Nadleśnictwo Janów Lubelski


Nadleśnictwo Janów Lubelski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nadleśnictwo Janów Lubelski – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w Janowie Lubelskim, w powiecie janowskim, w województwie lubelskim.

Nadleśnictwo obejmuje część powiatów biłgorajskiego, janowskiego i kraśnickiego w województwie lubelskim oraz powiatu stalowowolskiego w województwie podkarpackim.

Nadleśnictwo prowadzi Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Co najmniej od XVIII w. w Janowie Lubelskim istniał zarząd części lasów należących do Ordynacji Zamojskiej. W okresie międzywojennym część lasów obecnego nadleśnictwa Janów Lubelski stało się własnością skarbu państwa jako spłata zobowiązań podatkowych Zamojskich.

Po II wojnie światowej powstały państwowe nadleśnictwa Janów Lubelski, Modliborzyce, Rzeczyca Długa i Lipa. Objęły one przedwojenne lasy państwowe oraz znacjonalizowane przez władze komunistyczne lasy prywatne, z których większą część stanowiły kompleksy leśne Ordynacji Zamojskiej. Na przestrzeni kolejnych dekad następowało wiele zmian granic i połączeń tutejszych nadleśnictw. W 1973 zlikwidowano nadleśnictwo Janów Lubelski. W jego miejsce powstał Zarząd Lasów Doświadczalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Lasy, które nie weszły w skład ZLD zostały podzielone pomiędzy nadleśnictwa Ruda i Szklarnia.

Nadleśnictwo Janów Lubelski ponownie powstało w 1980, po likwidacji Zarządu Lasów Doświadczalnych. W jego skład weszły również lasy innych nadleśnictw zlikwidowanych w ostatnim dziesięcioleciu. W 1984 jego nazwę zmieniono na Partyzancki Park Pamięci Narodowej. W 1990 powrócono do nazwy Nadleśnictwo Janów Lubelski.

Ochrona przyrody | edytuj kod

Na terenie nadleśnictwa znajduje się sześć rezerwatów przyrody:

Drzewostany | edytuj kod

Typy siedliskowe lasów nadleśnictwa (z ich udziałem procentowym):

Gatunki lasotwórcze lasów nadleśnictwa (z ich udziałem procentowym):

Przeciętna zasobność drzewostanów nadleśnictwa wynosi 292 m3/ha, a przeciętny wiek 72 lata.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nadleśnictwo Janów Lubelski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy