Nadleśnictwo Andrychów


Nadleśnictwo Andrychów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nadleśnictwo Andrychów – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest Andrychów. Nadleśnictwo Andrychów położone jest na terenie województw: śląskiego i małopolskiego.

Spis treści

Historia Nadleśnictwa | edytuj kod

Do roku 1945 Lasy Nadleśnictwa stanowiły własność prywatną. Obecny Obręb Porąbka oraz blisko 3000 ha obrębu Andrychów wchodziło w skład byłych Dóbr Żywieckich księcia Leona Habsburga, pozostałe stanowiły własność mniejszych lub większych właścicieli ziemskich oraz dobra klasztorne. Lasy Dóbr Żywieckich, obecnie należące do Nadleśnictwa Andrychów, tworzyły dwa zarządy: Zarząd Lasów Porąbka i Zarząd Lasów Międzybrodzie. Po zakończeniu II wojny światowej utworzono drogą nacjonalizacji Nadleśnictwa Andrychów, Kalwaria i Porąbka. W 1962 roku z Nadleśnictwa Kalwaria wydzielony został Obręb Kalwaria, który włączono do Nadleśnictwa Andrychów. Do roku 1973 nadleśnictwa: Andrychów, Kalwaria i Porąbka wchodziły w skład Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Krakowie. W 1973 roku, na podstawie zarządzenia nr 73 Dyrektora Naczelnego Zarządu Lasów Państwowych z dnia 18.12.1972 roku, Nadleśnictwo Porąbka, jako Obręb Porąbka, weszło w skład Nadleśnictwa Andrychów, a Nadleśnictwo Kalwaria po części w skład nadleśnictw: Myślenice i Andrychów. Tak zreorganizowane Nadleśnictwo weszło w skład ówczesnego Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Katowicach.

Warunki geograficzno-przyrodnicze | edytuj kod

Nadleśnictwo położone jest w Karpackiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej, w Dzielnicy Beskidu Śląskiego i Małego Pogórza Środkowobeskidzkiego oraz częściowo w Małopolskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej, w Dzielnicy Wyżyny i Podgórza Śląskiego.

  • Siedliska leśne: lasowe górskie 62%, lasowe wyżynne 21%, lasowe 14% ,ols i bór mieszany górski 3% .
  • Główne gatunki lasotwórcze: buk 30%, jodła 25%, sosna modrzew 15%, świerk 10% i inne (dąb, brzoza, olcha, grab. topola, osika).
  • Całość lasów Nadleśnictwa zostało uznanych za wodochronne i glebochronne.

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa to 11.924 ha; na które składają się 3 Obręby: Andrychów, Kalwaria i Porąbka podzielone na następujące Leśnictwa:

Ochrona przyrody | edytuj kod

Na terenie nadleśnictwa Andrychów znajdują się cztery rezerwaty przyrody o charakterze rezerwatów leśnych[1]:

  • Rezerwat przyrody Madohora – w leśnictwie Rzyki, stanowiący fragment naturalnych zespołów leśnych oraz wychodni skalnych na szczycie Łamanej Skały.
  • Rezerwat przyrody Przeciszów – w leśnictwie Polanka Wielka, stanowiący cenny zespół Tilio Carpinetum — wielogatunkowego lasu lipowo-dębowo-grabowego w wieku 40—140 lat.
  • Rezerwat przyrody Żaki – w leśnictwie Polanka Wielka
  • Rezerwat Zasolnica – w leśnictwie Zasolnica, to drzewostan bukowy wyjątkowej witalności i unikalne w Karpatach miejsce sukcesji jesiona i brzostu.

Oprócz tego w obrębie nadleśnictwa znajduje się 8 pomników przyrody.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Lasy Państwowe. [dostęp 2012-03-27].
Jednostki organizacyjne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach
Na podstawie artykułu: "Nadleśnictwo Andrychów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy