Naddo Ceccarelli


Naddo Ceccarelli w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Naddo Ceccarelli, Madonna z Dzieciątkiem, ok. 1347

Naddo Ceccarelli (daty życia nieznane) – włoski malarz tworzący w stylu przejściowym pomiędzy gotykiem a najwcześniejszą fazą odrodzenia (trecento) pomiędzy 1325 a 1350 rokiem, przedstawiciel szkoły sieneńskiej.

Twórczość | edytuj kod

Prawdopodobnie był uczniem Simone Martiniego, którego wpływ silnie widoczny jest w przypisywanych mu dziełach.

Znane są jedynie dwa malowidła o jego poświadczonym inskrypcją autorstwie, Martwy Chrystus (w wiedeńskich zbiorach Lichtenstein Museum) i Madonna z Dzieciątkiem (prywatna kolekcja w Richmond).

Do obrazów przypisywanych Ceccarelliemu ze względu na analogie stylu należą dwie wersje Madonny z Dzieciątkiem i czterema świętymi (Pinacoteca Nazionale w Sienie i Chrysler Museum of Art, Norfolk, Wirginia) i kilka przedstawień tematu Ukrzyżowania (między innymi w Fitzwiliam Museum w Cambridge i Walters Museum of Art), Zwiastowanie i Pokłon Trzech Króli (Musee des Beaux Arts, Tours).

Bibliografia | edytuj kod

  • (en) G.H. Edgell, A History of Sienese Painting, Dial Press, 1932.
  • Enzo Carli (trad. Juliette Bertrand), La Peinture siennoise [« Sienese painting »], Paris, Armand Colin,‎ 1955, 323 str. (OCLC 717530525)
  • Elisabetta Nardinocchi (a cura di), Guida al Museo Horne, Edizioni Polistampa, Firenze 2011. ​ISBN 978-88-596-0969-8
  • Ernst Gombrich - Dizionario della Pittura e dei Pittori - Einaudi Editore (1997)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Naddo Ceccarelli" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy