Naomi Watts


Naomi Watts w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Naomi Watts podczas premiery filmu Wschodnie obietnice (Londyn, 17 października 2007) Watts na Tribeca Film Festival (Nowy Jork, 23 kwietnia 2012)

Naomi Watts (ur. 28 września 1968 w Shoreham) – brytyjska aktorka i producentka filmowa.

Dwukrotnie nominowana do Oscara za role pierwszoplanowe w filmach 21 gramów (2003) i Niemożliwe (2012).

Spis treści

Młodość | edytuj kod

Urodziła się w Shoreham w Anglii. Jest córką Myfanwy Edwards (z d. Roberts) i Petera Wattsa, dawnego inżyniera dźwięku dla Pink Floyd. Ma również starszego brata Bena. Jej rodzice rozstali się, gdy miała cztery lata. Zaraz po rozwodzie przeprowadziła się wraz z matką i rodzeństwem do Australii.

W dzieciństwie nie była zbyt rozrywkowa, ograniczała kontakty z rówieśnikami i nie była otwarta na nowe znajomości. W sierpniu 1976 jej ojciec został znaleziony martwy we własnym mieszkaniu w dzielnicy Notting Hill. Prawdopodobnie przyczyną śmierci było przedawkowanie heroiny. Jako młoda dziewczynka bardzo przeżyła śmierć ojca. Niedługo po tym zdarzeniu rodzina przeniosła się na trzy lata do Llangefni w północnej Walii, gdzie mieszkali rodzice Myfanwy. W 1978 jej matka wyszła ponownie za mąż, a Watts uczęszczała do szkoły średniej w Thomas Mills High School w Londynie. W 1982 rodzina, wraz z nowym partnerem Myfanwy, przeniosła się do Sydney w Australii, skąd pochodziła jej babcia.

Kariera aktorska | edytuj kod

Po obejrzeniu filmu Sława zapragnęła zostać aktorką. Zaczynała od gry w reklamach, a pierwszy raz na dużym ekranie wystąpiła, wraz ze swoją przyjaciółką Nicole Kidman w filmie Randka na przerwie. Na Watts nie zwrócono zbyt dużej uwagi, w filmie dominowała Kidman, która otrzymała jedną z ról głównych.

Dzięki Davidowi Lynchowi i jego Mulholland Drive nastąpił przełom w karierze Watts. Od tamtej pory, zaczęła coraz częściej dostawać role pierwszoplanowe. W 2002 roku zagrała dziennikarkę Rachel Keller w horrorze Gore’a Verbinskiego, The Ring. Rok później zgodziła się wystąpić w filmie 21 gramów bez uprzedniego przeczytania scenariusza. Za tę rolę po raz pierwszy została nominowana do Oscara, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Kolejną ważną rolą dla Watts okazała się gra w remake’u Petera Jacksona King Kong, od tej pory została coraz bardziej rozpoznawalną aktorką oraz zaczęła zdobywać więcej nagród i nominacji. W 2012 została po raz drugi nominowana do Oscara, dzięki roli Marii w filmie Niemożliwe.

W 2002 znalazła się na liście pięćdziesięciu najpiękniejszych według magazynu People[1]. Watts zaangażowała się we Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS[2].

Zasiadała w jury konkursu głównego na 75. MFF w Wenecji (2018)[3].

Życie prywatne | edytuj kod

W latach 2002–2005 związana była z aktorem Heathem Ledgerem. Następnie związała się z aktorem Lievem Schreiberem, z którym ma dwóch synów, Alexandra Pete’a (ur. 25 lipca 2007) i Samuel Kai (ur. 13 grudnia 2008).

Filmografia | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Julia Wang: Biography (ang.). people.com. [dostęp 2014-04-12].
  2. Naomi Watts UNAIDS Goodwill Ambassador (ang.). unaids.org. [dostęp 2014-04-12].
  3. Nagrody 75. MFF w Wenecji [dostęp 2018-09-11]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Naomi Watts" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy