instruktorem crossfit w ośrodku Izy.
 • Ksawery Konarski (Maciej Poppe/Adam Tomaszewski) – syn Filipa i Marty Konarskich.
 • Filip Konarski (Marcin Chochlew) – pochodzi z zamożnej, artystycznej rodziny. Studiuje na warszawskiej ASP. Jego najlepszym przyjacielem był Maks Brzozowski. Były mąż Marty, z którą ma syna Ksawerego. Związany z Iwoną.
 • Danuta i Marek Zimińscy – Danuta Zimińska (Lucyna Malec) dyrektor szkoły oraz nauczycielka biologii i wychowania do życia w rodzinie. Jest matką Oli i Małgosi, a także kuzynką Ewy Hoffer. Miała męża Marka Zimińskiego (Grzegorz Gzyl). Wraz z rodziną przeprowadził się do Warszawy ze Szczytna. Wraz z przyjacielem Stefanem Dębkiem prowadzi restaurację.
 • Małgorzata Zimińska (Anna Kerth) – córka Danuty i Marka Zimińskich. Studiowała polonistykę. Uczy języka niemieckiego w gimnazjum. Jest związana z Błażejem, z którym ma syna Marka.
 • Mikołaj Leśniewski i Nicole Sulinsky – Mikołaj Leśniewski (Krzysztof Wieszczek) jest synem Honoraty Leśniewskiej. Ma żonę Nicole Sulinsky (Maria Niklińska), która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Mają syna Stefana.
 • Stefan i Halina Dębek – Stefan Dębek (Maciej Kujawski) jest przyjacielem Marka. Wspólnie z nim prowadzi restaurację. Ma żonę Halinę Dębek (Katarzyna Żak). Jest przyjaciółką Danuty.
 • Weronika Wilk-Roztocka (Renata Dancewicz) – adoptowana córka Jana i Marianny Wilków, którzy zginęli w wypadku samochodowym. Wychowywała się w domu dziecka. Skończyła studia prawnicze. Ma córkę z Petrusem – Antosię. Jest wdową po Adamie Roztockim, z którym ma syna, Kacpra. Przyjaciółka Basi.
 • Agnieszka Olszewska (Katarzyna Walter) – szefowa Weroniki Wilk. Prowadzi kancelarię. Jest przyjaciółką Romana Hoffera.
 • Rafał Sobczak (Lech Mackiewicz) – były partner Agnieszki Olszewskiej. Pracuje jako nauczyciel w gimnazjum muzycznym.
 • Eliza Cielecka (Katarzyna Chorzępa) – dziewczyna Jarosława Berga. Pracuje w fińskiej firmie. Przyjaźni się z Sandrą.
 • Norbert Owczarek (Michał Malinowski) – współlokator Jarosława Berga. Jest nauczycielem wychowania fizycznego. Przyjaciel Bruna. Związany z Agatą Kochańską.
 • Bruno Krawczyk (Dawid Czupryński) – współlokator Jarosława Berga. Kuzyn Sandry. Przyjaciel Norberta.
 • Sandra Gawriłow (Michalina Robakiewicz) – współlokatorka Jarosława Berga. Kuzynka Bruna. Żona Michela. Przyjaźni się z Elizą.
 • Michaił Gawrilow (Mariusz Ochociński) – współlokator Jarosława Berga. Pochodzi z Białorusi. Mąż Sandry.
 • Dominik Kamiński (Mateusz Gąsiewski) – podopieczny Renaty Kraszewskiej i Sławka Dziedzica. Były chłopak Kasi Berg.
 • Leszek Nowak (Wojciech Majchrzak) – były mąż Ewy Ostrowskiej. Jest mężem Gabrieli Nowak. Ojciec Igora i Tomka. Wychowywał się w domu dziecka. Pracuje jako taksówkarz.
 • Tomasz Nowak (Kamil Krawczykowski/Krzysztof Chodorowski) – przyrodni brat Igora Nowaka. Syn Leszka Nowaka i Krystyny Michalskiej (Joanna Kurowska). Jest narzeczonym Anastazji Trzcińskiej.
 • Dariusz Żbik (Michał Mikołajczak) - wzięty adwokat.

Dawni | edytuj kod

 • Przemysław G. Wiśniewski (Michał Lesień) – organizator uroczystości weselnych.
 • Piotr Mierzejewski (Andrzej Deskur) – były mąż Małgorzaty Zimińskiej.
 • Mirosława Mierzejewska (Hanna Bieniuszewicz) – matka Piotra, teściowa Małgorzaty.
 • Jan Roztocki (Wojciech Alaborski) – ojciec Adama Roztockiego. Prawnik, prowadził kancelarię.
 • Alicja Domaniewska (Agnieszka Czekańska) – córka Jana i Marianny Wilków, po ich śmierci ona i jej siostra trafiły do różnych domów dziecka. Jej siostrą jest Weronika.
 • Grzegorz Zięba (Leszek Lichota) – syn Marii i Włodka Ziębów. Były mąż Żanety. Ojciec Marysi Zięby.
 • Borys Orlow (Ołeh Sawkin) – były partner Ewy.
 • Katarzyna Sarnecka (Marta Wiśniewska) – prostytutka, która uwiodła Igora Nowaka.
 • Stefan Maciejewski (Marek Litewka) – mężczyzna, którego poznał Włodek łowiąc ryby.
 • Róża Paprocka (Halina Rasiakówna) – siostra Marii Zięby.
 • Bartek Krzeptowski (Michał Gadomski) – był kierowcą Wiktora. Przyjaźnił się z Romanem, Konradem i Leszkiem oraz Moniką i Weroniką.
 • Konrad Bartczak (Marcin Władyniak) – były chłopak Moniki. Przyjaźnił się z Bartkiem. Robił nielegalne interesy z Wiktorem, Michałem i Leszkiem.
 • Anna Bednarczyk (Agata Moszumańska) – była dziewczyna Igora Nowaka. Umarła.
 • Urszula (Edyta Herbuś) – była dziewczyna Igora Nowaka.
 • Paula (Paulina Klimaszewska) – była sympatia Igora Nowaka.
 • Robert (Paweł Domagała) – mężczyzna pracujący na stacji benzynowej.
 • Piotr Czubak (Maciej Jachowski) – były mąż Małgorzaty Zimińskiej.
 • Sebastian Petrus (Paweł Deląg/Robert Jarociński) – biologiczny ojciec Antosi Wilk.
 • Henryk Magnowski (Wojciech Duryasz) – mąż Ludwiki.
 • Iga Konarska (Małgorzata Pieczyńska) – matka Filipa Konarskiego. Przez wiele lat z mężem mieszkała w Szwajcarii.
 • Andrzej Brzozowski (Tomasz Schimscheiner) – były mąż Barbary, ma dwoje dzieci: Karolinę i Daniela. Andrzej jest ojczymem Kuby, który jest synem Wiktora. Brat Michała Brzozowskiego i nieżyjącego Wiktora. Wychowywał się w domu dziecka.
 • Ludwika Sobczak (Hanna Stankówna) – matka Rafała Sobczaka. Zmarła na zespół Alzheimera. Żona Henryka.
 • Karolina Brzozowska (Matylda Damięcka) – córka Barbary i Andrzeja Brzozowskich, wyjechała do Stanów Zjednoczonych.
 • Wiktor Brzozowski (głosu użyczył Piotr Fronczewski) – brat Andrzeja i Michała Brzozowskich, mąż Izabeli, ojciec Maksa i Kuby Brzozowskich (syna Basi). Wychowywał się w domu dziecka. Zginął w wypadku samochodowym.
 • Sylwia Gajewska (Dorota Chotecka-Pazura) – była żona Janusza. Matka Patryka.
 • Janusz Gajewski (Radosław Pazura) – pilot, był zaręczony z Martą Konarską.
 • Adam Roztocki (Zbigniew Stryj) – był mężem Weroniki Wilk. Mają syna Kacpra Roztockiego. Przybrany ojciec Antosi Wilk. Zmarł w wyniku pęknięcia tętniaka aorty.
 • Gabriela Nowak (Ewa Gorzelak) – żona Leszka Nowaka. Wychowuje z nim jego syna Tomka. Wychowała się w domu dziecka. Przyjaciółka Basi i Weroniki.
 • Mariusz Pęczek (Jacek Borkowski) – kolega Danuty Zimińskiej.
 • Aleksandra Zimińska (Marta Wierzbicka) – córka Danuty i Marka Zimińskich. Była dziewczyna Daniela, Oliviera, Klaudii i Błażeja. Studiowała prawo. Wyjechała do Londynu.
 • Natalia Popławska (Laura Breszka) – była kochanka Marka Zimińskiego, miała z nim syna, Szymona. Zginęła w wyniku potrącenia przez samochód.

Obsada | edytuj kod

Spis serii | edytuj kod

Czołówka | edytuj kod

 • Pierwsza odsłona czołówki przedstawiała bohaterów w Warszawie. Tło za aktorami było niebiesko-czerwone, natomiast postacie wyróżniono pełnym kolorem. Wraz z ruchem bohaterów przesuwały się napisy (imię postaci oraz imię i nazwisko aktora wcielającego się w postać). Po kilku pierwszych odcinkach do czołówki tej wprowadzono lifting – animacje napisów były inne.
 • Zmiana czołówki nastąpiła 4 września 2006 (odcinek 671). Przedstawiono na nich serialowe rodziny i powiązanych ze sobą bezpośrednio bohaterów. Postacie są nieruchome, podpisane wyłącznie imieniem i nazwiskiem postaci, a tło z niebieskiego przeistacza się w czerwone, a następnie nabiera normalnego koloru. Od 761 odcinka zmodyfikowano tę czołówkę: w jednej ze scen usunięto postać Grzegorza Zięby (Leszek Lichota) i umieszczono tam postać Renaty Kraszewskiej (Marta Jankowska). We wrześniu 2007 roku w ostatniej scenie zniknęły z czołówki postaci Gabrieli Góralczyk i Leszka Nowaka a w ich miejsce pojawili się Grzegorz Zięba i Agnieszka Olszewska. Od lutego 2008 czołówka była dopasowana do formatu 16:9, natomiast od 956 odcinka w ostatniej scenie miejsce Grzegorza Zięby zajął Sławomir Dziedzic.
 • Kolejna czołówka została wprowadzona 6 września 2010 (odcinek 1303). Wykorzystano poprzednią koncepcję graficzną, zamieniając jedynie zdjęcia filmami z bohaterami serialu. Do czołówki dodano dzieci bohaterów, a także dodano postacie Jerzego (Wojciech Wysocki), Honoraty (Aleksandra Konieczna), Borysa (Ołeh Sawkin) i Zuzanny (Małgorzata Socha). W czołówce nie pojawiły się postacie grane przez Adama Fidusiewicza (Maks) oraz Annę Kerth (Małgosia).
 • Nowa czołówka serialu pojawiła się 1 września 2014 w odcinku 1927. Motywem tej czołówki jest lot motyla. Pojawiły się w niej postacie Bogdana (Wojciech Brzeziński), Joanny (Anna Cieślak), Katarzyny (Julia Chatys), Franciszka (Natan Czyżewski), Jarosława (Wojciech Rotowski), Elizy (od odcinka 2041) (Katarzyna Chorzępa), Krzysztofa (Łukasz Konopka) i Urszuli (Ania Niedźwiecka), a także powróciła postać Maksa (Adam Fidusiewicz). Natomiast nie pojawiły się postacie Jerzego (Wojciech Wysocki), Izabeli (Anna Korcz), Daniela (Michał Tomala) czy Borysa (Ołeh Sawkin).

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 28 maja 2020 r.

Przypisy | edytuj kod

 1. Rekordowy wynik Polsatu, traci TVP1 (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-01-24].
 2. Telekamery Tele Tygodnia 2008 – Laureaci (pol.). telekamery.pl. [dostęp 2017-06-14].
 3. Telekamery Tele Tygodnia 2013 – Laureaci (pol.). telekamery.pl. [dostęp 2017-06-14].
 4. Na Wspólnej, odcinek 3000: Niespodzianka na urodzinach Marii Zięby. Zaskakujące oświadczyny przed gośćmi, superseriale.se.pl [dostęp 2019-12-18] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Na Wspólnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy