Na dobre i na złe


Na dobre i na złe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na dobre i na złepolski serial medyczno-obyczajowy emitowany na antenie TVP2 od 7 listopada 1999, przedstawiający losy personelu i pacjentów szpitala w fikcyjnym podwarszawskim miasteczku Leśna Góra.

Jest to najdłuższy w historii polskiej telewizji cotygodniowy serial obyczajowy i trzeci serial (po Klanie i Świecie według Kiepskich) pod względem liczby lat nieprzerwanej produkcji.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Początkowo akcja serialu skupiona była wokół postaci trojga lekarzy: Zosi Stankiewicz (Małgorzata Foremniak), Jakuba Burskiego (Artur Żmijewski) i Brunona Walickiego (Krzysztof Pieczyński) – trójki przyjaciół ze studiów, którzy po latach spotkali się ponownie, mając pracować razem w jednym szpitalu. Z czasem losy tych trzech bohaterów zaczęły rozwijać się równocześnie z perypetiami innych postaci (lekarzy, pielęgniarek, pozostałych pracowników leśnogórskiego szpitala).

Trzema ważnymi postaciami, które występowały w serialu również od samego początku, byli prof. Tadeusz Zybert (Marian Opania), wówczas dyrektor medyczny szpitala, jego córka Monika (Jolanta Fraszyńska) i siostra oddziałowa Danuta Dębska (Daria Trafankowska). Po kilku latach do serialu dołączyli także: Małgorzata „Meg” Donovan (Maja Ostaszewska) i Andrzej Stankiewicz (Michał Grudziński), siostra i ojciec Zosi. Pojawiła się też kolejna dwójka lekarzy, których losy wyszczególniono: dr Witek Latoszek (Bartosz Opania) i stażystka Lena Starska (Anita Sokołowska), mający po czasie stać się także drugą po Zosi i Jakubie serialową parą.

Z czasem na pierwszy plan wysunęła się trójka młodych lekarzy rezydentów: Wiktoria Consalida (Katarzyna Dąbrowska), Przemysław Zapała (Marcin Rogacewicz) oraz Agata Woźnicka (Emilia Komarnicka-Klynstra).

Oprócz fabuły opartej na życiu pracowników placówki medycznej integralną częścią każdego odcinka serialu są wątki związane z pacjentami leśnogórskiego szpitala.

Główni bohaterowie | edytuj kod

Obecni | edytuj kod

 • Danuta i Stefan Tretter – Danutę Dębską (Daria Trafankowska) i Stefana Trettera (Piotr Garlicki) połączyła miłość, mimo że Tretter był wówczas żonaty. Gdy jego żona zachorowała na raka Stefan porzucił Danutę. Danuta podjęła pracę w leśnogórskim szpitalu, gdzie pełniła funkcję siostry oddziałowej. Drogi Danuty i Stefana skrzyżowały się ponownie, gdy Tretter podjął pracę w szpitalu jako chirurg. Wkrótce po ślubie Danuta zmarła wskutek tętniaka mózgu. Tretter wiedzie samotne życie i skupiony był na prowadzeniu szpitala (został dyrektorem, następcą Bruna Walickiego). Po akcji, która odbyła się wskutek wybuchu bomby w szpitalu, Tretter zostaje oskarżony o niepoprawnie przeprowadzoną akcję ewakuacyjną. Bierze urlop, a obowiązki przekazuje Michałowi Samborowi. Po urlopie postanawia znów zostać dyrektorem – wygrywa konkurs. Po ataku terrorystycznym stanowisko dyrektora przejmuje Ksawery Stanisławski. Obecnie jest ordynatorem chirurgii dziecięcej.
 • Jacek Mejer i Alicja Siedlecka – Jacek (Cezary Kosiński) był chirurgiem leśnogórskiego szpitala. Trafił tam jako stażysta na oddziale chirurgii, po którym udało mu się pozostać w szpitalu. Nieszczęśliwie zakochany był w Monice Zybert (Jolanta Fraszyńska), u której tymczasowo mieszkał po wybuchu w swoim mieszkaniu. Został ojcem chrzestnym małej Hani. Gdy zrozumiał, że nie ma u niej szans postanowił poszukać szczęścia gdzie indziej. Zakochał się w Alicji Siedleckiej (Anna Cieślak), która była anestezjologiem po studiach w szpitalu w Leśnej Górze. Chciała wprowadzić swoje zasady pracy, co wywoływało spore konflikty z jej bezpośrednią przełożoną – Zosią Burską. Jacek razem z Alicją opuścili Polskę, wyjeżdżając do Szwecji. Po kilku latach Jacek odwiedził przyjaciół, przyjeżdżając na jubileusz profesora Zyberta. Po 11 latach przerwy wraca do Leśnej Góry, który poznaje m.in. Falkowicza (Michał Żebrowski), Boruckiego (Marcin Urbanke) i Wilczewskiego (Mateusz Janicki).
 • Rafał Konica i Marta Kozioł – Rafał (Robert Koszucki) jest chirurgiem, ortopedą oraz ordynatorem oddziału ratownictwa medycznego leśnogórskiego szpitala. Do Leśnej Góry przybył z Anglii jako bezczelny i pewny siebie lekarz. Był uzależniony od leków przeciwbólowych, z którymi zwycięsko przeszedł walkę. Nie stronił od damskiego towarzystwa. Zakochana w nim była pielęgniarka Marta (Katarzyna Bujakiewicz). Jednak wcześniejsze kłamstwa Rafała i złe traktowanie Marty spowodowało, że się rozstali. Wtedy Marta odkryła, że jest w ciąży i to z bliźniakami. Połączyła ich miłość i razem doczekali się trójki dzieci: bliźniąt Małgosi i Jasia oraz najmłodszego synka Adasia. Wówczas Konica stał się przykładnym i kochającym ojcem. Po jakimś czasie Marta zakochała się w swoim trenerze i wyjechała z nim do USA. Rafał ciężko przeżył jej odejście. Zabrał dzieci od Marty z postanowieniem, że wychowa je samodzielnie. Próbując na nowo ułożyć sobie życie, poznał stażystkę Klaudię (Julia Wyszyńska), rezydentkę oddziału ortopedii, którą się opiekował. Początkowo współpraca między nimi nie układała się najlepiej, ale po czasie między stażystką a ordynatorem nawiązała się nić sympatii. Lekarz przeszedł kłopoty rodzinne, gdy Marta zabrała dzieci bez jego wiedzy. Po wielu niepowodzeniach, sprawa trafiła do sądu, którą wygrał Rafał, odzyskując dzieci. W ich wychowywaniu pomagała mu teściowa, Irena (Małgorzata Zajączkowska). Marta postanowiła wrócić do Leśnej Góry, gdy dowiedziała się, że ich córka Małgosia zostaje poszkodowana w wypadku samochodowym. Po kilku ciężkich operacjach, mimo starań leśnogórskich chirurgów, dziewczynka umiera. By zapomnieć o przykrych wydarzeniach, rodzina wyjechała na urlop. Po powrocie Marta wróciła do pracy w szpitalu. Po niedługim czasie Konica oświadczył się Klaudii, lecz w dniu ślubu dziewczyna dowiedziała się o zdradzie przyszłego męża. Klaudia próbując zapomnieć o zdradzie, postanowiła wyjechać na staż do Niemiec. Ostatecznie Rafał Konica wygrał wybory i okazało się, że jest dyrektorem szpitala.
 • Bożena i Ruud Van Der Graaf – Bożena (Edyta Jungowska) była siostrą oddziałową w Leśnej Górze, wdowa po Marku Zbieciu (Paweł Wilczak), który gdy dowiedział się o swojej bezpłodności, postanowił uciec. Bożena bardzo cierpiała po zniknięciu swojego męża Marka. Z rozpaczy zaczęła sięgać po alkohol, od którego się uzależniła. Już jako wdowa zaczęła układać sobie życie na nowo. Jest bardzo związana ze swoją teściową Marią (Grażyna Zielińska), która zastąpiła jej matkę. W Bożenie zakochał się anestezjolog, Holender Ruud Van Der Graaf (Redbad Klynstra-Komarnicki). Dla Bożenki zaczął uczyć się polskiego. Miał udar mózgu, dzięki któremu oboje zrozumieli, jak bardzo są dla siebie ważni. Wzięli ślub w górach, skąd pochodzi rodzina Bożeny. Bożena wdała się w konflikt z profesorem Andrzejem Falkowiczem (wtedy ordynatorem chirurgii), zwolnił ją z pracy w szpitalu, ponieważ zaniepokoiła się faktem sprowadzenia pacjenta z jego kliniki i przepisywania mu drogich leków. Bożenka zaszła w ciążę i urodziła dziecko w samolocie. Objął stanowisko dyrektora po tym, jak Stanisławski został wykryty na pomaganiu Lipskiemu w zadłużeniu szpitala.
 • Agata Woźnicka (Emilia Komarnicka-Klynstra) – w szpitalu pojawiła się jako rezydentka interny, którą opiekował się doktor Adam Pawica. Miała romans z Przemkiem. W wyniku wypadku samochodowego spowodowanego przez Tomka Burskiego miała trudności z poruszaniem się. Ratunkiem na to, by mogła dalej normalnie funkcjonować była operacja wszczepienia endoprotezy biodra. Agata poznała bankowca Pawła Lewickiego (Maciej Marczewski), któremu uratowała życie i szybko została jego żoną. Okazało się, że Paweł popełnił bigamię i ma już drugą żonę Dorotę (Anna Czartoryska). Gdy prawda wyszła na jaw, Lewicki porwał ją i uwięził w swoim domu. Agata z trudem odzyskała równowagę po tych przeżyciach, a małżeństwo zostało unieważnione. Agata przez pewien czas miała romans z Latoszkiem. Lena, gdy dowiedziała się o zdradzie osądziła Agatę, a w szpitalu wybuchł skandal. Po wielu przejściach Agatę czekał egzamin specjalizacyjny, jednak wcale na nim się nie pojawiła. Po nieudanym egzaminie została zwolniona z pracy w szpitalu. Kolejną pracę znalazła w pogotowiu ratunkowym, a później w klinice profesora Starzyńskiego (Paweł Królikowski). Po pozytywnym wyniku drugiego egzaminu wróciła do pracy w Leśnej Górze. Agata wyjechała za granicę, po czym wróciła do Leśnej Góry.
 • Borys Jakubek i Jakub Grabski – (Marcin Zacharzewski i Maciej Zacharzewski) są braćmi. Najpierw Borys zaczynał pracę jako rezydent, potem został doktorem. Po wielu latach pracy w szpitalu dowiedział się, że ma brata bliźniaka, Jakuba. Borys pracuje jako ordynator na oddziale chirurgii, zaś Jakub jest internistą.
 • Andrzej Falkowicz i Katarzyna Smuda – (Michał Żebrowski) jest profesorem. Były ordynator oddziału chirurgicznego. Jest rozwiedziony z Wandą Falkowicz (Liliana Komorowska), z którą ożenił się dla kariery i przyjął jej nazwisko (wcześniej nazywał się Baran). Przez kolegów uznawany za wybitnego specjalistę, ale niezbyt sympatycznego człowieka. Nie znosi, gdy podwładni mu się sprzeciwiają i ma kilka niebezpiecznych sekretów. Już pierwszego dnia pracy w Leśnej Górze popadł w konflikt z Wiktorią. Tuż po objęciu nowej posady, ordynator zwolnił też siostrę Bożenę. Profesor jako jedyny podjął się usunięcia guza, którego inni lekarze uznali za nieoperacyjnego. Jak się później okazało wcale go nie usunął, a Ludmiła Papierniak zmarła, mimo to prokuratura go uniewinniła. Został postrzelony w serce, bohatersko stając w obronie Hany Goldberg. Bez zgody dyrekcji szpitala rozpoczął tajemnicze badania w Szwajcarii. Po powrocie do szpitala po postrzeleniu, zaczął adorować Wiktorię i wreszcie jej się oświadczył, lecz bez skutku. Andrzej w wyniku zatrucia chemikaliami w laboratorium chemika Wawrzyniaka (Michał Żurawski), przeszedł przeszczep nerki od swojego brata Adama. Przez wiele lat profesor ukrywał przed Adamem fakt, że są braćmi – na prośbę rodziny, która zaadoptowała Adama po śmierci ich rodziców, a prawdę wyznał dopiero niedawno, gdy młody lekarz trafił przez niego do aresztu (niesłusznie oskarżony o atak na Leszka Wawrzyniaka). Andrzej przez intrygę Kingi Walczyk (Marta Dąbrowska), poślubił ją. Laborantka zagroziła, że jeśli się z nią nie ożeni, opowie o nielegalnych badaniach policji. Wspólnie doszli do wniosku, że ich związek nie ma szans i rozstali się. Przed laty Falkowicz wdał się w romans ze swoją byłą studentką – Katarzyną Smudą (Ilona Ostrowska), która oznajmiła, że jest on ojcem jej córki Matyldy (Amelia Czaja). Badania DNA wykazały, że nie jest z Matyldą spokrewniony. Mimo to Falkowicz przywiązał się do Matyldy i postanowił stworzyć dla niej rodzinę razem z Katarzyną. Przez 2 lata był dyrektorem szpitala. Aktualnie razem ze Kasią Smudą starają się razem o dziecko. Do tego na jego polecenie przedstawił Alinę Fisher (Katarzyna Skrzynecka), która jest siostrą Kasi.
 • Krzysztof Radwan (Mateusz Damięcki) – był ordynatorem ginekologii, następcą doktora Wójcika. Opiekuje się swoją byłą teściową Teresą (Anna Tomaszewska), która cierpi na chorobę Alzheimera. Jeszcze przed objęciem funkcji ordynatora, trafił do szpitala w Leśnej Górze jako pacjent. Początkowo zimnie i niechętnie nastawiony do Hany Goldberg, potem jednak zmienia co do niej swoje zdanie i ich stosunki ocieplają się. Obwinia doktora Gawryłę za śmierć swojej żony i dziecka, w wyniku zemsty nawiązał krótki romans z Haną, który zakończył się nieoczekiwaną ciążą. Po wyjeździe Hany z Polski, próbuje zapomnieć o przeszłości i ułożyć sobie życie na nowo, a w jego życiu pojawiła się doktor Sylwia Mróz (Magdalena Turczeniewicz). Radwan został także dawcą nasienia dla swojej przyjaciółki z młodości Justyny, która jest lesbijką. Został ciężko ranny w wypadku, do którego doprowadził Robert Dębski (Bartosz Porczyk), mąż Sylwii. Obecnie przebywa w Szwajcarii, gdzie odbywa rehabilitację. Wrócił do Leśnej Góry po tym, jak teściowa Teresa zmarła na raka. Bez jego wiedzy zatrudnił Vaclava Homolkę (Matej Matejka).
 • Marcin Molenda (Filip Bobek) – był lekarzem. Został przyjęty po tym, jak Katarzyna (Magdalena Czerwińska) i Góral (Jan Zmit) pili kawę na dzień dobry. Poznał Julię Burską (Aleksandra Hamkało) i Artura Barta (Piotr Głowacki), a na dodatek zajmuje się pacjentami, którzy są użależnieni. Po tym, jak Molenda zaatakował Werę (Magdalena Celmer) od narkotyków, był przyłapany na narkotyki. Później nie dość, że został aresztowany za sfingowanie śmierci Tomasza Zubrzyckiego (Filip Wałcerz), to jeszcze został pobity przez meneli. Na domiar złego poznał Dominikę (Paulina Gałązka), a potem pracuje w taksówce. Wraca do Leśnej Góry, gdzie pracuje jako lekarz pogotowia w karetce. Nie dość, że Dominika dowiedziała się, że jest w ciąży, to jeszcze Marcin znowu został aresztowany, gdzie spotyka Zubrzyckiego. Marcin został też przesłuchiwany przez Kąkola (Marcin Stec). Aktualnie jest uniewinniony ze zarzutów i znowu zajął się pacjentami, którzy są uzależnieni.
 • Julia Burska-Bart i Artur Bart – (najpierw Sara Müldner, a potem Aleksandra Hamkało) została zbuntowaną dziewczynką w pierwszych odcinkach. Julka wyjechała w 314. odcinku do Australii, gdzie zaczęła staż lekarski, i wróciła w 623. odcinku. Krótko po powrocie do Polski została świadkiem wypadku. Później pracuje w Leśnej Górze jako lekarka. Potem poznała Artura Barta (Piotr Głowacki), a na domiar złego dowiedziała się, że jest w ciąży. Dostała także informację o wypadku Kuby, ojca Julii. W 644. odcinku urodziła Tymka. Potem odkryła, że Bart był przyłapany za narkotyki. Bart po udanym odwyku wrócił do pracy w szpitalu.
 • Oliwia Popławska i Paweł Gracz (Marta Bryła) – jest stażystką na radiologii i mamą małego Józia, syna Adama (Grzegorz Daukszewicz). Obecnie związana z Pawłem Graczem (Marcin Sianko), lekarzem radiologiem. Obecnie Paweł jest elektroradiologiem, a Oliwia - radiolożką.
 • Michał Wilczewski (Mateusz Janicki) – jest lekarzem chirurgiem. Został zatrudniony po tym, jak Falkowicz założył Mistrzowską Szkołę Falkowicza. Jest wnukiem Cezarego (Daniel Olbrychski) i synem Barbary (Agnieszka Pilaszewska), która jest lekarzem ortopedą. Narzeczony Hanny Sikorki (Marta Żmuda-Trzebiatowska) i były ukochany Justyny (Karolina Czarnecka).
 • Hanna Sikorka (Marta Żmuda-Trzebiatowska) – jest lekarką. Związana jest z Michałem Wilczewskim. Najpierw została dźgnięta nożem przez nożownika (Jacek Knap), a później została zatrudniona przez Falkowicza w szpitalu. Ma matkę Lucynę (Anna Samusionek) oraz ojca Zbigniewa (Artur Janusiak), który wiele lat spędził w więzieniu. Była związana z Antonim Kosem (Marcin Przybylski), który zostawił ją i wyjechał na misje.
 • Kazimiera Radlica i Tadeusz Borucki – Kazia (Zuzanna Lit) i Tadeusz (Marcin Urbanke) są stażystami pod opieką prof. Barta (Piotr Głowacki). Są parą. Do tego w życiu Kazi i Tadeusza dołączył się Jorge Larrson (Adrian Zaremba).
 • Maksymilian Beger i Dagmara Pawlikowska – Dagmara (Maryla Morydz) jest pielęgniarką. Dagmara i Karola (Monika Pikuła) wpadła na pomysł, jak pacjent molestował pielęgniarki. Później w życiu Dagmary pojawił się podrywacz, Maksymilian Beger (Tomasz Ciachorowski). Najpierw podrywał z całego serca Dagmarę, a potem Agatę.
 • Halinka (Joanna Jarmołowicz) – jest salową. Dołączyła się razem z Vaclavem Homolką (Matej Matejka).
 • Jorge Larrson (Adrian Zaremba) – jest lekarzem-stażystą. Dołączył się razem z Kazimierą Radlicą (Zuzanna Lit), Tadeuszem Boruckim (Marcin Urbanke) i Zdziśkiem (Jakub Gąsowski), który jest salowym. Zastąpił Wiktorię Consalidę (Katarzyna Dąbrowska), która wyjechała do Hiszpanii na zawsze. Ma także znajomość z Tolą (Karolina Bacia), która panicznie boi się koronawirusa.

Dawni | edytuj kod

 • Zosia i Jakub Burscy – w momencie rozpoczęcia akcji serialu Zosia (Małgorzata Foremniak) miała za sobą jedno nieudane małżeństwo i związana była z muzykiem Mikołajem Mellado (Robert Janowski), dla którego specjalnie przeniosła się z Krakowa i podjęła pracę w leśnogórskim szpitalu jako anestezjolog. Rozstali się, ponieważ wyszła na jaw podwójna orientacja seksualna Mikołaja. Kuba (Artur Żmijewski) do Polski przyleciał z Bostonu, gdzie pracował w klinice swojego ojca. Mając zaplanowany tylko kilkumiesięczny pobyt w Polsce, postanowił pozostać w kraju, gdy dowiedział się, że jest ojcem szesnastoletniego Tomka Kozala (Bartosz Obuchowicz), o którego istnieniu wcześniej nie wiedział. Podjął pracę w Leśnej Górze jako chirurg, gdzie został ordynatorem oddziału ratownictwa medycznego. Nie licząc na związek ze swoją pierwszą miłością Zosią, która przez długi czas opierała się miłości do niego, pocieszenie znalazł u boku dyrektor administracyjnej szpitala Agaty Kwiecińskiej (Dorota Segda). Skutkiem romansu była niechciana ciąża. Agata poroniła i zerwała z Burskim, a Zosia dowiedziała się o biseksualizmie i niewierności Mikołaja. Zosia wspólnie z Kubą zaadoptowali Julkę (Sara Müldner), osieroconą dziewczynkę i wkrótce potem zostali małżeństwem. Pomimo wielu przeciwności losu, na świat przyszła ich córka Amelia. Zosia wygrała też walkę z nowotworem – ziarnicą. Jakub wyjechał na jakiś czas do Australii, do Julki, która studiowała tam medycynę. Po skończonych studiach Julia postanowiła wrócić do Polski i odszukać swojego biologicznego ojca. Okazało się że jej biologicznym ojcem wcale nie był mąż jej matki, tylko rockman Ryszard[1]. Obecnie Kuba wraz z Zosią i Amelką przebywają w Berlinie, gdzie Kuba robi karierę naukową.
 • Bruno i Elżbieta Waliccy – druga po Burskich rodzina tworząca na początku filar serialu, składająca się z Bruna (Krzysztof Pieczyński), który był chirurgiem, wówczas ordynatorem oddziału chirurgicznego, Elżbiety (Ewa Skibińska) i dwójki dzieci – Agnieszki (Karolina Borkowska) i Pawła (Jan Prosiński). Bruno był najlepszym przyjacielem Zosi i Jakuba jeszcze z czasów studenckich. To dzięki niemu we trójkę znaleźli się w Leśnej Górze. Ela, by w pełni poświęcić się rodzinie zapomniała o karierze zawodowej. W pewnym momencie zapragnęła zrealizować się także w pracy. Zaczęła projektować stroje i otworzyła butik. Narobiła długów, co doprowadziło do rozłamu w małżeństwie. Mimo przeciwności losu, Waliccy postanowili dać sobie kolejną szansę. Także tym razem zostali wystawieni na ciężką próbę – Bruno uległ wypadkowi i czekała go długa rehabilitacja. Ela, będąc w ciąży ze Stasiem, miała wypadek. Mimo walki, nie udało się uratować jej życia. Po śmierci żony Bruno związał się z Moniką Zybert (Jolanta Fraszyńska), która urodziła mu córkę. Bruno nieświadomy ciąży i tego, że to on jest ojcem dziecka, zdecydował się odejść z Leśnej Góry do pobliskiego szpitala w Radziejowie. Tam objął stanowisko dyrektora. Niespodziewanie dla wszystkich wyjechał wraz z Pawłem i Stasiem do Sztokholmu, gdzie poznał swoją drugą żonę. Dwa lata później dołączyła do nich Agnieszka.
 • Gabriela i Michał Kalita – Gabrysia (Emilia Krakowska) była gospodynią domu Zosi i Kuby. W rodzinie Burskich była od zawsze. Dla Jakuba była jak druga matka. Kibicowała związkowi Jakuba i Zosi, zarówno na samym początku, jak i wtedy, gdy chcieli się rozwieść. Po długim czasie odnalazła w Leśnej Górze miłość – Michała Kalitę (Leon Niemczyk), którego poślubiła. Kalita zawsze wspierał w trudnych chwilach swoją córkę Elżbietę. Podczas pobytu Walickich w Stanach, razem z żoną opiekował się wnukami.
 • Małgorzata i Robert Donovan – Małgosia (Maja Ostaszewska) jest siostrą Zosi. Była dyrektor administracyjną szpitala w Leśnej Górze po Agacie Kwiecińskiej. Po rozwodzie rodziców wyjechała razem z ojcem, Andrzejem Stankiewiczem (Michał Grudziński) do Australii. Po latach wróciła do Polski wraz ze swoim kochankiem Jerzym Kozerskim (Piotr Adamczyk), mającym zamiar uruchomić polską filię zagranicznego koncernu farmaceutycznego. Po zawodzie miłosnym, próbowała popełnić samobójstwo. Pomimo początkowego konfliktu pomiędzy siostrami, wiadomość o chorobie ich ojca, przebywającego w Australii, zmobilizowała je do współpracy i walki o jego życie. Cały czas współpracowała także z Jakubem, prowadzącym badania kliniczne nad nowym lekiem. Spotkania na tyle zbliżyły ich do siebie, że po raz kolejny doszło do konfliktu między siostrami. Między innymi przez to rozpadło się małżeństwo Burskich. Po wielu miesiącach kryzysu i pokonaniu przeciwności losu, udało jej się ostatecznie pogodzić z siostrą i powrócić do szpitala w Leśnej Górze. Tym razem w charakterze dyrektor administracyjnej. Robert (Oleksandr Nikitin) jest mężem Małgorzaty. W przeszłości prowadził firmę razem z teściem – Andrzejem. Po przyjeździe do Polski z Australii postanowił walczyć o miłość swojej żony. Dopiero jego choroba, psychoza maniakalno-depresyjna i pobyt w szpitalu doprowadziły do pojednania. Bardzo zbliżyła się do męża. Po jakimś czasie na świat przyszedł ich synek Igor. Po porodzie Małgosia zrezygnowała ze stanowiska dyrektora szpitala, poświęcając się opiece nad dzieckiem i leczeniem męża.
 • Tadeusz i Monika Zybert – Tadeusz Zybert (Marian Opania) jest profesorem, wykładowcą Akademii Medycznej. Początkowo dyrektor leśnogórskiego szpitala, był ordynatorem nowo otwartego oddziału onkologii. Po zawale musiał zrezygnować z zawodu chirurga, a gdy chciał wrócić, okazało się, że choruje na chorobę Parkinsona. Monika (Jolanta Fraszyńska), córka Tadeusza, internista. Zamierzała poświęcić się psychiatrii, ale została lekarzem i tym samym zrealizowała marzenia ojca. Początkowo była związana z muzykiem Mikołajem Mellado (Robert Janowski). Tadeusz związał się z siostrą swojej zmarłej żony Klarą (Magdalena Zawadzka). Związek Moniki i Mikołaja rozpadł się, podobnie jak Tadeusza i Klary. Klara zmarła na raka. Dwa lata po śmierci Klary, Monika związała się z Brunem Walickim, z którym ma dziecko – córkę Hanię. Mężem Moniki został ortopeda, Krzysztof Jędras (Andrzej Bienias).
 • Milena „Lena” Starska i Witold Latoszek – Witek Latoszek (Bartosz Opania) internista, były ordynator oddziału interny. Podczas studiów przyjaźnił się z Burskimi, a w szczególności z Brunem. Po jego wyjeździe do Radziejowa objął stanowisko internisty w Leśnej Górze, będąc do tej pory prowincjonalnym lekarzem w Grabowie. Niedługo potem do zespołu lekarzy dołączyła młoda stażystka chirurgii – Lena Starska (Anita Sokołowska). Gdy Lena rozstała się z Bartoszem, zakochany Latoszek wykorzystał szansę. Dziewczyna pokochała swojego przełożonego. Nieporozumienia doprowadziły do rozpadu ich związku. Lena wyjechała w celu badań klinicznych do Londynu wraz z Edwardsem. Młoda doktor chciała ułożyć sobie tam życie, ale czuła jeszcze miłość do Witka. Gdy Lena dowiedziała się o raku piersi wróciła do Polski. Gdy Latoszek dowiedział się o chorobie ukochanej zrozumiał jak bardzo jest ważna w jego życiu. Wzięli ze sobą ślub w bardzo wzruszającym momencie. Mają syna Feliksa. Lena gdy dowiedziała się o zdradzie Latoszka z Agatą postanowiła, że wyjedzie na jakiś czas wraz synem do matki do Torunia i rozwiedzie się z Witkiem. Latoszek, jednak nie poddawał się i próbował ratować związek, ale gdy zrozumiał, że nie da się już go uratować, postanowił wyjechać na misję, za Przemka, który w ostatniej chwili zrezygnował z wyjazdu. Tam jednak został ciężko ranny oraz dostał urazu psychicznego i w tajemnicy przed najbliższymi został przetransportowany do Polski. Poruszał się na wózku inwalidzkim czekając na operację. Po operacji pozostał w stanie śpiączki. Niedługo po wybudzeniu Latoszek zaczął pracę w Leśnej Górze. Lena i Witek rozwiedli się. Tego samego dnia Lena wróciła do pracy w szpitalu obejmując stanowisko ordynatora interny. Po jakimś czasie Lena poślubiła Staszka. Po czasie Lena wdała się w romans z Witkiem. Lena trafiła do aresztu, po czym została uniewinniona.
 • Adam i Katarzyna Pawica – Adam (Andrzej Zieliński) był internistą i endokrynologiem w leśnogórskim szpitalu. Jego żoną została Katarzyna Jaskólska (Antonina Choroszy), rozwódka wychowująca syna – Adama, wicedyrektor radziejowskiego szpitala, który wszedł w fuzję ze szpitalem w Leśnej Górze. W związku z perturbacjami w szpitalu Pawica przyjął propozycję Marioli i Patrycji Sambor, objęcia stanowiska dyrektora medycznego nowo utworzonej kliniki „Health & Beauty”. Po cudzołóstwie żony z byłym mężem, profesorem Jaskólskim (Jacek Borkowski) rozwiedli się. Adam przez pewien czas pełnił funkcję dyrektora szpitala po Stefanie Tretterze, jednak nie sprawdził się na tym stanowisku. Obecnie przebywa na misji w Afganistanie.
 • Marek Zbieć – (Paweł Wilczak) był synem Marii Zbieć (Grażyna Zielińska). W przeszłości miał problemy z prawem, za które odbywał wyrok w więzieniu, do Leśnej Góry trafił jako pacjent szpitala. Od pierwszego wejrzenia zakochany w siostrze Bożence (Edyta Jungowska). Z miłości do niej porzucił dawny styl życia i zmienił się nie do poznania. Rozpoczął pracę jako salowy w szpitalu w Leśnej Górze, następnie został ratownikiem medycznym. Pierwszego dnia w pracy, jego karetka została porwana. Dzięki opanowaniu i sprytowi, udało mu się wyjść zwycięsko z podbramkowej sytuacji. Dzielnie bronił Bożenki przed mężczyzną, który chciał ją zgwałcić. Marzył o powiększeniu rodziny. Jednak po przeprowadzonych badaniach okazało się, że jest bezpłodny. Po tej wiadomości, bez pożegnania wyszedł z domu i nie wrócił. Po kilku latach w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala. Nie udało się go uratować.
 • Maria „Mariola” i Henryk Weiss-Korzyccy – Mariola (Agnieszka Dygant ) była pacjentką ,a później salową w szpitalu w Leśnej Górze, następnie właścicielką kliniki „Health & Beauty”. Henryk Weiss-Korzycki (Tomasz Kot) był biznesmenem – milionerem, który do Leśnej Góry trafił jako pacjent. Podczas pobytu w szpitalu zakochał się w Mariolce. Gdy popadł w kłopoty finansowe, okazało się że jedynym sposobem na zachowanie majątku jest ślub i darowizna na rzecz małżonki. Postanowił oświadczyć się Marioli i cały majątek przepisał na nią. Po szybkim ślubie biznesmen przepadł bez wieści, a właścicielką kliniki została Mariolka. Zgoda na przejęcie majątku ochrania go przed wierzycielami i doprowadza do otwarcia kliniki. Henryk został bankrutem, a Mariola sprzedała udziały kliniki doktorowi Drzewieckiemu, chirurgowi plastycznemu. Niedługo potem Mariola wróciła do pracy w Leśnej Górze jako szefowa firmy sprzątającej, w której zatrudniła swoją bratanicę Jagodę.
 • Michał Sambor i Nina Rudnicka – Michał (Radosław Krzyżowski) był chirurgiem i ordynatorem oddziału chirurgicznego w Leśnej Górze, a także szwagrem Patrycji Sambor. W przeszłości miał porachunki z mafią przez swojego nieżyjącego brata. Początkowo związany był z Dorotą Czyżewską (Joanna Liszowska), która była radiolożka i z którą ma syna Krzysia. Po śmierci w wypadku samochodowym swojej partnerki, samotnie musiał zająć się wychowywaniem syna. Po pewnym czasie związał się z Niną Rudnicką (Agnieszka Judycka), przez którą Sambor na pewien czas stracił prawo do opieki nad synem, a Krzyś trafił pod opiekę Bożenki i Ruuda. Gdy Rudnicka zorientowała się, że źle oceniła sytuację i popełniła błąd, próbowała za wszelką cenę go naprawić. Po wspólnej walce o syna, Michał i Nina utworzyli szczęśliwą rodziną i pracują razem w szpitalu jako chirurdzy.
 • Wiktoria Manuela Consalida (Katarzyna Dąbrowska) – z pochodzenia Hiszpanka, z polskimi korzeniami. Była ordynator oddziału chirurgicznego, następczyni Michała Sambora. Do Leśnej Góry na rezydenturę trafiła wraz ze swoim chłopakiem Przemysławem Zapałą. Ma córkę Blankę (najpierw Jagoda Szaluś, a potem Pola Gonciarz), którą wychowywali jej rodzice. Blanka przez długi czas chorowała na niewydolność wątroby. Aby uratować jej życie, Wiktoria odnalazła jej ojca – Wojtka (Łukasz Matecki). Dopiero w trakcie choroby wyznała, że Blanka nie jest jej siostrą, tylko córką. Przez pewien czas związana była także z Piotrem Gawryło. Wykonywała staż w szpitalu dziecięcym, gdzie poznała Tomasza (Ireneusz Czop) – lekarza – chirurga dziecięcego. Ich związek nie przetrwał. Zdała egzamin specjalizacyjny na chirurga. Po wybuchu bomby w szpitalu, zaczęła przychylniej patrzeć na profesora Falkowicza, który był nią zafascynowany. Dopiero po odkryciu prawdy, że jej matka bierze lek na miażdżycę, który dostała od Falkowicza, zmienia zdanie na jego temat. Falkowicz był nieugięty i oświadczył się jej, jednak bez skutku. Z czasem bardzo zbliżyła się do Adama, jednak w jej życiu ponownie pojawił się Tomasz, a ich romans na nowo ożył. Wspólnie z Adamem odkryła skład leku Falkowicza. Oboje założyli fundację, która miała sfinansować leczenie pacjenta w Szwajcarii. Po współpracy oboje znowu się do siebie zbliżyli, lecz wyszła za mąż za Tomasza. Po skandalu z pacjentem, którego prowadzącym był Tomasz, Wiktoria odeszła od męża i wróciła do Adama (Grzegorz Daukszewicz). Po zamachu terrorystycznym zwolniła się ze szpitala w Leśnej Górze i podjęła pracę w klinice w Otwocku, w której pracuje Piotr Gawryło. Po krótkim czasie wróciła jednak do Leśnej Góry. Niespodziewanie Adam umiera, a Wiki na razie jest sama. Po tym, jak Wiktoria ogłosiła koniec żałoby, była związana z Josem Perrezem (Marcin Krajewski). Później wyjechała z Josem na zawsze do Hiszpanii.
 • Przemysław Zapała (Marcin Rogacewicz) – jest chirurgiem, ordynatorem oddziału chirurgicznego w szpitalu w Leśnej Górze. Do szpitala trafił jako rezydent, razem z Wiktorią, ówczesną dziewczyną ze studiów. Rozstali się, gdy Wiktoria okłamywała go w sprawie swojej córki Blanki. Zwrócił wtedy uwagę na Agatę, którą wspierał po tragicznym wypadku. Miał romans z Aśką Dudą (Matylda Damięcka), która zginęła w hotelu dla rezydentów, w wyniku zaczadzenia. Jego wielką miłością okazała się śmiertelnie chora Ludmiła (Paulina Chruściel), pacjentka profesora Falkowicza, u której wykryto nieoperacyjnego guza. Po śmierci Ludmiły bardzo się załamał, a całą winę za stratę ukochanej zrzucił na Falkowicza. Po śmierci Ludmiły poznał Olę (Anna Karczmarczyk-Litwin). By zapomnieć o cierpieniu, Przemek chciał wyjechać na misję do Afryki i tym sposobem poznał Zuzę (Julia Kamińska), z którą miał romans. Zrezygnował z wyjazdu na misję, ponieważ okazało się, że Ola jest z nim w ciąży. Podczas eksplozji bomby, która miała miejsce w szpitalu został ciężko ranny w rękę, po czym musiał zrezygnować z pracy. Po powrocie do sprawności, postanawia odnowić staż, jednak nie na chirurgii, lecz na anestezjologii. Przemkowi w końcu udaje się zdać egzamin specjalizacyjny na chirurga. Po odejściu Wiktorii został ordynatorem chirurgii. Aktualnie jedyną kobietą w jego życiu jest córeczka Frania. Wyjechał do Islandii, który pojechał razem z Olą Pietrzak.
 • Patrycja Sambor i Stanisław Drzewiecki – Patrycja (Urszula Grabowska) była dyrektor administracyjną kliniki „Health & Beauty”. Pojawiła się w Leśnej Górze jako kandydatka na stanowisko dyrektor administracyjnej, które zostało zwolnione przez dotychczasową dyrektor Agatę Kwiecińską. W przeszłości łączył ją romans z Michałem Samborem (Radosław Krzyżowski), ale gdy z jego strony ta znajomość zaczęła przeradzać się w uczucia, wybrała jego brata. Mimo dalszej fascynacji Michałem, zdecydowała wykreślić go ze swojego życia. Niedługo potem zawiązała się z chirurgiem plastycznym, pracującym w klinice „Health & Beauty”, Stanisławem Drzewieckim (Paweł Deląg), z którym wyjechała z Polski.
 • Elżbieta Żak i Katarzyna Maj – Elżbieta (Ewa Kasprzyk) była dyrektor administracyjną szpitala w Leśnej Górze, następczynią Małgorzaty Donovan. Przyjaźniła się z Tretterem, jest ciężko doświadczona przez los z mężem alkoholikiem, który znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Nawet po rozwodzie nie zdołała się od niego uwolnić, dopiero po jego śmierci odzyskała wewnętrzny spokój. Podczas jej pracy w szpitalu do grona lekarzy dołączyła jej pasierbica – Katarzyna Maj (Monika Węgiel). Zatrudniając się w szpitalu miała jeden cel – nękać macochę. Uważała, że ta zniszczyła życie jej ojcu, oskarżając go o znęcanie się nad nią. Nie mogła pogodzić się z faktem, że to była prawda. Epizod radiolog Katarzyny w Leśnej Górze skończył się, gdy przez pomyłkę podała pacjentowi baryt podczas tomografii, czym omal nie doprowadziła do jego śmierci. Po aferze z Falkowiczem Elżbieta odeszła z Leśnej Góry.
 • Marek i Dorota Rogalscy – Marek (Jan Wieczorkowski) i Dorota (Aneta Todorczuk-Perchuć) są małżeństwem. Mają syna Radka. Marek jest znakomitym kardiologiem, byłym chirurgiem, który nie może operować w wyniku choroby – po kuracji sterydami stracił czucie w palcach. Pracował jako kardiolog w szpitalu w Leśnej Górze, na oddziale interny. Dorota, specjalistka w dziedzinie neurochirurgii. Podczas chwilowej nieobecności Trettera, była jedną z kandydatek na stanowisko dyrektora w Leśnej Górze. Miała romans z Adamem Krajewskim. Rogalski pomimo zdrady żony, postanowił walczyć o swoje małżeństwo i wybaczył żonie. Marek znów był kardiochirurgiem i w związku z tym pracował na chwilę w Leśnej Górze, by pomóc Tretterowi w czasie rekonwalescencji.
 • Adam Krajewski (Grzegorz Daukszewicz ) – był chirurgiem, a zarazem prawą ręką i bratem Andrzeja Falkowicza (Michał Żebrowski). Wprowadził się do hotelu dla rezydentów, gdzie od razu zaprzyjaźnił się z Przemkiem Zapałą. Od razu wdał się w romans z Dorotą Rogalską (Aneta Todorczuk-Perchuć). Jest bardzo pewny siebie i tak naprawdę nie wiadomo, gdzie zdobył swoje umiejętności i doświadczenie. Nie zdawał sobie sprawy, że profesor wykorzystywał go do swoich interesów. Poprzez chorobę matki dowiedział się, że nie jest jej biologicznym synem. W tym czasie pomogła mu Wiktoria, którą się zaopiekował, po oblaniu kwasem przez pacjenta. Nagle w jego życiu pojawił się Kocul, który zażądał, aby Adam zoperował jego brata. Jednak dzięki pomocy Falkowicza, udało się uniknąć problemu. Gdy Falkowicz ciężko zachorował, zdecydował się oddać mu nerkę. Dzięki coraz większej przyjaźni z Wiktorią, Adam zmienił się i skończył z imprezowym trybem życia. Oboje zbliżyli się do siebie, lecz pojawiła się była dziewczyna Adama, twierdząc że jest on ojcem jej dziecka. Adam na nowo chciał zdobyć serce Wiktorii, lecz bez skutku. Na własną rękę prowadził dochodzenie na temat leku Falkowicza, za co trafił do więzienia. W więzieniu dowiedział się, że profesor jest jego bratem. Razem z Wiktorią założyli fundację, która miała sfinansować leczenie syna Wawrzyniaka w Szwajcarii. Adam z Wiktorią znowu zbliżyli się do siebie i zamieszkali razem. Adam wraz z Wiktorią udzielając pomocy nastolatkom w zatopionym samochodzie, Wiktoria trafia do szpitala w Leśnej Górze jako pacjentka w stanie śpiączki. Gdy Wiktoria się budzi, stan Adama się pogarsza, wskutek czego umiera.
 • Aleksandra Pietrzak (Anna Karczmarczyk-Litwin) – była ginekologiem, była stażystką w szpitalu w Leśnej Górze na oddziale ginekologii pod okiem Hany Goldberg. Zanim pojawiła się w szpitalu poznała Przemka, z którym zaszła w ciążę. Mają córeczkę Franię. Po narodzinach dziecka zamieszkali razem w hotelu rezydentów, próbując ułożyć swoje życie na nowo, lecz bezskutecznie. Ola związała się z Janem Stanisławskim (Krzysztof Kwiatkowski), chirurgiem pracującym w Leśnej Górze, z którym miała wziąć ślub. W dniu ślubu Jan zostaje postrzelony i ginie na stole operacyjnym. Po śmierci ukochanego lekarka dowiedziała się, że jest w ciąży. Została poszkodowana w wybuchu gazu, do którego doprowadziła próba samobójcza Ksawerego Stanisławskiego (Marek Ślosarski). Wkrótce potem na świat przyszedł Janek, nazwany tak na cześć zmarłego ojca – Jana. Wyjechała do Islandii, która pojechała razem z Przemkiem Zapałą.
 • Piotr Gawryło i Hana Goldberg – Piotr (Marek Bukowski) był chirurgiem w leśnogórskim szpitalu oraz ratownikiem LPR-u. Do szpitala trafił za sprawą Jakuba Burskiego, który zaproponował mu pracę na oddziale, następnie zajął jego miejsce w Leśnej Górze. Miał romans z Magdą Soszyńską (Anna Dereszowska), z którą ma córeczkę Tosię. Hana (Kamilla Baar) była ginekologiem w szpitalu w Leśnej Górze. Jest przyrodnią siostrą Przemka Zapały (Marcin Rogacewicz). Hana i Piotr rozstali się gdy odnalazł się mąż Hany – James Coldwell. Kiedy Piotr wziął całą winę na siebie w sprawie pacjenta chorego na SM odszedł ze szpitala, aby poświęcić czas swojej rodzinie i uporządkować swoje życie. Hana była w ciąży z Piotrem, jednak straciła dziecko w wyniku wypadku. Po stracie dziecka, Piotr postanowił wrócić do szpitala w Leśnej Górze. Hana do Piotra wróciła dopiero po wielu jego staraniach, po czym wstępuje do urzędu stanu cywilnego w Izraelu o unieważnienie małżeństwa z Jamesem. Po unieważnieniu małżeństwa Goldberg z Jamesem, Hana i Piotr pobrali się w szpitalu. Starali się o dziecko. Później w życiu Hany pojawił się Krzysztof Radwan (Mateusz Damięcki), który objął stanowisko ordynatora ginekologii. Wyszło na jaw, że Krzysztof miał żonę Zofię, która zmarła na stole operacyjnym u Piotra, a żeby zemścić się na Piotrze, wdał się w romans z jego żoną. Okazało się, że Hana spodziewa się dziecka i wyjeżdża z Leśnej Góry do Izraela. Wraca do Polski na rozprawę Piotra, oskarżonego przez niezrównoważoną pacjentkę, której Piotr był zmuszony usunąć macicę. Po wygranej rozprawie oboje podejmują decyzję o wylocie do Izraela. Rok później Piotr po trwającym pobycie w Izraelu wraca do Polski, gdzie podejmuje pracę w klinice w Otwocku. Piotr dowiedział się, że Hanna nie żyje i załamał się. Później jest związany z Sarą Mandel (Magdalena Schejbal). Następnie Sara i Piotr wyjechali do Izraela.
 • Tomek Burski i Agnieszka Walicka – Tomek (Bartosz Obuchowicz) i Agnieszka (Karolina Borkowska) poznali się w liceum. Połączyła ich młodzieńcza miłość. Jednak związek nie przetrwał próby czasu. Podczas studiów medycznych, Tomek związał się z Anią Bochenek (Alicja Bachleda-Curuś), po jakimś czasie zamieszkali razem. Ich związek nie wytrzymał presji czasu i legł w gruzach na skutek narastających problemów. Ania wyjechała na kontrakt do Mediolanu, gdzie robi karierę modelki. Agnieszka była w związku z kolegą Tomka z liceum, Igorem Kurowskim (Maciej Zakościelny). Agnieszka po niezdanej maturze postanowiła zbuntować się i wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała jako pomoc domowa. Parę miesięcy później wróciła z nowym mężczyzną u boku, Paulem. Ten związek jednak nie był szczęśliwy. Była w ciąży, którą usunęła. Po śmierci mamy zajęła się najmłodszym bratem. Próbowała wrócić do Tomka, ale bezskutecznie. Aktualnie razem z rodziną przebywa w Szwecji.
 • Agata i Maciej Depczyk – Agata (Dorota Segda) była dyrektor administracyjną leśnogórskiego szpitala. W przeszłości łączył ją romans z Jakubem Burskim, który skończył się niechcianą ciążą i poronieniem. Następnie w jej życiu pojawił się Maciej (Krzysztof Zawadzki), adwokat, syn docenta Depczyka (Marek Barbasiewicz), zmarłego na zawał. Gdy Maciej zaczął robić brudne interesy z grupą przestępczą, ich życie zamieniło się w koszmar. Obawiając się zemsty bandytów, Maciej zdecydował się zarzucić praktykę adwokacką w Polsce. Po licznych perypetiach Agata i Maciej zdecydowali się wyjechać za granicę na stałe, a miejsce Agaty w szpitalu zajęła Małgorzata Donovan. Po 14 latach wraca do Polski, ale jej mąż zostaje za granicę.
 • Inspektor Krawczyk (Tomasz Olejarczyk) – był częstym gościem w Leśnej Górze.
 • Aleksandra Wiedeńska (Michalina Sosna) – jest organizatorką wesel. Okazuje się, że została przyjęta do szpitala po tym, jak Andrzej i Katarzyna oraz Michał i Karolina się całowali w szpitalu. Przed ślubem połknęła szpilkę.
 • Rafał Malicki (Konrad Eleryk) – był lekarzem wojskowym, który zatrudnił do szpitala przez Falkowicza po tym, jak obezwładnił furiata. Razem z Hanią i Michałem przeprowadzili się do hotelu rezydentów. Po śmierci Adama Rafał był na krótko z Wiktorią. Niestety, po powrocie do szpitala Rafał dostał informację od Falkowicza, że w Leśnej Górze grasuje seryjny morderca (Paweł Mandziewski). Seryjny morderca zleci Rafałowi wyrok śmierci, po czym butelką od piwa stłuknie lekarza w głowę. Pod koniec odcinka 742 Rafał przewrócił się na ziemię i umiera.

Obsada | edytuj kod

Role główne | edytuj kod

Odtwórcy pozostałych postaci | edytuj kod

Lekarze szpitala w Leśnej Górze | edytuj kod

Pogrubiono imiona i nazwiska aktorów oraz postaci występujących aktualnie (od 2018) w serialu.

 • Barry AbdullajeAbdul Dialo (odc. 29, 35, 37, uzupełnić)
 • Renata BergerJadwiga Ziemiańska, anestezjolog (odc. 8, uzupełnić)
 • Matylda Damięcka – Joanna Duda, rezydentka (odc. 421, 427–428, 430–433, 435–438)
 • Hanna DunowskaHanna Kalinowska, pediatra (odc. 27, 43, uzupełnić)
 • Rafał Fudalej – Marcin Maciejewski, ginekolog (odc. 356–358, 362–364, 369, 386, 395, 398, 401, 405, 410, 413, 418–421, 425–428, 431, 433, 437–440)
 • Karolina Gorczyca – Iwona Kalicka, anestezjolog, narzeczona Wojciecha Sarneckiego (odc. 375, 377–379, 381–382, 384, 387–393, 396–397, 399, 403, 406, 410–411)
 • Zdzisław Kuźniar – Zygmunt Niedziela, patolog (odc. 363, 367–368, 371, 373, 379, 382, 385, 389)
 • Wojciech Machnicki – okulista (odc. 227, 271, 274, 321)
 • Marcin Sianko – Paweł Gracz, radiolog (odc. 429, uzupełnić)
 • Zbigniew Waleryś – Manfred Piątkowski, patomorfolog (odc. 367–368, 371, 373, 382, 385, 389, 419, 421, 430)
 • Monika Węgiel – Katarzyna Maj, radiolog, pasierbica Elżbiety Żak (odc. 396–398, 400–401, 406, 413, 423–424)

Role drobne i epizody | edytuj kod

Pielęgniarki i pielęgniarze | edytuj kod

 • Gabriela Czyżewska-Detmer – Gabrysia (odc. 252, 262-263, 267, 278-279, 281-283, 286-288, 291, 295-296, 300-303, 316, 323-324, 331-333, 337-338, 342, 344, 351, 358, 360-361, 364, 367, 369-370, 372, 374-376, 380, 382, 387-388, 392-393, 396, 397-398, 400, 405, 407, 409-411, 414)
 • Katarzyna Glinka – Karina (odc. 196, 197, 206)
 • Maria Góralczyk – Beata Nowakowska (odc. 303-304, 309, 311, 316, 319-320, 322-324, 327, 333, 335, 337-338, 342, 344-345, 347, 349, 351, 356-357, 362, 365-368, 370, 376, 378-380, 382-383, 389, 391-397, 402, 407-411, 413, 419-420, 423-428, 430-432, 436-437, 441, 444-447, 449-450, 452, 457, 459-460, 462-464, 466-467, 469-471, 473, 476, 480-482, 485, 492, 494, 500-501, 503-504, 507, 512-513, 515-520, 522, 524-526, 530, 533, 535, 541, 543, 546, 548, 550, 552, 556-558, 560-561, 564-567, 569-572, 574-579, 581, 583-585, 587-589, 591-592, 594, 596, 598-599, 607-608, 610, 613-615, 619, 622, 633, 637, 639, 642, 646, 653, 658, 675, 699, 704-705, 707, 710, 713, 715-716, 718-719, 728, 730, 733-735, 744-745, 747, 754, 758)
 • Magdalena Łaska – Ola Marzec (odc. 419, uzupełnić)
 • Robert Ostolski – Marcin (odc. 117, 119, 120)
 • Joanna Pach – Joanna Kalinowska (odc. 87, uzupełnić)
 • Maria Reif – Iza Zawadowska (odc. 83, uzupełnić)
 • Jolanta Rzaczkiewicz – Jola[2] (odc. 15, 16, 18, 19, uzupełnić)
 • Jarosław Sacharski – Grzegorz Sadowski (odc. 409–412, 415)
 • Magdalena Stużyńska – Magdalena Szymczak (odc. 1, uzupełnić)
 • Agnieszka Warchulska – Katarzyna Gostyńska (odc. 1–7, 10, 11, 13, 14, 17, 18)
 • Marzena Zając – Karolina (odc. uzupełnić)
 • Marta Zięba (odc. 191)

Role drobne i epizody | edytuj kod

 • Agnieszka Chruściel (odc. 63, 67)
 • Katarzyna Cieślik (odc. 301)
 • Elżbieta Czerwińska – Joanna (odc. 286, 289)
 • Beata Deskur – Bogusia (odc. 352, 369)
 • Anna Grygorcewicz (odc. 214–218, 233)
 • Anna Kaczmarczyk – Aneta (odc. 45, 48)
 • Adrianna Kamińska (odc. 15)
 • Małgorzata Kosik (odc. 107)
 • Joanna Kowalczyk (odc. 181)
 • Krystyna Kurek (odc. 149, 153)
 • Monika Lecińska (odc. 196)
 • Urszula Małecka (odc. 425)
 • Magdalena Marszałek (odc. 34)
 • Zofia Nowicka (odc. 160, 165, 171, uzupełnić)
 • Marzena Pawlak (odc. 321, 343, 345, 349)
 • Katarzyna Romanowska (odc. 249)
 • Magdalena Ogórek – Magda (odc. 126, uzupełnić)
 • Monika Gruda (odc. 241)
 • Zofia Plewińska (odc. 41)
 • Beata Rutkowska (odc. 82, 91)
 • Kinga Szopa (odc. 406, 407)
 • Piotr Szrajber (odc. 283)
 • Justyna Tarasiuk (odc. 271)
 • Karolina Wojciechowska – Karolina (odc. 12, 23, 26, 27, 32, 34–38, 41, 43, 44, 47, 53, 54, 62)
 • Zuzanna Zaczek (odc. 257–259)
 • Marta Żak (odc. 413)

Pielęgniarki bloku operacyjnego | edytuj kod

 • Edyta Araźna (odc. 353, 354, 357, 363, 367–369, 372, 373)
 • Maria Augustowska (odc. 156, uzupełnić)
 • Katarzyna Balińska (odc. 156, uzupełnić)
 • Beata Borowska (odc. 439, uzupełnić)
 • Małgorzata Bystrzycka (odc. 280–282, 285, 286)
 • Elżbieta Czarnecka (odc. uzupełnić)
 • Alina Dąbrowska (odc. 156)
 • Nina Fioniuk (odc. 157, uzupełnić)
 • Wanda Gadecka (odc. 353, 354, 356, 357, 363, 357, 358)
 • Sylwia Gawenda (odc. 410, uzupełnić)
 • Elżbieta Golian (odc. 157)
 • Elżbieta Jaroszek (odc. 389, uzupełnić)
 • Henryka Jurczul (odc. 157)
 • Bogusława Kasztelewicz [?] (odc. 371, uzupełnić, 396, 397)
 • Joanna Konopka (odc. 379, 381, 390, 393)
 • Ewa Krasuska-Niewczas (odc. 157)
 • Agnieszka Ksit-Bąbel (odc. 186)
 • Krystyna Lubkowska – instrumentariuszka (odc. 437)
 • Krystyna Łubkowska (odc. 379, uzupełnić)
 • Anna Nagadowska (odc. 271, uzupełnić)
 • Małgorzata Przespolewska (odc. uzupełnić)
 • Anna Pszkit (odc. 353, 354, 356, 357, 363, 367, 368, 372, 373)
 • Katarzyna Romanowska (odc. 150)
 • Wioletta Schabek (odc. 393)
 • Elżbieta Serzysko (odc. 396, 398, 457, 474)
 • Małgorzata Skiba (odc. 379–400)
 • Izabela Skurzyńska-Kozera (odc. uzupełnić)
 • Mirosława Supernak (odc. 186)
 • Magda Szczęśniak (odc. 371)
 • Marzena Urlych (odc. 382, 387, 388)
 • Dorota Zakrzewska (odc. uzupełnić)

Położne | edytuj kod

Inni | edytuj kod

 • Grzegorz Artman – Paweł, instruktor jogi prowadzący zajęcia z ciężarnymi (odc. 356)
 • Paweł Burczyk – Kazimierz Bąk, siostrzeniec Genowefy Burczykowej, pracownik szpitalnego bufetu (odc. 81, uzupełnić)
 • Ireneusz Dydliński – technik radiolog (odc. 192)
 • Monika Figura – Anna Oleszkówna, sekretarka dyrektora szpitala (odc. 69, uzupełnić)
 • Piotr Kozłowski – Grzegorz, sanitariusz (odc. 142)
 • Marta Neuman – rehabilitantka (odc. 2, 4, 40)
 • Zofia Merle – Genowefa Burczykowa, bufetowa (odc. 35–37, uzupełnić)
 • Robert Ostolski – ochroniarz (odc. 259, 271, 281, 295, 320, 327, 341, 353, 364, 366, 370)
 • Stefan Popkowski – Franek (lub Stefan), sanitariusz (odc. 72, 73, uzupełnić)
 • Maciej Szary – Ambroziak, dyrektor techniczny (odc. 125)
 • Karol Wróblewski – Sylwester Bielecki, rehabilitant (odc. 264, uzupełnić)

Role drobne i epizody | edytuj kod

 • Piotr Bała – Witek, sanitariusz (odc. 71)
 • Małgorzata Dobija – laborantka (odc. 226)
 • Anna Kaczmarczyk – sprzątaczka (odc. 18), salowa (odc. 62, 164, 206, 270, 286, 289, 294, 301, 319, 327, 351, 385, 393, 443, 486, 552)
 • Przemysław Kazusek – sanitariusz (odc. 433)
 • Piotr Kubas – sanitariusz (odc. 332)
 • Artur Łodyga – sanitariusz (odc. 286)
 • Barbara Majewska – recepcjonistka (odc. 5)
 • Teresa Malinowska – położna (odc. 32)
 • Sylwia Olejniczak – sekretarka Kwiecińskiej (odc. 1, 5)
 • Bożena Romańska – Bożena, bufetowa (odc. 16, 20, 21, 25, 26, 29–31, 33)
 • Zofia Szulakowska – Danuta Chmiel, sekretarka dyrektora szpitala, zastępująca Annę Oleszkównę (odc. 396, 397)
 • Daniel Wieleba – sanitariusz (odc. 313, 320, 326, 332, 350, 375)
 • Sławomir Wierzbicki – sanitariusz (odc. 286, 291, 326, 327, 332, 337, 339–342, 345, 346, 348, 350, 352, 362, 365, 366, 368, 369, 374, 376–378, 384, 395, 397, 400, 413–415, 417, 419, 425, 426, 428, 430, 438, 440, 442, 443)
 • Krzysztof Wojciulewicz – sanitariusz (odc. 332)
 • Jacek Zabłocki – sanitariusz (odc. 255, 269–272, 279, 284, 289, 343)

Rodzina, przyjaciele i znajomi głównych bohaterów | edytuj kod

 • Piotr Adamczyk – Jerzy Kozerski, prezes koncernu farmaceutycznego (odc. 148, uzupełnić)
 • Kevin Aiston – Sam Smith, strażak (odc. 181, 203, 209, 235)
 • Alicja Bachleda-CuruśAnna Bochenek, studentka medycyny, modelka, dziewczyna Tomka Burskiego (odc. 91, uzupełnić)
 • Marcin Banasiak – Amelia Burska (odc. 84)
 • Krzysztof Banaszyk – Karol, policjant, adorator Bożysławy Leszczyńskiej (odc. 75, 77, 80, 88, 90)
 • Szymon Bobrowski – Hubert Koziński, psycholog (odc. 173, 176, uzupełnić)
 • Jacek Borcuch – Daniel Stolarski, architekt, przyjaciel Mikołaja Mellado (odc. 8–12, 14, 19, 41)
 • Aleksandra Bożek – Justyna Marczewska, pacjentka na onkologii, przyjaciółka Zofii Stankiewicz-Burskiej (odc. 217–219, 227–228, 230, 232–234, uzupełnić)
 • Jerzy Braszka – prof. Roman Czyż, mąż Doroty Lewkiewicz-Czyż (odc. 227–228, 235, 239, 240, 253, 255–256, 269–271, 274, 380)
 • Stanisław Brudny – Waldemar Kozal, dziadek Tomasza Burskiego (odc. 6)
 • Artur ChamskiMariusz Kuberski, pacjent na onkologii, potem przyjaciel Zofii Stankiewicz-Burskiej i Julii Burskiej (odc. 217, 219, uzupełnić)
 • Tosia Chmielewska – Halinka, córka Kazimierza Janoszego (odc. 429)
 • Paulina Chruściel – Ludmiła Papierniak, koleżanka Niny, dziewczyna Przemysława Zapały (odc. 441–442, 447, 452, 454, 460, 463, 467–468, w retrospekcjach także w odc. 508)
 • Kacper Cybulski – Krzyś Sambor (odc. 270–271, 274, 281, 298, 302, 319, 325)
 • Robert Czebotar – Mariusz Wolniak, wujek Julii Nowak (odc. 6)
 • Michał CzerneckiPiotr Kusy, adorator Moniki Zybert, potem jej partner (odc. 230, 233–234, 236–239, 242, 244, 245, 247, 249, 250, 253–257, 259, 260, 262)
 • Anna Dereszowska – Magda Soszyńska, żona Andrzeja, była kochanka Piotra Gawryły (odc. 433–439, 441–442, 444–445)
 • Jacek Domański – Paweł, szwagier Katarzyny Jaskólskiej (odc. 198–199)
 • Mariusz Drężek – Bartosz Domagalski, dziennikarz, chłopak Mileny Starskiej (odc. 225–227, uzupełnić)
 • Bożena DykielMaria Mejer, matka Jacka (odc. 135–136, 138–140, 142–143, 145, 264)
 • Izabela Ejmocka – Hanna Maria Zybert (odc. 191–192, 201, 210, 212–213, 219, uzupełnić)
 • Marek Frąckowiak – Władysław Dębski, były mąż siostry Danuty (odc. 12, 66)
 • Maria Gładkowska – Maria Starska, matka Mileny Starskiej-Latoszek (odc. 239, 262, 312–313, 316, 319, 321–322, 328, 338–339)
 • Marta Gortych – Magda, bratowa Bożysławy (odc. 412)
 • Urszula GrabowskaPatrycja Sambor, bratowa Michała Sambora, dyrektorka kliniki Henryka Weissa-Korzyckiego (odc. 230, uzupełnić)
 • Michał Grudziński – Andrzej Stankiewicz, ojciec Zofii Stankiewicz-Burskiej i Małgorzaty Donovan (odc. 185–186, uzupełnić)
 • Paweł Iwanicki – Miłowit, brat Bożysławy (odc. 407)
 • Gabriela Juszczuk – Hanna Maria Zybert (odc. 281, 283, 341, 367, 371, 375–376, 383–384, 405)
 • Halina Jabłonowska – Katarzyna Orlicka, matka Karoliny Orlickiej (odc. 365)
 • Magdalena Jezierska – Maja, siostrzenica Karoliny Orlickiej (odc. 424)
 • Mikołaj Kałucki – Jan Konica, syn Marty i Rafała (odc. 388, 395, 401, 415)
 • Beata Kawka – Anna Wolniak, ciotka Julii Nowak (odc. 6, 26, 55, 110)
 • Julia KornackaAmelia Burska (odc. 278–280, 282, 286, 288, 290–291, 300, 311–312, 318, 337, 341, 352, 361, 405–406, 432–433, 437–439, 443–444, 459, 462, 464–465, 469–472)
 • Julia Kostow – Małgorzata Konica, córka Marty i Rafała (odc. 388, 395, 415)
 • Jakub Kłys – Krzyś Sambor (odc. 327, uzupełnić)
 • Joanna Król – Klaudia, fanka i kochanka Mikołaja Mellado (odc. 66, 72, 85)
 • Tadeusz Krupa – ojciec Rafała Konicy (odc. 324, 336)
 • Angelika Kukulska – Amelia Burska (odc. 127, 139, 140, 142, 144, 146, 150–151, 156, 164, 174, 181, 185, 187, 195, 197, 201, 204, 207, 212–217, 219, 222–223, 225, 231–232, 237–238, 248–249, 268, 273)
 • Natalia KukulskaAmelia Burska (odc. 127, 139–140, 142, 144, 146, 150–151, 156, 164, 174, 181, 185, 187, 195, 197, 201, 204, 207, 211–217, 219, 222–223, 225, 228, 231–232, 237, 248–249, 268, 273)
 • Krzysztof Kuliński – Andrzej Maj, były mąż Elżbiety Żak (odc. 423, 428)
 • Barbara Lauks – Wanda Consalida, matka Wiktorii (odc. 370–371, 374, 376–378, 381–382, 384, 386–387)
 • Daniel Lipiński – Krzyś Sambor (odc. 269)
 • Peter J. Lucas – Paul, kochanek Agnieszki Walickiej (odc. 94, 131–133)
 • Maciej Łagodziński – Adam Jaskólski, syn Katarzyny, pasierb Adama Pawicy (odc. 170, 245–246, 252)
 • Piotr Machalica – Sam, kardiochirurg, przyjaciel Burskich (odc. 82–85)
 • Rafał Maćkowiak – Jerzy, chłopak Marty Kozioł (odc. 44, 53, 65, 69, 122)
 • Maciej Marczewski – Paweł Lewicki, adorator, a potem mąż Agaty Woźnickiej (odc. 414, 433, 437, 439, 441, 443–444, 450–451, 453, 455–457, 459–460, 462, 464–470, 521, 675)
 • Barbara Marszałek – Jadwiga Latoszek, matka Witolda (odc. 288, 297)
 • Łukasz Matecki – Wojciech Sarnecki, ojciec Blanki (odc. 375–379, 381–382, 384, 386–391, 399, 403, 410–411)
 • Jan Monczka – Aleksander Bonecki, kochanek Elżbiety Walickiej (odc. 10–13, 16–17, 19–22, 25)
 • Damian Mościcki – Amelia Burska (odc. 86)
 • Marcin Mroziński – Kazimierz Janoszy, bratanek Adama Pawicy (odc. 390–391, 408, 429–430, 432)
 • Rick Nicolet – ojciec Ruuda (odc. 389, 391, 412)
 • Oleksandr Nikitin – Robert Donovan, producent telewizyjny, mąż Małgorzaty (odc. 271–281, 283–287, 289–290, 293–299, 301, 303, 305–306, 308, 311, 330–332)
 • Piotr Nowak – Hubert Woźnicki, brat Agaty (odc. 352–354, 356, 358–361, 363–364, 370)
 • Renata Pękul – Viola, przyjaciółka Elżbiety Walickiej (odc. 7, 31, 42)
 • Agnieszka PilaszewskaDobrochna Kościelska, przyjaciółka Zofii Stankiewicz-Burskiej, działaczka fundacji Amelia (odc. 126, uzupełnić)
 • Bartłomiej Pyrek – Stanisław Walicki, syn Elżbiety i Brunona (odc. 116–117, 119–122, 124, 127, 129, 130, 132, 134, 142, 147, 150–151, 153, 155–159, 161, 165)
 • Tadeusz Pluciński – Wójcik, ojciec Dariusza Wójcika, artysta (odc. 344, 352, 369, 380, 386, 382)
 • Joanna Pokojska – Ola Szajner, sympatia, a potem narzeczona dr. Mejera (odc. 162, 171, 174, 179)
 • Theo Pont – matka Ruuda (odc. 389, 391, 412)
 • Natalia Przyborek – Amelia Burska (odc. 113, 116, 121, 123)
 • Maria Rybarczyk – Eliza, siostra Katarzyny Jaskólskiej (odc. 198, 199)
 • Agata Sasinowska – Jagoda, siostrzenica lub bratanica Marii Muślinek (odc. 320, 322, 324, 326, 327, 329, 330, 335, 340, 351, 364, 392, 411, 412, 415)
 • Gemma Scheeman – Ana, dziewczyna Ruuda Van Der Graafa (odc. 342, 398, 399)
 • Przemysław Sejmicki – Przybysław, brat Bożysławy (odc. 407, 412)
 • Justyna Sieńczyłło – Justyna Wójcik, żona dr. Wójcika (odc. 199, 201)
 • Olga Szczechura – Hanna Maria Zybert (odc. 242, 244, 245, 249, 250, 253, 255, 257, 275)
 • Nataniel Sowiński – Igor Donovan (odc. 331, 332)
 • Michalina Szymborska – dziewczyna Przemysława Zapały (odc. 414)
 • Wiktoria Śnioch – Amelia Burska (odc. 105–109)
 • Gabriela Świerszczyńska – Tosia Soszyńska, biologiczna córka Piotra Gawryły (odc. 435, 436, 439, 441, 442, 444, 446, 503, 504, 514, 516, 518, 522, 538, 551, 572, 574, 576, 578, 603)
 • Ewa Telega – Ewa Wojdak, znajoma Elżbiety Walickiej (odc. 31–33, 35, 41, 42)
 • Ludmiła Warzecha – matka Krzysztofa Jędrasa (odc. 375)
 • Ewa Wiśniewska – Weiss-Korzycka, matka Henryka (odc. 202, 225, 226, 230, 241, 244, 246, 257, 267, 268)
 • Alicja Wojtyszko – Amelia Burska (odc. 83, 86–90, 92, 95, 97, 100, 101, 103)
 • Aneta Zając – Jola Woniak, kuzynka Julii Nowak (odc. 32, 34, 36–38, 40, 41, 49, 62)
 • Małgorzata ZajączkowskaIrena Kozioł, matka Marty, siostra Danuty Dębskiej-Tretter (odc. 123, uzupełnić)
 • Mariusz Zalejski – Zygmunt, przyjaciel Jakuba Burskiego, właściciel stadniny (odc. 1–3, 7, 10, 11, 14, 22, 24, 49, 60)
 • Magdalena Zawadzka – Klara, szwagierka Tadeusza Zyberta, później jego partnerka (odc. 42–44, 47, 49, 50, 53, 60–63, 66, 67, 69, 71–74, 76, 79–82)
 • Maciej ZakościelnyIgor Kurowski, przyjaciel Tomasza Burskiego, potem salowy w szpitalu (odc. 92, uzupełnić)
 • Leszek Zduń – Konrad, adorator Julii Burskiej (odc. 196, 199, 211, 212, 222)
 • Grażyna ZielińskaMaria Zbieć, matka Marka, teściowa Bożysławy, także bufetowa w szpitalu[3] (odc. 78, uzupełnić)

Inne osoby związane z medycyną (spoza Leśnej Góry) | edytuj kod

Epizody | edytuj kod

Pacjenci szpitala w Leśnej Górze | edytuj kod

Role drobne i epizody | edytuj kod

Rodzina, przyjaciele i znajomi pacjentów | edytuj kod

Role drobne i epizody | edytuj kod

 • Robert Błoński – ojciec Oli (odc. 266)
 • Maciej Buczek – Jędruś (odc. 92)
 • Sławomir Bylinka – Radomski (odc. 419)
 • Oliwia Cabaj – córka Terleckiego w młodości (odc. 436)
 • Jan Cienciara – Patryk (odc. 339)
 • Marek Czureja – Marek (odc. 386)
 • Sara Czureja – Sara (odc. 386)
 • Sylwia Czureja – Sylwia (odc. 386)
 • Andrzej Deskur – Jan, kuzyn Grażyny Tusewicz (odc. 15)
 • Tomasz Domański – Witek, uczeń Anny (odc. 86)
 • Marcin Ferlak – sąsiad Emila Wilgi (odc. 219)
 • Pola Gonciarz – Hania Kuźnik (odc. 88)
 • Klaudia Grenda – Basia Buczek (odc. 236)
 • Emilia Hamerlik – Kasia (odc. 339)
 • Andrzej Horniak – Andrzej (odc. 386)
 • Edward Jaworski – ojciec Zorana (odc. 44)
 • Bogumiła Jędrzejczyk – żona Adama (odc. 135)
 • Grzegorz Jurkiewicz – Adam Terlecki (odc. 436)
 • Edward Kocica – Edwardo (odc. 386)
 • Tadeusz Kuźniewcow – syn Eugenii i Maksymiliana (odc. 360)
 • Łukasz Mąka – Adam Terlecki w młodości (odc. 436)
 • Anna Mozolanka – żona pacjenta (odc. 340)
 • Julia Najmark – wnuczka Sabiny (odc. 397)
 • Agnieszka Paszkowska – sekretarka Andrzeja Wojdaka (odc. 15)
 • Katarzyna Pięta – Tereska (odc. 92)
 • Magdalena Prędota – Ela Górska (odc. 172)
 • Aleksandra Przybysz – Asia Wrotna (odc. 244)
 • Klaudia Reding – Kasia Buczek (odc. 236)
 • Aleksandra Sejka – Klaudia (odc. 92)
 • Stanisław Selwa – Adam (odc. 167)
 • Małgorzata Siwak – Gosia (odc. 386)
 • Sara Siwak – Sara (odc. 386)
 • Bożena Siwak – matka Zorana (odc. 44)
 • Zdzisław Sośnierz (odc. 95)
 • Sara Stachowiak – córka Eugenii i Masymiliana (odc. 360)
 • Kacper Stęplowski – wnuk Terleckiego (odc. 436)
 • Maria Szadkowska – babcia Eli Mroczek (odc. 120)
 • Irena Sztyber – Paula, koleżanka Marka Zbiecia (odc. 30, 31)
 • Bartłomiej Świniarski – Jaś Wrotny (odc. 244)
 • Jakub TruszczyńskiKaktus (odc. 222)
 • Zuzanna Wojtal – Ala (odc. 179)
 • Natalia Wyżycka – Joasia (odc. 101)
 • Jolanta Zabirko – Kasia Wrotna (odc. 244)
 • Kacper Zagubień – wnuk Sabiny (odc. 397)
 • Rafał Zbrzeźniak – Staś Rosiak (odc. 440)
 • Mirosława Żak – córka Terleckiego (odc. 436)

Pozostałe postacie | edytuj kod

Role drobne i epizody | edytuj kod

ponadto:

 • saperzy z 20 Patrolu Saperskiego Jednostki Wojskowej w Nowym Dworze Mazowieckim (odc. 332)
 • zespół Harnasie – Edward Bafia, Stanisław Łukaszczyk, Andrzej Pietras, Janina Wacław (odc. 375)
 • zespół Rat Romano (odc. 289)
 • Zespół Pieśni i Tańca Promni – Radosław Bielecki, Justyna Dyksińska, Martyna Kołodziejczyk, Krystyna Kowalska, Roman Łazarski, Jagna Malinowska, Paweł Rosiak (odc. 114)
 • zespół Strefa Rytmu – Nikodem Bąkowski, Szczepan Chołyszewski, Mohamed S. Cond, Anna Goc-Antosik, Kinga Morawska, Jakub Pogorzelski (odc. 431)

oraz:

 • Julia Badowska (odc. 299)
 • Jan Czechowski – synek Zawadzkich, noworodek (odc. 413, 417)
 • dzieci z przedszkola w Sękocinie Starym (odc. 211)
 • Tobiasz Hock – aktor dziecięcy (odc. 293, 299)
 • Katarzyna Kierszniewska – Ewa (odc. 191, 194–201, 203)
 • Marzena Konieczna – Zosia, noworodek, córka Dobrochny Kościelskiej (odc. 112, 113)
 • Daria Lisowska – córka Aldony (odc. 284, 289)
 • Daniel Magierski – Adam Niedźwiecki (odc. 149)
 • Laura Matacz – niemowlę (odc. 310, 311)
 • Aleksandra Nowacka – Zosia Kościelska, córka Dobrochny (odc. 123)
 • Tomasz Rudnik – noworodek, córka Justyny i Sebastiana Mazurów (odc. 53)
 • Piotr Sojka – Mareczek, niemowlę (odc. 312–314, 316, 317, 326, 330)
 • Aleksandra Stykowska – noworodek, córka Sylwii Kozińskiej (odc. 220)
 • Marika Suska – noworodek (odc. 125)
 • Julia Szczepańska – noworodek, córka Ireny Smolis (odc. 32)
 • uczniowie szkoły w Józefosławiu (odc. 403)
 • Antoni Walkiewicz – Jan Bielecki, noworodek (odc. 427)
 • Ela Waszczyk – noworodek, synek Marii Koźluk (odc. 43)
 • Antonina Waszkowska – Natalia Bochenek (odc. 343)
 • Amelia Zielińska – Wiki (odc. 341)

a także

 • pies Różowy – Max (odc. 52)

Dublerzy | edytuj kod

 • Grzegorz Baran – kierowca (odc. 298)
 • Andrzej Grigoriew – kierowca (odc. 298)
 • Bartłomiej Krynicki – dubler Andrzeja Młynarczyka (odc. 124)
 • Bogusław Urbaniak – dubler Marcina Rogacewicza (odc. 370)

Role głosowe | edytuj kod

Dubbing | edytuj kod

Lektorzy | edytuj kod

Oglądalność | edytuj kod

Pierwszy odcinek serialu, który był emitowany 7 listopada 1999, śledziło 5,53 mln widzów[5]. Obecne odcinki śledziło 2,20 mln widzów[6].

Spis serii | edytuj kod

 Zobacz też: Lista odcinków serialu Na dobre i na złe.

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

 • Medal „Bene Meritus” Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
 • 2000: Nagroda Niptel
 • 2000: Telekamery 2000 – IV miejsce w kategorii serial
 • 2001: Telekamery 2001 – w kategorii najlepszy serial
 • 2002: Telekamery 2002 – w kategorii najlepszy serial
 • 2003: Telekamery 2003 – w kategorii najlepszy serial
 • 2004: Telekamery 2004 – Złota Telekamera
 • 2011: Nagroda specjalna Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w kategorii „promocja zdrowia i profilaktyka”
 • 2011: Tytuł „Aktywny w walce z depresją” Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 18 listopada 2020 r.

Przypisy | edytuj kod

 1. Na dobre i na złe. Julka Burska ma trzech ojców! Sławomir Orzechowski nowym tatą córki Zosi i Kuby (pol.). superseriale.se.pl. [dostęp 2016-02-20].
 2. Padają też imiona Marysia i Anna.
 3. Bufetowa od odc. 224.
 4. W serialu wystąpiła dziewczynka Ola. Było to spełnienie jej pragnienia, umożliwione dzięki fundacji „Mam marzenie”.
 5. 'Na dobre i na złe': jaka była oglądalność w ciągu 10 lat?, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-11-05]  (pol.).
 6. 2,20 mln widzów „Na dobre i na złe”, widownia rośnie z odcinka na odcinek. TVP2 zdecydowanym liderem, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-11-05]  (pol.).
 7. Na dobre i na złe, www.facebook.com [dostęp 2019-08-22]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Na dobre i na złe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy