Napoleon Iłłakowicz


Napoleon Iłłakowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Napoleon Michał Iłłakowicz (lit. Napoleonas Ylakavičius, ur. 2 grudnia 1811, zm. 7 listopada 1861 w Wilnie) – polski malarz i dekorator.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Uczęszczał do gimnazjum, ucząc się rysunku u Macieja Przybylskiego. Od 1830 studiował malarstwo na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim w pracowni Jana Rustema. Brał udział w powstaniu listopadowym. Po upadku powstania wyemigrował do Francji, gdzie w latach 1833-1836 kontynuował studia malarskie. Studiował też w Saragossie. Pracował w Londynie na dworze królowej Wiktorii, a także we Włoszech, Hiszpanii i innych krajach. W 1848 zamieszkał we Lwowie, w 1857 w Wilnie, gdzie pozostał do końca życia[1].

Twórczość | edytuj kod

Malował portrety wielu znanych osobistości, m.in. George Sand, Lajosa Kossutha, Adama Jerzego Czartoryskiego, Jana Śniadeckiego, a także krajobrazy, sceny rodzajowe i historyczne, jak „Witold i Jagiełło przed bitwą pod Grunwaldem przyjmują miecze krzyżackie”. Zajmował się też malarstwem sakralnym, jak polichromie kościoła w Smorgoniach i obraz w ołtarzu kościoła w Widziszkach[1]. Był autorem polichromii kościoła w Józefowie (1860)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Napoleonas Ylakavičius (1811–1861) (lit.). www.rinkinys.ldm.lt. [dostęp 2015-03-11].
  2. Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej tom I pod redakcją Wojciech Walczak, Karol Łopatec. Białystok: 2010, s. 84.

Bibliografia | edytuj kod

  • Dalia Tarandaitė, Napoleonas Ylakavičius. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VII (Gorkai-Imermanas), Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005.
  • Biografia (lit)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Napoleon Iłłakowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy