Nagroda Augusta


Nagroda Augusta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Statuetka Nagrody Augusta

Nagroda Augusta (szw. Augustpriset) – nagroda literacka przyznawana corocznie od 1989 przez Szwedzkie Stowarzyszenie Wydawców (Svenska Förläggareföreningen) dla najlepszych książek wydanych w Szwecji w języku szwedzkim. Wyróżnienie zostało nazwane na cześć Augusta Strindberga. Pomysłodawcą inicjatywy był Per I. Gedin[1].

Od 1992 wyróżnienie przyznawane jest w 3 kategoriach: literatura piękna, literatura faktu oraz literatura dla dzieci i młodzieży.

Każde szwedzkie wydawnictwo może wysunąć swoje propozycje do nagrody, spośród których 5-osobowe jury, osobne dla każdej z 3 kategorii, wyłania 6 nominowanych do głównej nagrody tytułów książek. Jurorów wyznacza zarząd Szwedzkiego Stowarzyszenia Wydawców. W końcowym etapie konkursu zwycięzcy są wybierani w poszczególnych kategoriach przez 3 zgromadzenia elektorów, po 21 osób każde – reprezentujących wydawców, biblioteki i krytyków literackich.

Nagrodą w każdej kategorii jest brązowa statuetka i 100 000 koron szwedzkich. Statuetka Augusta (Auguststatyetten) została stworzona przez sztokholmskiego artystę-rzeźbiarza Michaela Fare w 1989. Jest to wysoka na 31 cm i ważąca ok. 3 kg odlana w brązie rzeźba[2], składająca się z 3 spłaszczonych stron z profilem Augusta Strindberga. Poszczególne strony mają symbolizować główne zainteresowania pisarza: alchemię, język i malarstwo.

Nagrody wręczane są późną jesienią na uroczystej gali.

Laureaci nagrody | edytuj kod

Lista laureatów nagrody[3]:

Przypisy | edytuj kod

  1. Om Augustpriset (szw.). Augustpriset.se. [dostęp 2017-12-21].
  2. Om statyetten (szw.). Augustpriset.se. [dostęp 2017-12-21].
  3. Augustpriset genom åren (szw.). Augustpriset.se. [dostęp 2017-12-21].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nagroda Augusta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy