Nandasmo


Na mapach: 11°56′N 86°07′W/11,933333 -86,116667

Nandasmo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nandasmo – miasto i gmina w południowo-zachodniej Nikaragui, w departamencie Masaya. W 2005 roku gmina liczyła ok. 10,7 tys. mieszkańców[1].

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Gmina Nandasmo graniczy od północy z jeziorem Laguna de Masaya, od południa z gminami Masatepe i Niquinohomo, od wschodu z gminami Masaya i Niquinohomo, zaś od zachodu z gminą Masatepe. Siedziba gminy (miasto Nandasmo) położona jest ok. 58 km na południowy wschód od miasta Managua[2].

Gmina leży w strefie klimatu tropikalnego sawannowego (według klasyfikacji Köppena). Średnia roczna suma opadów wynosi pomiędzy 1200 mm a 1400 mm, średnia roczna temperatura waha się natomiast od 23 do 24 °C[2].

Na obszarze gminy znajdują się liczne wąwozy. W północnej części gminy teren opada stromo do obniżenia, w którym znajduje się wulkan Masaya oraz jezioro Laguna de Masaya. Ponadto na głębokości ok. 300 m występują wody gruntowe nadające się do celów spożywczych i irygacyjnych[2].

Podział administracyjny | edytuj kod

Gmina Nandasmo dzieli się na: miasto Nandasmo (siedziba) oraz trzy comarki (Pío XII, San Bernardo, Vista Alegre)[2].

Gospodarka | edytuj kod

Gospodarka gminy opiera się przede wszystkim na rolnictwie i rzemiośle. Ludność zajmuje się uprawą kawy, owoców cytrusowych, fasoli i kukurydzy. Istnieją także warsztaty rzemieślnicze działające w branży drzewnej i meblarskiej, skórzanej oraz ceramicznej[2].

Historia | edytuj kod

Okoliczna ludność wywodzi się przede wszystkim z ludu Chorotega z grupy językowej Nahua. Według danych historycznych pierwszymi osadnikami na tym terenie byli uchodźcy, którzy uciekli przed erupcją z krateru Santiago w pobliskim wulkanie Masaya. Nazwa „Nandasmo” w języku Chorotegów oznacza „obok potoków”, natomiast w języku nahuatl znaczy „piaszczyste miejsce”. Miejscowość na przestrzeni dziejów nosiła także nazwy Villa de la Paz oraz Villa de San Pedro. Gminę utworzono w 1976 roku[2].

Kultura | edytuj kod

Co roku w dniach 14–22 stycznia odbywają się uroczystości ku czci Jezusa Chrystusa („Dulce Nombre de Jesús”, „Jesús Nazareno de la Buena Muerte”, „Jesús Divino Pastor”). Odprawiane są wówczas uroczyste msze i procesje, odmawiany jest różaniec, a także organizowane są zabawy karnawałowe, walki byków i parady. W owych dniach podaje się tradycyjne dania i napoje, m.in. masa de cazuela, nacatamales (nikaraguański tamal) i chichę z kukurydzy[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. VIII Censo de Población y IV de Vivienda – POBLACIÓN MUNICIPIOS VOLUMEN IV (hiszp.). Instituto Nacional de Información de Desarrollo – INIDE de Nicaragua. [dostęp 2012-12-08].
  2. a b c d e f g FICHA MUNICIPAL – NANDASMO (hiszp.). INIFOM Instituto Nicaragüense de Fomento Municipal. [dostęp 2012-12-08].
Na podstawie artykułu: "Nandasmo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy