Na srebrnym globie (film)


Na srebrnym globie (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na srebrnym globie – polski film fantastycznonaukowy kręcony w latach 1976-1977 przez Andrzeja Żuławskiego, na podstawie powieści Jerzego Żuławskiego Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca i Zwycięzca. Produkcja Na srebrnym globie wstrzymana przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a film w okaleczonej formie ukazał się dopiero w 1988 roku.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Mała grupka badaczy kosmosu opuszcza Ziemię w poszukiwaniu wolności i szczęścia. Lądują na nieznanej planecie i rozpoczynają budowę nowej cywilizacji. Badacze wkrótce umierają, a ich potomkowie powracają do prymitywnej kultury, wymyślają nowe mity i nowego Boga... Po latach na planecie pojawia się ekspedycja Marka. Potomkowie badaczy kosmosu upatrują w Marku zbawiciela, który wyzwoli ich spod jarzma skrzydlatych potworów Szernów.

Obsada | edytuj kod

Historia filmu | edytuj kod

Po sukcesie Najważniejsze to kochać Żuławski powrócił z Francji do Polski i rozpoczął realizację filmu fantastycznego na podstawie trylogii powieściowej stryjecznego dziadka, Jerzego Żuławskiego. Zdjęcia do kręconego z olbrzymim rozmachem – jak na polskie warunki – filmu (plany zdjęciowe m.in. na Kaukazie i w Mongolii), zostały przerwane w 1977 roku decyzją wiceministra kultury i sztuki Janusza Wilhelmiego. Przerwany w 4/5 film został dokończony dopiero 11 lat później, u schyłku PRL-u. Żuławski dokręcił zdjęcia w Warszawie i Krakowie, dodając z offu swój głos wyjaśniający, czego dotyczą brakujące fragmenty.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Na srebrnym globie (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy