Naczepa w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Naczepa (2) z ciągnikiem siodłowym (1) tworzy pojazd członowy Ciągnik siodłowy z doczepioną naczepą kłonicową z HDSNaczepa – rodzaj przyczepy przeznaczony do transportu rzeczy, bez przedniej osi i zaprojektowany tak, że część naczepy wraz z ładunkiem spoczywa na tylnej osi ciągnika siodłowego[1][2] tworząc wspólnie pojazd członowy.
Ciągnik siodłowy z naczepą połączony jest za pomocą siodła i tzw. sworznia królewskiego.
Spis treści
Rodzaje naczep | edytuj kod
- uniwersalne – są to naczepy typu kurtynowego lub firanki, mające wszechstronne zastosowanie. Pozwalają na transport towaru luzem, w big bagach, na paletach.
- Jumbo, MEGA – naczepa typy kurtynowego o obniżonym zawieszeniu, pozwalającym na załadunek wyższych towarów.
- Coilmulde, mulda – naczepa kurtynowa do przewozu stali walcowanej w kręgach
- izotermy – są to naczepy skrzyniowe posiadające izolacje pozwalającą na transport towarów wrażliwych na zmianę temperatury.
- chłodnie – wykorzystywane są głównie do transportu ładunków wymagających niskiej temperatury: leki, mrożonki, warzywa, owoce. Wyposażone są w agregat chłodniczy spalinowy lub elektryczny
- wywrotka, patelnia – o konstrukcji stalowej lub aluminiowej wykorzystywane są do transportu materiałów sypkich, lub w kawałkach: ziemi, piasku, gruzu, zboża, węgla
- z ruchomą podłogą – pozwala na samodzielny załadunek i rozładunek: torf, ziemniaki, złom
- platformy – niskopodwoziowa naczepa przeznaczona do transportu maszyn i urządzeń ponadgabarytowych często o znacznej masie.
- dłużyce – naczepa przeznaczona do transportu długich elementów, rury, belki, śmigła
- podkontenerowe – konstrukcyjnie zbliżone do platform. Przeznaczone są do przewozu kontenerów morskich.
- autotransporter – jest to specjalna naczepa przeznaczona do przewozu samochodów.
- cysterna – wykorzystywana jest do przewozu materiałów płynnych w temperaturze otoczenia np.: paliwa, alkohole lub do przewozu materiałów płynnych w wyższej temperaturze np.: asfalt oraz gaz.
- silos – wykorzystywany jest do przewozu materiałów sypkich pylastych: pasze, mąka,
- naczepa specjalna inloader – służy do transportu tafli szkła.
- naczepa burtowa z HDS – umożliwia samodzielny załadunek i rozładunek towaru dźwigiem HDS
- naczepa kłonicowa – służy do przewozu drewna.
Zobacz też | edytuj kod
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 70/2012 z dnia 18 stycznia 2012 r. w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy. (CELEX: 32012R0070).
- ↑ Europejska Komisja Gospodarcza, Eurostat, Międzynarodowe Forum Transportu: Ilustrowany słownik statystyk transportu.