Nagroda im. Józefa Dietla


Nagroda im. Józefa Dietla w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagroda im. Józefa Dietla – nagroda ustanowiona przez Korporację Samorządową im. J. Dietla, jest przyznawana osobom fizycznym lub instytucjom działającym na terenie województwa małopolskiego za wybitne osiągnięcia i pracę na rzecz społeczności lokalnej, samorządu terytorialnego. Patronem nagrody jest Józef Dietl - prezydent Krakowa w latach 1866–1874.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana od 2008r raz w roku. Na pierwszym posiedzeniu Kapituły Nagrody im. Józefa Dietla w 2007 Marszałek województwa Małopolskiego Marek Nawara powiedział : „Popieram wszelkiego typu inicjatywy, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie sprzyjające rozwojowi społeczności lokalnych. Działalność Józefa Dietla, patrona nagrody, to przykład ogromnego zaangażowania w rozwój naszej Małej Ojczyzny ..”[1]. Pierwszym laureatem nagrody został Krzysztof Pawłowski. W skład Kapituły Nagrody wchodzą przedstawiciele: samorządów terytorialnych, przedsiębiorców, mediów oraz laureatci nagrody z poprzedniego roku powołani na 5 kadencji. 5 września 2017 r. odbyło się Walne Zebranie Korporacji, które podjęło uchwałę o likwidacji stowarzyszenia, powołano Fundację Nagrody im. Józefa Dietla.

Jej celem jest uhonorowanie osoby fizycznych i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Laureaci otrzymują statuetkę z podobizną Józefa Dietla oraz Dyplom Honorowy Nagrody który jest przyznany w trzech kategoriach dla: organizacji pozarządowej, przedsiębiorcy, spółki prawa handlowego, instytucji państwowej lub samorządowej. Zgodnie z tradycją 19 marca, w Dzień Św. Józefa patrona Krakowa i Józefa Dietla wręczane są laureatom statuetka i dyplomy honorowe.

Laureaci nagrody | edytuj kod

Osoby | edytuj kod

Organizacje i instytucje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nagroda im. Józefa Dietla. www.malopolska.pl, 26 listopada 2007.
  2. Honorowy Dyplom Nagrody im. J. Dietla. www.kopalnia.pl.
  3. Wydarzenia. www.facebook.com Fundacja Nagrody im. Józefa Dietla, 20 marca 2013.
  4. Nasze sukcesy. www.wiosna.org.pl, 19 marca 2012.
  5. Nagrodę im. Józefa Dietla odebrała Agata Wilam. Nagrodzono też Sieć Solidarności i Bibliotekę Polskiej Piosenki.. www.malopolska.pl, 20 marca 2014.
  6. Dyplom honorowy Nagrody im. Józefa Dietla. www.stalprodukt.com.pl, 19 marca 2012.
  7. Przyznano Nagrodę im. Józefa Dietla. www.malopolska.pl, 18 września 2015.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Regulamin nagrody im. Józefa Dietla

Na podstawie artykułu: "Nagroda im. Józefa Dietla" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy