Nachiczewańska Republika Autonomiczna


Na mapach: 39°20′N 45°30′E/39,333333 45,500000

Nachiczewańska Republika Autonomiczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nachiczewańska Republika Autonomiczna (az. Naxçıvan Muxtar Respublikası) – autonomiczna jednostka administracyjna Azerbejdżanu, stanowiąca eksklawę tego państwa oddzieloną przez terytorium Armenii (i de facto przez Górski Karabach).

NRA graniczy z Armenią (221 km), Turcją (16 km) i Iranem (179 km). Obejmuje 7 rejonów: Babək, Culfa, Kəngərli, Ordubad, Sədərək, Şahbuz i Şərur. Siedzibą władz i największym miastem jest Nachiczewan.

Obszar dzisiejszej NRA dokładnie pokrywa się z obszarem istniejącej w latach 1920–1990 Nachiczewańskiej ASRR w składzie Azerbejdżańskiej SRR i w przybliżeniu pokrywa się z obszarem krainy historycznej Nachiczewan.

W czasach radzieckich liczebność mniejszości ormiańskiej zamieszkującej Nachiczewańską ASRR spadła niemal do zera. Po upadku ZSRR, w toku ciągnącego się od 1988 konfliktu ormiańsko-azerskiego, również pozostali Ormianie porzucili Nachiczewan; ich dawne siedziby, również budowle sakralne, w tym zabytkowe chaczkary, niszczeją, a według Ormian są celowo niszczone. Obecnie ludność NRA stanowią niemal wyłącznie Azerowie. Granica z Armenią jest trwale zamknięta, wobec czego komunikacja NRA z Azerbejdżanem może odbywać się tylko drogą lotniczą albo okrężną przez Iran lub Turcję. Długotrwała izolacja powoduje zastój gospodarczy, w szczególności przerwana została biegnąca wzdłuż Araksu magistrala kolejowa łącząca dawniej ZSRR z Iranem.

Z obszarów dzisiejszej NRA wywodzi się azerbejdżańska dynastia prezydencka Alijewów i powiązany z nią klan, stanowiący obecnie elitę centralnych władz Azerbejdżanu.

Do rejonu Sədərək należy azerbejdżańska enklawa na terenie Armenii – wieś Kərki, w 1990 zajęta przez Armenię.

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nachiczewańska Republika Autonomiczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy